Jump to content
Bobby

Cine plateste el sau ea?

Recommended Posts

nu ati fi iesit cu ea daca nu era faina
:cool2:

eu nu am avut parte de tzepe din partea fetelor ,dar stiu si cazuri in care baietzi dau tzepe fetelor..

consider ca: daca crezi ca nu merita o relatzie nu o lungesti pierzi timp si u si ea(el).

Si apai o vezi printzesa(printz) o perioada relativ scurta de la prima intalnire,sau daca il(o) iubesti

iti dai seama si la 80 de ani ca nu ai de ce regreta faptul ca ai platit u mereu.

Eu zic sa platesti numai tu daca vrei sa ai parte de .........

Ea nu cedeaza asa usor.

In asemenea cazuri o femeie aplica un pic din legea junglei in a alege partenerul optim de .........

Insa imi sustin ideea :normal EL plateste.

Link to comment
Share on other sites

Barbatul.

De ce? Femeilor le plac banii / atentia / sa se simta speciale etc.

N-are rost sa vorbim despre cum *ar trebui* sa fie, suntem departe de a trai intr-o societate ideala.

Eu de obicei platesc consumatia pentru ca n-am chef sa ma tiganesc intr-un local cu bani pe masa atunci cand vine nota.

Link to comment
Share on other sites

defiecare data cand am iesit cu prietena in oras , desigur ca am platit eu. Da de obicei cand ies cu prietenii/colegii la o bere plateste ala care ne invita:)) In ziua de azi gasesti multi baieti care se imperecheaza cu fete , doar ca e fata de bani gata:)

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut o relatie stransa cu prietena..care acum este sotia. Am tinut banii impreuna, nu conta cine are mai multi bani ...odat aveam eu .odata avea ea, fiecare ne cumparam ce vrem din banii aceea dar niciodata fara acordul celeilalte (inafara de cadourile mai mici) ... era fair, nu ne-am certat niciodata in ceea ce priveste banii.

altfel la relatiile de 2 zile..normal ii sa plateasca baiatul..dar la fitoasele alea cu milioane da-o drq ca oricum nu ai bani sa le faci pe plac ..lasa-le sa plateasca ele tot :))

Link to comment
Share on other sites

Barbatul.

De ce? Femeilor le plac banii / atentia / sa se simta speciale etc.

N-are rost sa vorbim despre cum *ar trebui* sa fie, suntem departe de a trai intr-o societate ideala.

Eu de obicei platesc consumatia pentru ca n-am chef sa ma tiganesc intr-un local cu bani pe masa atunci cand vine nota.

^^

Despre asta este vorba ...

Dc sa accept kkt`ul asta pe care societatea l-a bagat in capul fetelor, cum ca asa e bine sa plateasca baiatul consumatia.

Oke, platesc la prima intalnire, ca poate imi place fata si stiu ca in mintea ei apreciaza gestul asta.

Dar platesc pt ca imi face placere, nu pt ca m-as simti obligat sa fac asta.

Dar sa faci din asta o regula ....

Eu unu nu vreau sa am de`aface cu fete care se asteapta sa-mi platesc sucul la pret dublu.

Eu nu-i inteleg in primul rand pe astia mici, care stau inca pe banii parintilor. Chiar va colcaie banii in buzunare si nu aveti ce face cu ei?

Link to comment
Share on other sites

Barbatul.

De ce? Femeilor le plac banii / atentia / sa se simta speciale etc.

N-are rost sa vorbim despre cum *ar trebui* sa fie, suntem departe de a trai intr-o societate ideala.

Eu de obicei platesc consumatia pentru ca n-am chef sa ma tiganesc intr-un local cu bani pe masa atunci cand vine nota.

Ca bine zici. Da' am o intrebare; care -i legatura intre tine si LuckyShot? Curiozitatea..

ON: Barbatu' prin existenta lui ar trebui sa aiba puterea de a intretine femeia.

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

Eu de obicei platesc consumatia pentru ca n-am chef sa ma tiganesc intr-un local cu bani pe masa atunci cand vine nota.

Asa e.

Link to comment
Share on other sites

In societatea romaneasca vezi multe astfel de greseli . Barbatul trebuie sa plateasca , tinerii trebuie sa cedeze locul celor mai in varsta ,etc . Cel putin din punctul meu de vedere e foarte gresit . Nu trebuie sa se confunde amabilitatea cu responsabilitatea . Ca eu ma ofer sa plateasc consumatie partenerei pe care am invitat-o in oras ori sa cedez locul unei persoane mai in varsta ori unei domnisoare/doamne ambele sunt la latitudinea mea si am dreptul sa le fac sau nu fara nici o repercursiune.

Barbatul.

De ce? Femeilor le plac banii / atentia / sa se simta speciale etc.

N-are rost sa vorbim despre cum *ar trebui* sa fie, suntem departe de a trai intr-o societate ideala.

Eu de obicei platesc consumatia pentru ca n-am chef sa ma tiganesc intr-un local cu bani pe masa atunci cand vine nota.

Ai dreptate insa asta in acelasi timp asta nu inseamna ca trebuie sa invite pe orice parasuta - scuzati termenul- undeva . Sunt de acord sa platesc eu nota primele dati si chiar si mai tarziu cand o invit eu fiindca nu e ceva planificat si poate se intampla sa nu aiba nici ea bani insa intr-un cuplu nu vad a fi in regula numai el sa plateasca . Criza sau nu , bogat sau sarac , orice situatie in care s-ar afla partenerul tau bunul simt iti dicteaza ca macar sa incerci sa platesti in comun cu el . Daca accepta sau nu asta e altceva si chiar daca ar accepta nu ar trebui sa fie o problema .

Ca femei v-ati luptat pentru egalitate si sunt foarte de acord cu asta si sunt de multe ori de acord ca barbatul sa preia rolul de gentleman si sa-si asume unele lucruri insa toate au o limita . Egalitatea nu implica si favoritisme .

Barbatul nu se defineste ca fiind o sursa inepuizabila de bani iar Universul nu se invarte in jurul pi***i fetei respective .

Personal sunt mai rusinos de felul meu, sau cu prea mult bun simt oricum a-ti vrea sa-i ziceti, si ma ofer sa platesc eu insa te simti altfel cand se ofera si prietena ta sa-si plateasca consumatie chiar daca vei accepta sau nu .

Link to comment
Share on other sites

Cine se-aseamana, in cazul asta - geniile, se-aduna.

^_^ modestia asta. Tu platesti consumatia pentru ca tac-tu e judecator si ai o gramada de bani (sau mai bine zis, ARE o gramada de bani) - lucru pe care tu, geniul, l-ai spus cu atata subtilitate ^_^

Link to comment
Share on other sites

^_^ modestia asta. Tu platesti consumatia pentru ca tac-tu e judecator si ai o gramada de bani (sau mai bine zis, ARE o gramada de bani) - lucru pe care tu, geniul, l-ai spus cu atata subtilitate ^_^

wtf are you smoking? Imi stii familia deja? N-are rost sa dau detalii despre ai mei, destul sa zic ca te inseli amarnic in privinta tatalui meu si, ca de obicei, vorbesti doar ca sa te aflii in treaba ^_^

Link to comment
Share on other sites

wtf are you smoking? Imi stii familia deja? N-are rost sa dau detalii despre ai mei, destul sa zic ca te inseli amarnic in privinta tatalui meu si, ca de obicei, vorbesti doar ca sa te aflii in treaba ^_^

Ohhh how cute. Lasa, nu am de gand sa ma cert/contrazic cu tine ! ^_^

Link to comment
Share on other sites

In societatea romaneasca vezi multe astfel de greseli . Barbatul trebuie sa plateasca , tinerii trebuie sa cedeze locul celor mai in varsta ,etc . Cel putin din punctul meu de vedere e foarte gresit . Nu trebuie sa se confunde amabilitatea cu responsabilitatea . Ca eu ma ofer sa plateasc consumatie partenerei pe care am invitat-o in oras ori sa cedez locul unei persoane mai in varsta ori unei domnisoare/doamne ambele sunt la latitudinea mea si am dreptul sa le fac sau nu fara nici o repercursiune.

Ai dreptate insa asta in acelasi timp asta nu inseamna ca trebuie sa invite pe orice parasuta - scuzati termenul- undeva . Sunt de acord sa platesc eu nota primele dati si chiar si mai tarziu cand o invit eu fiindca nu e ceva planificat si poate se intampla sa nu aiba nici ea bani insa intr-un cuplu nu vad a fi in regula numai el sa plateasca . Criza sau nu , bogat sau sarac , orice situatie in care s-ar afla partenerul tau bunul simt iti dicteaza ca macar sa incerci sa platesti in comun cu el . Daca accepta sau nu asta e altceva si chiar daca ar accepta nu ar trebui sa fie o problema .

Ca femei v-ati luptat pentru egalitate si sunt foarte de acord cu asta si sunt de multe ori de acord ca barbatul sa preia rolul de gentleman si sa-si asume unele lucruri insa toate au o limita . Egalitatea nu implica si favoritisme .

Barbatul nu se defineste ca fiind o sursa inepuizabila de bani iar Universul nu se invarte in jurul pi***i fetei respective .

Personal sunt mai rusinos de felul meu, sau cu prea mult bun simt oricum a-ti vrea sa-i ziceti, si ma ofer sa platesc eu insa te simti altfel cand se ofera si prietena ta sa-si plateasca consumatie chiar daca vei accepta sau nu .

,,Domn se naste,tzarani cresc ca ciupercile dupa ploaie"gentlaman trebe sa fi din instinct si nu sa cantaresti situatia sau sa te gandesti ca asa este scris in codul bunelori maniere sa cedez locul meu in autobuz la o persoana mai invarsta sau ca oare azi ai randul meu sa platesc sau randul ei?aici se face diferenta dintre a se naste sau a creste.

*tzaran=necioplit

Link to comment
Share on other sites

,,Domn se naste,tzarani cresc ca ciupercile dupa ploaie"gentlaman trebe sa fi din instinct si nu sa cantaresti situatia sau sa te gandesti ca asa este scris in codul bunelori maniere sa cedez locul meu in autobuz la o persoana mai invarsta sau ca oare azi ai randul meu sa platesc sau randul ei?aici se face diferenta dintre a se naste sau a creste.

*tzaran=necioplit

Daca era indreptata catre mine cred ca ti-ai gresit persoana intrutotul . Din punctul meu de vedere , chiar daca e subiectiv , consider ca sunt o persoana cu o cultura decenta si bun simt care stie sa se comporte in societate . Se intampla sa-ti fie rau , sa fii obosit si vrei si tu sa stai jos ce e asa de gresit in refuzul cedarii propriului loc . E dreptul tau . In exemplul asta bunul simt nu are nici o legatura . De multe ori s-a intamplat sa ma ridic de pe acel loc pentru o persoana in varsta pentru ca mai apoi sa o vad stand langa scaun in picioare . Mai multa jena si disconfort mi-a adus decat daca nu m-as fi ridicat de la inceput .

Faptul ca sunt generos si/sau amabil nu inseamna ca o fac fiindca asta scrie in codul bunelor maniere ci fiindca asta vreau . Suntem oameni cu totii si sunt unele persoane tinere cu o sanatate mult mai proasta decat altii mai in varsta . La ei cine se gandeste? Codul bunelor maniere?

Link to comment
Share on other sites

Cand eram mai tanar si mai prost, plateam eu consumatia. Apoi am observat ca anumitor fete le displace acest lucru, mai ales la primele intalniri, deoarece se simt obligate prin acest gest, prin urmare am ajuns sa platim 50/50. Acum sunt intr-o relatie stabila, cand iesim in oras platim fiecare cum ne permit finantele, uneori eu, uneori ea. Consumatiile nu ajung la sume exorbitante, cel care plateste nefiind supus la un efort financiar serios. Consider ca e o chestie de respect, fata de mine si fata de ea (suntem egali).

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este sa plateasca baiatu .. nu ai bani stai aksa .. dar dak ai o relatie mai lunga atuncia mere sa ii zici fetitza nu am bani ... poate te intelege si zice "hai vin`o ca am eu" ... dar slabe sanse sa zica asta :)) :>

Link to comment
Share on other sites

Sa revenim la discutie " Cine plateste el sau ea " ? ... ca sa nu fiu mitocan , plateam ... mai nou ea " NEW " plateste :P !

TRAIM INTR~O LUME MODERNA , sau eu cel putin in asa ma simt :) !

SALUT

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este sa plateasca baiatu .. nu ai bani stai aksa .. dar dak ai o relatie mai lunga atuncia mere sa ii zici fetitza nu am bani ... poate te intelege si zice "hai vin`o ca am eu" ... dar slabe sanse sa zica asta :)) :>

La mine s-a intamplat acu avand in vedere ca sunt "somer" si mi-a platit prietena consumatia cand am iesit in oras? De ce sa fie slabe sanse sa zica asta, daca e o relatie serioasa se stie ce si cum stau ambii cu banii si se plateste in functie de cine are bani.

@Ma ofer eu sa platesc daca invit in oras o fata, dar de cele mai multe ori ele vor sa plateasca 50/50 deoarece ase le sta in fire. Poate am avut eu parte de astfel de prietene si am fost mai privigeliat dar e ceva normal sa plateasca amandoi.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...