Jump to content
Bobby

Cine plateste el sau ea?

Recommended Posts

E normal daca tu o scoti in oras pe fata la un suc/pizza sa platesti tu deoarece tu ai invitato

de fapt ea ar trebui sa plateasca, fiind recunoscatoare ca cineva a scos-o din starea vegetativa si crescatoare de celulita. gandeste-te ce favoare ii faci numai c-o scoti in lume, ce sa-i mai platesti si consumatia.

Link to comment
Share on other sites

de fapt ea ar trebui sa plateasca, fiind recunoscatoare ca cineva a scos-o din starea vegetativa si crescatoare de celulita. gandeste-te ce favoare ii faci numai c-o scoti in lume, ce sa-i mai platesti si consumatia.

hai sa bem o bere

Link to comment
Share on other sites

De obicei cine invita,plateste ,ca e el sau e ea

Ce balarie mai e si asta ... ?!

Ceva trivial numit bunele maniere.

"Persoana care a facut invitatia va achita nota de plata , indiferent ca este barbat sau femeie . Va face acest gest intr-un mod discret , astfel incat invitatii sa nu afle cat a costat masa. ( Ghidul bunelor maniere - Sylvie Anne-Chatelet , Bucuresti : Editura Niculescu (2003) )

Link to comment
Share on other sites

Ceva trivial numit bunele maniere.

:D

(funny)

Really?

Si daca ai bunele maniere ajungi sa fu*i femei? :blink:

ps; mama lui de suc ...

de parca toata interactiunea dintre un barbat si o femeie, sentimente, draci, laci ... sunt influentate de un amarat de suc ...

le;

"Persoana care a facut invitatia va achita nota de plata , indiferent ca este barbat sau femeie . Va face acest gest intr-un mod discret , astfel incat invitatii sa nu afle cat a costat masa. ( Ghidul bunelor maniere - Sylvie Anne-Chatelet , Bucuresti : Editura Niculescu (2003) )

HUH?!

Da ce sunt eu frate ... banca?!

Link to comment
Share on other sites

HUH?!

Da ce sunt eu frate ... banca?!

Daca nu ai bani, nu inviti pe nimeni in oras. Punct.

Daca eu ca fata vreau sa contribui la nota de plata, fara sa stau sa calculez cu bonul in mana (penibil) este problema mea. Dar daca el insista asta, ii dau cu nota de plata in cap :) mai ales daca el m-a invitat pe mine.

Aici e vorba de cei 7 ani de-acasa.

Link to comment
Share on other sites

cam exagerati....cum adica daca nu ai bani nu inviti pe nimeni oras? nu intotdeauna trebuie sau e de bun simt sa si dai de baut atunci cand inviti pe cineva in oras. depinde de la caz la caz, in functie de ocazie. nu una doua, daca el o invita in oras, e musai sa sa-si sece buzunarele.

Link to comment
Share on other sites

cam exagerati....cum adica daca nu ai bani nu inviti pe nimeni oras? nu intotdeauna trebuie sau e de bun simt sa si dai de baut atunci cand inviti pe cineva in oras. depinde de la caz la caz, in functie de ocazie. nu una doua, daca el o invita in oras, e musai sa sa-si sece buzunarele.

E ceva normal . Eu cel putin m-as simti foarte prost ca prietena mea sa-mi achite consumatia . Poate ca fete nu e o problema insa la baieti chestia asta si purtatul fustei sunt 2 lucruri pe care nu le poti face .

Atunci cand esti cu un grup de prieteni de care esti apropiat cand iesiti in oras se ofera la masa sa plateasca unul , sau daca e consumatia mai mare 2 insa sunt jenante scenele cand se apuca toti sa calculeze cat a mancat si baut si cat trebuie sa plateasca . Data viitoare vor plati altii si tot asa . Nu va laudati toti cu prietenii vostri fenomenali ? Un astfel de lucru pentru prietenii vostri super mega giga important ar trebui sa fie banal .

Bunul simt iti spune clar . Cine invita plateste sau macar trebuie sa aiba initiativa , indiferent de sex sau situatie materiala fiindca o astfel de invitatie te poate prinde pe picior gresit si sa nu ai bani in momentul acela ca nu toti sunt copii de bani gata sau chiar daca e independent si isi are propriul venit fiecare om are problemele sale si oricand poate "da de fundul portofelului " .

Link to comment
Share on other sites

@kesselring .. habar nu am cati ani ai tu, dar daca iti imaginezi ca eu la 19 ani imi invit 10 prieteni in oras si trebuie sa le platesc consumatie, eu iti zic ca esti dilit rau de tot la bibilica.. nu am salariu nenica. eu nu ma simt aiurea sa plateasca o data ea, o data eu.. plus de asta ea mi-a zis de la inceput ca s-ar simti aiurea sa platesc eu mereu.. cat despre bunul simt, ei bine el nu sta intr-o carte :)

Link to comment
Share on other sites

@kesselring, vrei sa-mi spui ca daca tu chemi in oras cativa prieteni platesti tu numai pentru simplul fapt ca tu i-ai invitat? tu cu manuta ta chiar faci asta? cum adica eu platesc acum si data viitoare platesc ei? poate data viitoare se consuma cu mult mai mult sau poate vin mai putini sau mai multi oameni, sau poate mai vin oameni care data trecuta nu au fost.

poate tu esti un om super realizat si ai foarte multi bani incat sa-ti permiti sa faci cinste de fiecare data cand ii chemi in oras pe prietenii tai si sa nu te afecteze pe plan financiar. asta sau iesi in oras FOARTE rar si atunci cand o faci e un asa mare eveniment incat simti nevoie sa dai de baut la toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai bani, nu inviti pe nimeni in oras. Punct.

Daca eu ca fata vreau sa contribui la nota de plata, fara sa stau sa calculez cu bonul in mana (penibil) este problema mea. Dar daca el insista asta, ii dau cu nota de plata in cap :) mai ales daca el m-a invitat pe mine.

Aici e vorba de cei 7 ani de-acasa.

HAHAHAHHAHAA

:rofl1:

Tu, ca fata, ar trebui sa realizezi ca nu esti cu nimic mai presus daca ai pi*da.

Aaaaa, ca sunt eu baiat bun si-ti platesc sucu la prima intalnire e alta treaba ... dar nu inseamna ca sunt obligat sa fac asta.

Atunci cand esti cu un grup de prieteni de care esti apropiat cand iesiti in oras se ofera la masa sa plateasca unul , sau daca e consumatia mai mare 2 insa sunt jenante scenele cand se apuca toti sa calculeze cat a mancat si baut si cat trebuie sa plateasca . Data viitoare vor plati altii si tot asa . Nu va laudati toti cu prietenii vostri fenomenali ? Un astfel de lucru pentru prietenii vostri super mega giga important ar trebui sa fie banal .

Bunul simt iti spune clar . Cine invita plateste sau macar trebuie sa aiba initiativa , indiferent de sex sau situatie materiala fiindca o astfel de invitatie te poate prinde pe picior gresit si sa nu ai bani in momentul acela ca nu toti sunt copii de bani gata sau chiar daca e independent si isi are propriul venit fiecare om are problemele sale si oricand poate "da de fundul portofelului " .

IEA!

Pai stai bre ca n-am sponsorii dupa mine.

Si mai e o chestie ...

Daca vreau sa beau o bere, imi cumpar singur. N-am nevoie sa-mi faca cinste toti agaricii care se cred miezu din fanta cand au bani.

Link to comment
Share on other sites

@kesselring, vrei sa-mi spui ca daca tu chemi in oras cativa prieteni platesti tu numai pentru simplul fapt ca tu i-ai invitat? tu cu manuta ta chiar faci asta? cum adica eu platesc acum si data viitoare platesc ei? poate data viitoare se consuma cu mult mai mult sau poate vin mai putini sau mai multi oameni, sau poate mai vin oameni care data trecuta nu au fost.

poate tu esti un om super realizat si ai foarte multi bani incat sa-ti permiti sa faci cinste de fiecare data cand ii chemi in oras pe prietenii tai si sa nu te afecteze pe plan financiar. asta sau iesi in oras FOARTE rar si atunci cand o faci e un asa mare eveniment incat simti nevoie sa dai de baut la toata lumea.

Daca ai chef de mistouri sau apropouri tineti-le pentru prietenii tai pe mine nu ma intereseaza astfel de replici . Eu ti-am dat un exemplu si mi-am exprimat parerea.

De ce ai sarit asa de fund in sus nu stiu cumva trebuie sa fac cum imi dictezi tu? Ti-am zis eu sa-mi urmezi exemplul? Nu inteleg , poate sunt mai incet de ce va simtiti asa de ofensati cand zic ceva de parca ne-am cunoaste . Daca esti temperamentala incearca sa te racoresti inainte sa intri pe un forum ca orice om are alta opinie iar IN DEMOCRATIE AM DREPTUL SA MI-O EXPRIM LIBER .

Un alt lucru care-l poti face cu prietenii tai cand iesiti un oras e ca acea consumatie sa fie platita in mod de egal de toti si sa nu ajungeti sa calculati si ultimul maruntis . Nu cred , sau cel putin eu cand ies cu niste amici in oras nu stau sa beau un suc iar altul sa umble cu sticla de Jack Daniels .

@SilenR o persoana cu bunul simt e un mare lucru in ziua de azi unde mitocania si nesimtirea sunt peste tot .Nu mai stie nimeni nici macar sa zica un multumesc sau buna ziua sau pardon, ce sa mai ceri de codul de conduita a unei persoane in societate .

Link to comment
Share on other sites

esti mult prea sensibil. nu mi se pare ca ti-am zis ceva jignitor (cel putin nu mai jignitor decat ai facut-o tu). daca vrei sa nu mai primesti astfel de replici, incearca sa nu mai faci posturi de genul celor pe care obisnuiesti sa le faci.

Link to comment
Share on other sites

HAHAHAHHAHAA

:rofl1:

Tu, ca fata, ar trebui sa realizezi ca nu esti cu nimic mai presus daca ai pi*da.

Aaaaa, ca sunt eu baiat bun si-ti platesc sucu la prima intalnire e alta treaba ... dar nu inseamna ca sunt obligat sa fac asta.

Chiar ca exista viata dupa moarte cerebrala :crazy:

Daca te intreb cine intra sau iese primul din restaurant habar n-ai, nu? Sau cine se aseaza primul pe scaun, si cum.

Incercati sa faceti diferenta intre cazuri: intalnire amicala (unde de obicei se plateste nemteste) si randevu!

Chiar asa putini sunt cei care inca traiesc dupa codul bunelor maniere?

Link to comment
Share on other sites

Chiar ca exista viata dupa moarte cerebrala :crazy:

Daca te intreb cine intra sau iese primul din restaurant habar n-ai, nu? Sau cine se aseaza primul pe scaun, si cum.

Incercati sa faceti diferenta intre cazuri: intalnire amicala (unde de obicei se plateste nemteste) si randevu!

Chiar asa putini sunt cei care inca traiesc dupa codul bunelor maniere?

`Nteligento, o intrebare corecta din punct de vedere logic, trebuie sa fie afirmativa!

Oricum, nu te mai obosi sa intrebi ... sunt porc de fel si nu ma stiu purta cu femeile.

Iti doresc sa ai parte doar de barbati d`astia cu cei 7 ani d`acas`, cu bunele maniere bine intiparite in minte ...

Link to comment
Share on other sites

@lexa .. chiar crezi ca esti mai manierat daca intri primul in restaurant/urci in trec, ca barbat? astea-s aberatii. sincer mie mi-e sila de oamenii care vor sa castige un statut de inteligent pe niste idiotenii asemenea celor zise de tine, ex: "chiar asa putini sunt cei care traiesc dupa codul bunelor maniere?", "se plateste nemteste". pai "vorgheste" omule pe limba tuturora.

ps: tocmai am intrebat-o pe pammy cum se plateste pe la ei prin Frankfurt si a zis ca nu e un standard..

Link to comment
Share on other sites

Bai io eram ala care zicea sa plateasca care are fatza de testos, dar m-am razgandit si vin cu alta teorie.

-daca se lasa cu sex dupa sa plateasca consumatia masculu, daca nu se lasa sa plateasca filantroapa virgina.

Link to comment
Share on other sites

Daca e prima oara cand scoti fata in oras ca sa va cunoasteti mai bine , ori baiatul plateste consumatia ori amandoi . Dar pe viitor daca e o relatie si iesi cu iubita cu care ai , 5-6-7,n luni de zile ... poti plati ori tu ,ori ea ,ori amandoi. Eu cel putin asa vad care ar fi normal :D .

Link to comment
Share on other sites

@lexa .. chiar crezi ca esti mai manierat daca intri primul in restaurant/urci in trec, ca barbat? astea-s aberatii. sincer mie mi-e sila de oamenii care vor sa castige un statut de inteligent pe niste idiotenii asemenea celor zise de tine, ex: "chiar asa putini sunt cei care traiesc dupa codul bunelor maniere?", "se plateste nemteste". pai "vorgheste" omule pe limba tuturora.

ps: tocmai am intrebat-o pe pammy cum se plateste pe la ei prin Frankfurt si a zis ca nu e un standard..

De ce sa fie aberatii? Eu apreciez foarte mult un barbat care stie sa se poarte elegant. Asa am fost crescuta, poate sunt eu mai old fashion, am totusi o varsta :).

Platit nemteste = 50/50. Nu neaparat ca asa procedeaza nemtii :D Eu asa stiam.

Si va spun sigur, oricat de impotriva sunteti, ca un gest frumos, si un comportament manierat intotdeauna face impresie buna.

Link to comment
Share on other sites

hmm, no offence, dar cand ma uit la sig-ul tau si la cei ai scris raman confuz.. :P

cat despre purtatul elegant: prin faptul ca in loc sa te apuce de mijloc se urca el primul si sa ajuta sa te urci in tren, sau prin faptul ca intra primul in magazin, eu nu vad de ce ar fi mai manierat, mai elegant samd.. astea chiar mi se par prostii. bunul simt se vede cu alte ocazii ;)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...