Jump to content
nwradu

Noi dezvaluiri in cazul ostatecilor din Irak

Recommended Posts

Marie Jeanne Ion: "Mi se pare cusut cu ata alba!"

In urma ultimelor declaratii care ar fi fost facute de Mohammad Munaf anchetatorilor Parchetului Inaltei Curti, dosarul privitor la rapirea celor trei jurnalisti romani, in care sunt acuzati de fapte legate de terorism afaceristul Omar Hayssam si amicul lui retinut la Bagdad tinde sa se transforme intr-o parodie ieftina, cu miros de naftalina orientala.

Ceea ce Munaf a declarat vizavi de ideea lui Omar Hayssam de a-l rapi pe senatorul Vasile Ion, tatal jurnalistei Marie Jeanne Ion, este de fapt o pista falsa.

Contactata telefonic, Marie Jeanne Ion, care a stat in captivitate la Bagdad timp de 55 de zile alaturi de Sorin Miscoci si Ovidiu Ohanesian, ne-a declarat referindu-se la cele spuse de Munaf: "Mi se pare cusut cu ata alba".

Pe de alta parte, surse judiciare afirma ca Munaf ramane in continuare "cheia afacerii" si ca acesta a inceput sa construiasca scenarii, motiv pentru care este posibil ca el sa fie supus unei expertize pishiatrice. Daca face astfel de dezvaluiri cu discernamant, atunci este clar ca anchetatorii trebuie sa fie foarte atenti pe cine vrea sa scoata el din "ecuatie", si pe cine vrea sa introduca.

Posibil, pe sine insusi, pentru a dovedi ca el colaboreaza cu autoritatile - ceea ce i-ar aduce circumstante atenuante.

Este evident ca Munaf a mintit daca a afirmat ca tatal lui Marie Jeanne trebuia rapit. Mai ramane de dat in vileag si ce metode de a actiona ar fi trebuit puse in aplicare, de vreme ce Marie Jeanne a fost cea care a plecat in Irak la oferta si sponsorizarea lui Omar Hayssam si nu tatal acesteia.

Pe de alta parte, creierul afacerii e posibil - afirma aceleasi surse - sa nici nu fie Omar Hayssam, el si Munaf avand doar "meritul" de a fi executanti complici ai rapirii

sursa: Averea

Ce a declarat ieri Munaf, va puteti intreba? Iata:

Mohammad Munaf: „Hayssam voia sa-l rapeasca pe tatal lui Marie-Jeanne!”

Omar Hayssam a vrut initial sa-l rapeasca pe senatorul PSD Vasile Ion, tatal ziaristei Marie-Jeanne Ion! Asa le-a declarat Mohammad Munaf procurorilor romani trimisi la Bagdad, sustin surse judiciare citate de Realitatea TV.

Conform declaratiei cetateanului irakiano-american, ideea rapirii i-ar fi venit lui Hayssam in timp ce urmareau la televizor „imagini cu ziarista italianca Giuliana Sgrena”, tinuta ostatica in Irak timp de mai multe luni. Pentru ca planul a esuat, Omar Hayssam a decis sa puna la cale rapirea unor jurnalisti.

Contactat telefonic, Vasile Ion s-a aratat neincrezator intr-o asemenea ipoteza. „Sunt foarte surprins. Nu inteleg cum puteau sa ma rapesca pe mine, pentru ca eu nu am rude in Irak si nu as fi mers niciodata acolo. Si, in plus, cat valorez eu?”, a declarat senatorul PSD.

sursa: Evenimentul Zilei

Link to comment

Uite cum se pierde omul...isi face parnaia efectul...parearea mea e ca datorita stresului in care sta...si conditiilor.. "he crecked" adik...a inebunit..si incearca prin orice mijloace sa scape de parnaie...sau cel putin sa isi scada din sentinta prin colaborare cu autoritatilor....Nice try...but see you in Hell 19.gif

Link to comment

Miscoci ala pare cam pampalau. Adica pe la Electronica, unde e sediul Prima TV, il vezi toata ziua pe afara pe acolo cu colegii, razand si vorbind tare pe acolo, plin de viata... cand ajunge in fata ziaristilor sau a anchetatorilor... "vai, nu mai pot sa zic nimic, nu vreau sa-mi amintesc... lasati-ma...". Ce naiba mai nene... toti ostatecii de pana acum din toate tarile au dat o mie de interviuri, au scris carti, au militat pt eliberarea altora... astia de la noi lesina de la calciu daca isi aduc aminte.

Link to comment

Eu zic ca daca e asta la un interviu si tipa unu boo din fundal...moare smile.gif. Ce vrei mah...nerceunoscatori...lumea s-a zbatut pt ei...au stat in cap...a fost teroare in toata tara...si eu nu i-am auzit niciodata multumind natiunii pt solidaritate...Am impresia ca si ei is implicati in chestia cu rapirea....eu zic ca nu au fost ostateci intamplatori ci mai degraba ostateci voluntari...de asta se si feresc de interviuri...le e frica sa nu se scape unu sa ii dea de gol...

Link to comment

Eu zic ca daca e asta la un interviu si tipa unu boo din fundal...moare smile.gif.

Lol, se poate. Glumeam candva cu unul ca daca aduce cineva niste pocnitori la sediul Prima cand e si asta pe afara, se ascunde pe undeva direct... Asta e, nu e frumos sa radem de om, desi eu rad de atitudinea de acum nu de chestiile prin care a trecut... dar cand ma uit la cati alti ostateci au fost din diverse tari si toti acum sunt numai pe la emisiuni si interviuri... astia la noi deja au uitat complet de tot scandalul ala.

Link to comment

Nu au ce uita....pt ca...deja is ferm convins ca au fost complici la rapire...nu numai osateci...

daca aduce cineva niste pocnitori la sediul Prima cand e si asta pe afara, se ascunde pe undeva direct...

Doamne ce as rade...ar fi prea tare...nota 10 lu ala cu ideea icon_thumright.gif

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...