Jump to content
Bobby

Cine plateste el sau ea?

Recommended Posts

după mine cred că depinde de stadiul relaţiei.

dacă e prima ieşire, clar el trebuie să insiste să plătească, chiar dacă ea nu doreşte.

după asta, dacă relaţia nu se concretizează dar se perseverează din ambele părţi, adică mai ieşiţi din când în când, cred că ea ar trebui să-şi achite nota de plată.

dacă deja e relaţie, e iubire şi tot ce e nevoie, dar veniturile nu se acumulează, cei doi nu locuiesc împreună, cred că în funcţie de cine stă mai bine în ziua respectivă cu bănuţii...

şi dacă deja e vorba de familie (nu neapărat oficial), deja nu mai contează.

Cred ca asta e cel mai complet raspuns. Asa ar fi normal.

Link to comment
Share on other sites

De ce ţi se pare ipocrit ca să plătiţi 50/50, în mod normal ar trebui ca ea să-ţi arate că doreşte să-şi plătească consumaţia,GESTUL conteză, pe urmă că plăteşti tu tot timpul e doar pentru că nu rămâi niciodată fără bani.

Oricum sunt de aceeaşi părere cu money, că cel mai complet răspuns e cel dat de fanaticaldoll :). Adică cel puţin eu aşa procedez :)

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

Ma deobicei eu platesc, au fost si gesturi cand a vrut sa plateasca ea, dar i-am zis sa nu se deranjeze, ma ocup eu :P. Ideea e ca iesim cam rar prin oras asa, ii plac mai mult plimbarile si chestii dastea, dar si cand iesim, mi se pare ca as fi cam ipocrit sa ii zic sa platim 50/50 :D.

Cand buzunarul e gol e si normal sa-ti placa sa te plimbi :D, dar cred ca depinde aici de situatia materiala...

La prima intalnire clar platesc eu, apoi de la a doua daca se ofera sa plateasca ea consumatia ei o las, daca nu se ofera platesc tot eu, deci treaba cu platitul e irelevanta fiindca poate n-are bani fata in ziua respectiva sau poate nu are bani in general... eu multumesc lui Dumnezeu am destui si atunci nu ma cac pe mine la nota de plata.

Altele sunt principiile pe care trebuie sa mergi ... nu cine plateste si cat plateste si cand plateste :P

PS: am glumit la faza cu buzunarul gol si plimbarea fiindca si mie imi place enorm sa ma plimb prin parcuri ^_^ eventual pe inserat sau intr-o zi de toamna cu multe frunze cazute.. sau intr-o zi innourata sa ploua marunt-marunt :wub: God ! (am orgasm)

Link to comment
Share on other sites

Daca iesiti cu prietena(prietenul) la discoteca,cinema,restaurant,pizzarie,etc... care plateste consumatia el s-au ea?Eu cand am fost fecior(acuma sunt insurat) 99% plateam eu,cand nu aveam bani preferam sa nu ies si azi consider ca baiatul are ,,obligatia" sa plateasca,s-au sunt eu de moda veche?

Deobicei eu, dar la un moment dat se invata asa ca bat apropo. :D

Link to comment
Share on other sites

după mine cred că depinde de stadiul relaţiei.

dacă e prima ieşire, clar el trebuie să insiste să plătească, chiar dacă ea nu doreşte.

după asta, dacă relaţia nu se concretizează dar se perseverează din ambele părţi, adică mai ieşiţi din când în când, cred că ea ar trebui să-şi achite nota de plată.

dacă deja e relaţie, e iubire şi tot ce e nevoie, dar veniturile nu se acumulează, cei doi nu locuiesc împreună, cred că în funcţie de cine stă mai bine în ziua respectivă cu bănuţii...

şi dacă deja e vorba de familie (nu neapărat oficial), deja nu mai contează.

Sunt de aceasi parere ca Celine. Sunt si cazuri in care el nu are bani destui sau nu are deloc,atunci pun eu. :)

Eu prefer mai mult plimbarile,mai ales cele prin ploaie :wub:.

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

Hmm...pai de obicei plateste baiatul. Dar am fost pusa in situatia cand a trebuit sa platesc eu aproape de fiecare data cand ieseam. Nu toti sunt "gentlemani"

Nu trebuie sa fii un gentleman sa platesti consumatia, trebuie sa ai minimum de bun simt si de rusine :)

Link to comment
Share on other sites

Prima oara cand ies cu o fata, tot timpul platesc eu.

Daca mai ies cu ea(inseamna ca`mi place fata) si vad ca nu schiteaza niciun gest urmatoarele 2-3 iesiri ca ar vrea sa isi plateasca consumatia, ii zic pe fata : fetita, vezi ca nu`ti platesc eu de fiecare data. Ca te superi ca nu, iti platesti sucu. Pt. ca apoi o educi prost si de fiecare data se asteapta sa ii platesti tu, indiferent de nota.

Dar intr`o relatie, e 50/50, fiecare ce a consumat, dar cateodata sa mai plateasca baiatu :) hai sa zicem 1 din 5 iesiri.

DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA, DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!

Nu trebuie sa fii un gentleman sa platesti consumatia, trebuie sa ai minimum de bun simt si de rusine :)

E rahat!

Pai ea nu e nesimtita ca asteapta sa-i platesti tu de fiecare data?

Defapt, din cauza celor care pleaca de la premisa ca e obligatoriu sa plateasca baiatu (foarte multi), s-a ajuns la situatia asta - frate, vin unele cu niste figuri, cred ca nici prin minte nu le trece ca ai indrazni sa nu platesti consumatia ...

Pt mine, conteaza atitudinea ei: daca e fata faina si reuseste sa scoata ceva interesant pe gura, platesc eu (prima data); altfel, deabea astept sa se ofere cu plata consumatiei ...

ps; chiar vroiam sa fac un topic ca tot se apropie 14 feb legat de subiectul asta mai delicat: consumatie, cadouri, draci, laci ...

le; (uitasem)

dacă e prima ieşire, clar el trebuie să insiste să plătească, chiar dacă ea nu doreşte.

E hai, doar nu crezi ca stau sa ma rog sa-i platesc consumatia?!

Asta e ipocrizie clara!

Link to comment
Share on other sites

Hmm...pai de obicei plateste baiatul. Dar am fost pusa in situatia cand a trebuit sa platesc eu aproape de fiecare data cand ieseam. Nu toti sunt "gentlemani"

a trebuit sa platesti tu partea ta sau numai tu toata consumatia? ca e o diferenta...

si de ce de obicei plateste baiatul? tu n-ai maini sa platesti ce mananci? daca vreti egalitate cu barbatii, atunci asumati-va egalitatea pana la capat.

Link to comment
Share on other sites

a trebuit sa platesti tu partea ta sau numai tu toata consumatia? ca e o diferenta...

si de ce de obicei plateste baiatul? tu n-ai maini sa platesti ce mananci? daca vreti egalitate cu barbatii, atunci asumati-va egalitatea pana la capat.

:blink: usor, nu te agita :| nu m`am referit numai la mine cand am zis de obicei .. Si in cazul meu a trebuit sa platesc eu toata consumatia. Nu numai consumatia mea. Ca specificam daca plateam numai pt mine

L.E : Si niciodata nu am considerat ca barbatii sunt egali cu noi. Si nici nu cred ca vom fi egali vreodata. Mie una mi se pare ca ei sunt mai avantajati ca femeile. Asta e doar parerea mea ;)

Link to comment
Share on other sites

O daaaa, de cand astept subiectul asta.

NU e de bun gust sa platesti niciunei fete. De ce ?!

1. Daca platesti prima oara, se poate astepta sa platesti si a doua oara, si atunci...ce faci ?! Platesti...si pana cand ?!

2. Iesi in oras cu o curva ?! Numai pe curve le platesti pt o companie. Daca ii platesti masa/sucul ce faci de fapt ?! Ii cumperi compania => curva

3. Ce demonstrezi daca platesti pt ea o data (sau de doua ori, de trei ori) ?! NIMIC. Ca ai bani ?! Ha ! Nu faci decat s-o rasfeti pe fata, iar daca nici macar nu e prietena ta atunci arunci bani degeaba.

E altceva sa-i platesti prietenei. Azi dai tu, maine poate da ea...

Link to comment
Share on other sites

a trebuit sa platesti tu partea ta sau numai tu toata consumatia? ca e o diferenta...

si de ce de obicei plateste baiatul? tu n-ai maini sa platesti ce mananci? daca vreti egalitate cu barbatii, atunci asumati-va egalitatea pana la capat.

multe stau scrise , dar putine sunt spuse =))

Link to comment
Share on other sites

O daaaa, de cand astept subiectul asta.

NU e de bun gust sa platesti niciunei fete. De ce ?!

1. Daca platesti prima oara, se poate astepta sa platesti si a doua oara, si atunci...ce faci ?! Platesti...si pana cand ?!

2. Iesi in oras cu o curva ?! Numai pe curve le platesti pt o companie. Daca ii platesti masa/sucul ce faci de fapt ?! Ii cumperi compania => curva

3. Ce demonstrezi daca platesti pt ea o data (sau de doua ori, de trei ori) ?! NIMIC. Ca ai bani ?! Ha ! Nu faci decat s-o rasfeti pe fata, iar daca nici macar nu e prietena ta atunci arunci bani degeaba.

E altceva sa-i platesti prietenei. Azi dai tu, maine poate da ea...

Si iata un motiv pt care eu nu am sa consider niciodata ca barbatii sunt egali cu femeile (si nu ma refer la partea cu platitu' consumatiei)

honeybfly, ma "agit" pentru ca stiu ca asa gandesc femeile, in marea lor majoritate. si e absurd. nu e sanatos. e degradant...

Eu nu am zis (cum mai zicea cineva pe aici) ca e obligatoriu sa plateasca baiatu'. Si nici nu macar nu m`am gandit ca un baiat e nesimtit daca nu`i plateste fetei. Ai si tu dreptate ca majoritatea gandesc asa..

Link to comment
Share on other sites

nota se face pe din doua.

toata povestea asta cu barbatul trebuie sa plateasca era valabila in momentul in care barbatii munceau iar femeile aveau grija de casa. dar intr-o societate moderna, intr-o societate ce pune accentul pe egalitatea intre sexe, conceptul de "barbatul plateste" este depasit. iar daca o femeie care sustine egalitatea lasa barbatul sa plateasca in majoritatea cazurilor, atunci este ipocrita.

btw: el sau ea

Ia un cerc si fugi cu el. Astea-s arfe de om crescut pe forum. Respectu pentru sexu frumos la mine-i foarte low s-o ard pe ingliş si cu toate astea nu s`a intamplat sa nu platesc eu, indiferent ca ies c-o simpla prietena, c-o găoază cu care-mi satisfac nevoile, sau pur si simplu prima intalnire. Ori esti scârţar ori ai apucaturi de om care vede pentru prima oara in faţă o fata. Atitudinea asta coolă de Bruce Willis o vezi doar in filme, da-n cazul tau filmul bate viata.

Link to comment
Share on other sites

Daca o inviti tu e normal sa platesti tu.Daca te invita ea,isi plateste fiecare consumatia.Daca platesti tu de fiecare data deja incepi sa o pupi in fund si si-o ia in cap.

Off: RockaFella ai vazut cum a lansat ARCA racheta?:))

Link to comment
Share on other sites

din bun simt platim noi(barbatii), dar fiecare cum il tine buzunarul

Din bun simt trebuie sa plateasca si femeile.

Acum sariti toti cu banii si dup`aia spuneti de femei ca sunt pe interes. Cine draq va mai intelege?

Link to comment
Share on other sites

nu am chef sa citesc tot topicul asa ca am sa raspund doar la primul post

Daca iesiti cu prietena(prietenul) la discoteca,cinema,restaurant,pizzarie,etc... care plateste consumatia el s-au ea?Eu cand am fost fecior(acuma sunt insurat) 99% plateam eu,cand nu aveam bani preferam sa nu ies si azi consider ca baiatul are ,,obligatia" sa plateasca,s-au sunt eu de moda veche?

sunt cu ea de mult timp.. cateodata plateste ea, cateodata platesc eu, cateodata punem amandoi. nu stiu cum sunt altele, dar ea mi-a zis de la inceput ca s-ar simti prost sa platesc doar eu - banii nu definesc nimic (cel putin la o anumita varsta).. I totally agree her :D

Link to comment
Share on other sites

din bun simt platim noi(barbatii), dar fiecare cum il tine buzunarul

Doar ca romanu, nu-i iesit din comun, e iesit din comuna (vorba unui clasic). Iesi la un suc / pizza , in cazul altora la un mic si`o bere. Nu iesi la o portie de sushi, creveti, caviar, friptura Kobe cu vin de mii de $. Plus ca n-o scoti in fiecare zi la restaurant, ca apoi tinde sa creasca in "masa musculara" si n-o sa-ti mai tihneasca mancarea cand o vezi.

Un suc - 5 Lei

O pizza - 20 Lei

Un salariu intreg.

Cine draq va mai intelege?

Asa e, barbatu e o enigma. Greu de ghicit ce doresc barbatii. Poate ceva ce se termina in ex. Hm, dex? I-ar trebui un dex, dar ma-ndoiesc ca asta-i prima lui alegere. Barbatu nu eticheteaza o femeie drept "pe interes" de la un suc platit sau o pizza.

Link to comment
Share on other sites

Asa e, barbatu e o enigma. Greu de ghicit ce doresc barbatii. Poate ceva ce se termina in ex. Hm, dex? I-ar trebui un dex, dar ma-ndoiesc ca asta-i prima lor alegere. Barbatu nu eticheteaza o femeie drept "pe interes" de la un suc platit sau o pizza.

Daca inviti o fata in oras ii platesti sucul. Ok.

La a doua intalnire iesiti la inca un suc. Il platesti si acum.

Pana la urma ajungeti sa deveniti iubiti. O inviti la o pizza. Cum procedezi?

Eu daca as fi baiat m`as uita sa vad daca schiteaza ceva, daca are macar bunul simt sa scoata portofelul, dupa care as plati.

Mai degraba femeia este o enigma. Nu barbatul.

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

Cel mai bine e sa bati apropo :

Oana vrei sa mergem la o pizza azi ... mai am vreo 20 de lei ( se subintelege ca nu ajunge sa-ti platesc si tie pizza ) pana luni de-acuma.. macar sa-i cheltui azi sa-mi iau de-o grija ! :) asa procedezi

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...