Jump to content
Bobby

Cine plateste el sau ea?

Recommended Posts

:cool2:

eu nu am avut parte de tzepe din partea fetelor ,dar stiu si cazuri in care baietzi dau tzepe fetelor..

consider ca: daca crezi ca nu merita o relatzie nu o lungesti pierzi timp si u si ea(el).

Si apai o vezi printzesa(printz) o perioada relativ scurta de la prima intalnire,sau daca il(o) iubesti

iti dai seama si la 80 de ani ca nu ai de ce regreta faptul ca ai platit u mereu.

Ea nu cedeaza asa usor.

In asemenea cazuri o femeie aplica un pic din legea junglei in a alege partenerul optim de .........

Insa imi sustin ideea :normal EL plateste.

Iti sustii ideea insa e incorect , cel putin din punctul de vedere a unei persoane manierate .

"Persoana care a facut invitatia va achita nota de plata , indiferent ca este barbat sau femeie . Va face acest gest intr-un mod discret , astfel incat invitatii sa nu afle cat a costat masa.

Atunci cand luati masa cu colegii , barbati sau femei , fiecare isi plateste consumatia . Daca ospatarul a facut nota de plata, suma s imparte in mod echitabil , fara sa ne petrecem toata dupa-amiaza facand calcule minutioase ." ( Ghidul bunelor maniere - Sylvie Anne-Chatelet , Bucuresti : Editura Niculescu (2003) )

Link to comment
Share on other sites

Guest erifeek

Inainte puneam numai eu acu punem amandoi o suma egald :D .

Platesc eu sa ii arat ca am bani , peste 3 ore ma gasesti cu ea in pat :(

Link to comment
Share on other sites

Guest eu-razvan

"Persoana care a facut invitatia va achita nota de plata , indiferent ca este barbat sau femeie . Va face acest gest intr-un mod discret , astfel incat invitatii sa nu afle cat a costat masa.

( Ghidul bunelor maniere - Sylvie Anne-Chatelet , Bucuresti : Editura Niculescu (2003) )

Eu sunt de acord cu ce spui tu , dar parca nu imi venea sa le las pe ele sa plateasca . Asa cum zicea cineva de aici , daca nu aveam bani pentru doi nu ieseam . :) Asta se intampla acum ZECE ani cand tipele nu erau asa increzute . :)

Link to comment
Share on other sites

La invitatiile pe care le fac eu acopar toata consumatia. Dar am intalnit si cazuri cu fete la care s-a ajuns de la "iesim la un suc" la "hai sa incercam toate cocktailurile din meniu", apoi mi-am blocat cardul intentionat si am lasat-o sa plateasca tot ;o fata aia nu mai se oprea din baut, un fel de fantana fara fund ...

Link to comment
Share on other sites

oricum la primele intalniri nu am in vedere baruri, pubs sau cluburi

dar in general, cand imi permit achit toata nota de plata. se mai intampla sa plateasca si ea jumatate dar doar cu insistente. nu suport sa imi achite o fata consumatia, asa am fost eu crescut. cand n'am bani, iesim la plimbare si gata.

Link to comment
Share on other sites

oricum la primele intalniri nu am in vedere baruri, pubs sau cluburi

dar in general, cand imi permit achit toata nota de plata. se mai intampla sa plateasca si ea jumatate dar doar cu insistente. nu suport sa imi achite o fata consumatia, asa am fost eu crescut. cand n'am bani, iesim la plimbare si gata.

Asa se intampla cand baietii sunt educati in mare masura de mame.

Pai normal baiatu,dar in zilele de azi ...

Mie imi faci cinste cu o bere?

Link to comment
Share on other sites

Pai normal baiatu,dar in zilele de azi ...

nenea Unitatea Ge, in zilele de azi se iese destul de des

incearca sa ies de 5 ori pe saptamana si o sa vezi cum e

la inceput da, platesti doar tu, da apoi totul e cam la comun

Link to comment
Share on other sites

daca tie iti face placere sa bei pe banii unei fete, be my guest. ai obiceiul sa scoti fete in oras ca sa bei gratis?

Nu sunt eu asa norocos ...

Dar eu nu am pretentia sa mi se faca cinste ci, fiecare sa-si plateasca partea.

Nu am nevoie langa mine de un copil pe care sa-l intretin ...

In fine ...

Fiecare cum crede ...

:-j

Link to comment
Share on other sites

cred ca n'ai inteles la ce ma refeream.

voiam sa spun ca nu suport sa imi plateasca mie consumatia o fata cand am bani :\ merg pe 50-50, sau cand mi se spune"ba n'am bani" fac cinste; la fel, daca imi permit. mie mi s'a parut ca vad ceva ironie in postul tau. am raspuns in consecinta. imi cer scuze daca am interpretat gresit.

Link to comment
Share on other sites

Va duceti la un restaurant luxos,bagati in voi pana crapati si la ultimul fel de mancare comandat scoateti din buzunar o musca moarta si o asezati frumos in mijlocul platoului. Sa nu uitati de privirea rautacioasa si de amenintarile cu OPCu. Asa scapati amandoi de plata. Pofta buna !

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...