Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Adriantze

SUPER MEGA EXTRA LAAG

Recommended Posts

Pun si eu o intrebare: oare nu tine si de nr de jucatori pe svr? Presupun ca varful de jucatori in timpul saptamanii este in acel interval orar 7-11 (mie unu, miercuri si joi pe la 10 si-a revenit, ieri, fiind vineri, abia pe la 11) iar azi, fiind weekend, a inceput mai devreme problema.

Poate este asta, poate e de la noi, poate e si de la noi si de la voi, nu stiu pentru ca nu ma pricep, insa nu merita sa facem ceva sa excludem aceasta varianta? Ca m-am saturat sa vad cum se da vina de la 1 la altu. 1 rr la svr acum, cand este lagul si vedem daca este ok pana se face full svrul sau poate ramane fara lag.

P.S. nu dati cu paru, am zis si eu :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt utilizator de clicknet. De vreo 3 zile am mari probleme in a ma conecta pe serverul Linkmania, iar atunci cand ma conectez am un lag infernal si dupa max 5 min iau dc. Am inercat alte servere si merge perfect la fel si siteurile. Pagina Linkmania dasemenea se incarca extrem de greu.Stiu ca Linkania este sponsorizat de catre RDS, intrebarea este va ramane linkmania server dedicat celor de pe RDS? din moment ce utilizatorii care au rds nu au pic de lag iar ceilati playeri abia se pot conecta.

Va rog sa ne spuneti si noua ce se intampla (in masura in care stiti)

Link to comment
Share on other sites

ce sa mai comentez sunt din constantza netu de la rds prin fibra optica

10Mb absolut orice site merge perfect

inafara de link ma refer la joc shi la pagina

o seara buna o sa ma las cred ...

toti din ct au problema asta ?

nui intereseaza de noi ... o sa jucam dupa ora 11-12 pana a 2 zi la 12 ca doar atuncea ne merge servaru ...ca admini nus interesati sa rezolve aceasta problema ....

ce vrei sa fac ? sa vorbesc cu toti providerii sa aiba grija sa nu aiba congestii in retelele lor si intre ei ?

o sa mai stam o sapt asa ...ca nui intereseaza chiar deloc...

o sa mai stam o sapt asa ...ca nui intereseaza chiar deloc...

acelasi raspuns

Sunt utilizator de clicknet. De vreo 3 zile am mari probleme in a ma conecta pe serverul Linkmania, iar atunci cand ma conectez am un lag infernal si dupa max 5 min iau dc. Am inercat alte servere si merge perfect la fel si siteurile. Pagina Linkmania dasemenea se incarca extrem de greu.Stiu ca Linkania este sponsorizat de catre RDS, intrebarea este va ramane linkmania server dedicat celor de pe RDS? din moment ce utilizatorii care au rds nu au pic de lag iar ceilati playeri abia se pot conecta.

Va rog sa ne spuneti si noua ce se intampla (in masura in care stiti)

citeste tot topicul, sunt cativa care au explicat care este problema cu clicknet-ul in anumite zone ...

de ce sunt jucatori care nu au aceste probleme ? au "sarma" direct din server ?

repet: dupa ce staff-ul Linkmania va termina de cumparat tot RDS-ul si eventual ceialti mari provideri, o sa va garantam ca nu o sa mai fie probleme .

Link to comment
Share on other sites

Daca oricare dintre voi ar primi admin in momentul asta, inseamna ca sunteti de vina pentru ceea ce se intampla pe server. Corect? oO

Off ce logica pe unii. >_<

V-a explicat dragosh in mai multe posturi care e problema, daca vreti sa intelegeti bine, daca nu, iarasi bine.

Link to comment
Share on other sites

@ Tsu nare cum sa fie de la nr de playeri , m-am uitat eu ieri , cati erau cand mergea bine , si cati erau cand luam d/c din 2 in 2 min . e diferenta de +/- 10 playeri

cea mai plauzibila varianta e cea data de Old_Bk. altfel nu-mi imaginez ce ar putea fi .

@ bunny , logica care o au acei "unii" , e logica de copii , asta e toti am fost copii odata .

halogen90: daca aflu ca e problema de la firma de net il pun pe tata sa o cumpere si sa ii puan pe aia ca femei de serviciu

am inceput sa ma rog de calculator sa mearga asa rau am ajuns

nu avem ce face decat sa asteptam sa isi revina .. asta e ! :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

forumul are el problme : server-ul pe care ruleaza este prea slab

legat de joc , cei care au probleme ar trebuii sa spuna :

- cand au probleme

- in ce retea sunt

- in ce oras sunt

in loc sa ceara explicatii de la staff-ul LM .

Asa pot sa isi dea seinguri seama de unde este problema ( chiar si atunci cand este de la server )

Link to comment
Share on other sites

aseara am testat la un prieten internetul.

mam dus cu leptopul la el aks, numai ce sia tras net prin rds... din ala cable modem.

am testat netu... mergea super... fara piederi de retea fara nimik.. ping bun.

dar... mai am un stick din ala de la orange si unu din ala click net de la romtelecom

orangiu... avea 2-3% loss cam asa ... ping marisor...

dar cand am testat clicnetu sub orice critica...60-70% loss ping de 500 de milisecunde, intrun cuvant super coaje.

cand am sunat la romtelecom au zis ca au ceva probleme pe la servere si de aia merge greu si ca vor remedia curand...

Eu akasa am net prin rds uitati statisiticile.

Microsoft Windows XP [Version 5.1.2600]

© Copyright 1985-2001 Microsoft Corp.

C:\Documents and Settings\stelutzzu>ping linkmania.ro

Pinging linkmania.ro [81.196.12.18] with 32 bytes of data:

Reply from 81.196.12.18: bytes=32 time=14ms TTL=57

Reply from 81.196.12.18: bytes=32 time=16ms TTL=57

Reply from 81.196.12.18: bytes=32 time=14ms TTL=57

Reply from 81.196.12.18: bytes=32 time=15ms TTL=57

Ping statistics for 81.196.12.18:

Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),

Approximate round trip times in milli-seconds:

Minimum = 14ms, Maximum = 16ms, Average = 14ms

C:\Documents and Settings\stelutzzu>

pe server nu am lag deloc merge super... singura problema { BSOD :-j }

partea nasoala e ca cei care au net prin romtelecom sar putea sa aiba ceva probleme, asa au zis cei de la tehnic.

Link to comment
Share on other sites

Dap, de miercuri.

Miercuri picat 19:00-22:00

Joi, idem miercuri

Vineri: 19-23:00

Ieri: 14:00-23:30

Sa vedem azi :>

P.S. care este comanda in run sa vad traseul pingului? :P Tsu is not a computer wizz ^_^

Start >> run >> cmd >> ping 81.196.12.18

Link to comment
Share on other sites

P.S. care este comanda in run sa vad traseul pingului? :P Tsu is not a computer wizz ^_^

start run cmd >>>dupa care dai comanda >>> tracert www.linkmania.ro

ar trebuie sa ai un rezultat de genul acesta:

Microsoft Windows XP [Version 5.1.2600]

© Copyright 1985-2001 Microsoft Corp.

C:\Documents and Settings\stelutzzu>tracert www.linkmania.ro

Tracing route to www.linkmania.ro [81.196.12.18]

over a maximum of 30 hops:

1 9 ms 8 ms 7 ms 49-70-18-81.severin.rdsnet.ro [81.18.70.49]

2 8 ms 8 ms 8 ms 81-87-18-81.severin.rdsnet.ro [81.18.87.81]

3 9 ms 8 ms 7 ms 213-154-140-182.rdsnet.ro [213.154.140.182]

4 8 ms 7 ms 8 ms 213-154-140-161.rdsnet.ro [213.154.140.161]

5 15 ms 13 ms 14 ms qr25.bucuresti.rdsnet.ro [194.102.81.3]

6 14 ms 14 ms 14 ms dr32.bucuresti.rdsnet.ro [82.76.243.35]

7 13 ms 14 ms 13 ms www.linkmania.ro [81.196.12.18]

Trace complete.

C:\Documents and Settings\stelutzzu>

Link to comment
Share on other sites

un admin sa rezolve problema...ca e din ce in ce mai rau..si e de cv timp

o intrebare as avea... prin ce ai net? rds romtelecom?

PS:start run cmd >>>dupa care dai comanda >>> tracert www.linkmania.ro si posteaza rezultatul te rog.

Link to comment
Share on other sites

schimbati-va netul , au venit astea de la romtelecom la mine erau 2, se uitau ca prostii unu la altu , eu incercam sa le explic ca nu merge bine pe rds, ei ma abureau ca e in parametri normali. Eu le ziceam ca pana acum nu a facut asa , ei imi ziceau ca nu imi pot garanta banda, eu le explicam ca am lag mare, ei imi spuneau ca e de la mine, mai aveam un pic si aruncam cu modemul dupa ei, mai mult mi-am facut nervi. Mai venise dupa si cu un laptop si imi arata pe speedtest.net ca uite merge, cand vroiam sa intru pe linkmania nu se incarca, concluzia lor -> adresa www.linkmania.ro nu e buna... mi-au recomandat sa incerc pe gooaglee.

Concluzie, daca ii chemati la voi sa va verifice connexiunea sa nu aveti materiale contondente prin apropiere ca deja is pline stitrile de la ora 5.

Si schimbati-va netu...

Link to comment
Share on other sites

:|

Cat de greu sa fie sa intelegi..

atunci scuze,...cand am intrat pe topic sa dau si eu cu parerea nu aparusera toate paginile

PS: clicknet romtelecom ...stau pe langa iasi...si tot cam acelasi interval de ore ca la ceilalti

C:\Documents and Settings\g4ph!>tracert www.linkmania.ro

Tracing route to www.linkmania.ro [81.196.12.18]

over a maximum of 30 hops:

1 57 ms 99 ms 100 ms dsldevice.lan [192.168.1.254]

2 45 ms 44 ms 43 ms 92.81.192.254

3 43 ms 45 ms 44 ms 10.0.226.77

4 49 ms 49 ms 49 ms 10.0.246.201

5 54 ms 53 ms 52 ms 10.0.240.213

6 48 ms 48 ms 49 ms 10.0.244.198

7 48 ms 49 ms 49 ms xr01.bucuresti.rdsnet.ro [62.231.74.113]

8 48 ms 48 ms 49 ms dr00.bucuresti.rdsnet.ro [213.154.99.10]

9 49 ms 48 ms 49 ms dr32.bucuresti.rdsnet.ro [213.154.100.205]

10 53 ms 52 ms 51 ms 81.196.12.18

Trace complete.

Link to comment
Share on other sites

da... se pare ca cei care au net prin clicknet romtelecom au aceasta problema.

PS: aseara cand am testatu stickul acela de romtelecom, am dat un speed test

foc si jale: Dowload 0.33 Mega Upload 0.01 Mega... si un ping de vreo 200 de milisecunde. :banghead:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...