Jump to content
eugen88

160 de la nasterea lui Mihai Eminescu!

Recommended Posts

Nu stiu daca am postat bine sau nu, dar Mihai Eminescu merita un topic :(

Un adevarat roman,un bun jurnalist si un mare scriitor. Facut de multi animal antisemit el va ramane mult timp in istoria Romaniei!

Intr-adevar, merita un topic.

Insa nu cred ca va iesi asa usor din istoria Romaniei, pentru ca, prin prisma operelor sale, el va sta mult foarte mult timp prin cartile de romana. Poate chiar sute de ani. In timpurile noastre nu cred ca ar exista un astfel de scriitor.

Link to comment
Share on other sites

Multe din poeziile lui Eminescu (precum Scrisoarea a III-a) au fost scoase din programa scolara multumita incorectitudinii politice.

Tin minte ca era si un rabin dubios care prin '80 a trimis o scrisoare secretarului general ca sa interzica o parte din opera lui Eminescu. Dupa asta a migrat misterios si nefortat si total de bunavoie în Israel.

Link to comment
Share on other sites

e miez Eminescu asta. ma ajuta sa-mi castig painea. sunt de 4 ori mai inteligent ca am invatat somnoroase pasarele, alaturi de mitul utero-matern al pungii goale si alte cateva chestii scrise la "betie". cum ne obliga sa invatam eminesti si crengi prin scoli ar trebui sa ne lasa si sa fumam, adik ce, noi invatam, da nu aveam nici o "bomboana" in schimb, ca deh, instinctul animal/primar al trocului, neregasindu-se in poeziile lu' emi, nu se aplica in viata reala. ( am termiant de ceva vreme scoala si ma intorc inapoi in timp si observ cu stupoare ca 12 ani de viata am invatat sa fumez/sa beau/si ceva programare, da asta mai mult acasa decat la scoala. da nu conteaza, noi sa fim sanatosi )

respect pentru eminescu zeul nostru!!

(ps injurati-ma :) )

Link to comment
Share on other sites

Nu am gasit (cel putin, nu inca) ceva scris de Eminescu care sa imi placa, asa ca pentru mine Eminescu e inca un autor "tampit" (plictisitor, enervant, inutil) pe care trebuie sa il invat doar pt BAC ...

Pai daca eminescu e tampit tu ce plm esti?Un indoctrinat care crede ca orice zboara e bun de papa!Parca esti un adolescent de 17 ani care nu sarutat nici o fata pana acum :crazy: ...Auzi la indoctrinat,inutil....Or fii mai utili manelsitii care fac de ras tara asta pe unde apuca si tu ii lingi in cur pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Guest smiley_real92

Daca ziceti ca merita topic merita...dar nici pe mine nu m'a fascinat ceva anume facut de el :)

ps: nu stiu d unde am auzit ca se droga inainte sa scrie..d acolo si bolile ;)

Link to comment
Share on other sites

Pai daca eminescu e tampit tu ce plm esti?Un indoctrinat care crede ca orice zboara e bun de papa!Parca esti un adolescent de 17 ani care nu sarutat nici o fata pana acum :crazy: ...Auzi la indoctrinat,inutil....Or fii mai utili manelsitii care fac de ras tara asta pe unde apuca si tu ii lingi in cur pe forum.

Citeste mai atent ce am zis. In 11 ani de scoala mi s-a turnat atata Eminescu pe gat, mai ales ca n-am gasit ceva scris de Eminescu care sa imi placa, incat de fiecare data cand aud de acest nume, mare poet national (desi eu nu vad de ce e considerat asa de genial), il consider plictisitor si inutil de citit. Asta nu inseamna ca eu am dreptate absoluta, ci doar ca mi-am exprimat un punct de vedere.

Link to comment
Share on other sites

Citeste mai atent ce am zis. In 11 ani de scoala mi s-a turnat atata Eminescu pe gat, mai ales ca n-am gasit ceva scris de Eminescu care sa imi placa, incat de fiecare data cand aud de acest nume, mare poet national (desi eu nu vad de ce e considerat asa de genial), il consider plictisitor si inutil de citit. Asta nu inseamna ca eu am dreptate absoluta, ci doar ca mi-am exprimat un punct de vedere.

Tu fiind un mare critic in ale poeziei nu? Ma dar esti destept rau daca ai ajuns la concluzia ca eminescu este plictisitor. E parerea ta,ok, dar trebuie sa mai inveti,sa ajungi la studiile lui eminescu,dupa care il poti face tampit!

Link to comment
Share on other sites

Pai daca eminescu e tampit tu ce plm esti?Un indoctrinat care crede ca orice zboara e bun de papa!Parca esti un adolescent de 17 ani care nu sarutat nici o fata pana acum :crazy: ...Auzi la indoctrinat,inutil....Or fii mai utili manelsitii care fac de ras tara asta pe unde apuca si tu ii lingi in cur pe forum.

Stii care e paradoxul ... daca tu crezi ca definitia iubirii este data in poeziile lui Eminescu, vei ramane virgin pe viata.

Fiind clasa a 12-a am facut analiza a `njpe mii de poezii, fapt care mi-a creat o repulsie puternica fata de toti scriitorii astia bolnavi: Eminescu, Barbu, Blaga ...

Daca sistumul asta de invatamant nu ar fi asa de prost conceput si nu ai fi obligat sa-i citesti, poate, din curiozitate la inceput, ar ajunge sa-ti placa.

Link to comment
Share on other sites

Daca ziceti ca merita topic merita...dar nici pe mine nu m'a fascinat ceva anume facut de el :)

ps: nu stiu d unde am auzit ca se droga inainte sa scrie..d acolo si bolile ;)

De`aia nu poti tu sa dormi ca se droga Eminescu?

Ce importanta are modul in care si`a trait viata? Conteaza ce a lasat in urma lui.

Pe tine cine te fascineaza? Parazitii?

On: La multi ani Eminescu!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca se poate spune La multi ani ... e prea absurd dupa parerea mea. Oricum, un topic, la implinirea a 160 de ani de la nasterea lui, merita.

Cand eram la liceu, am fost "nevoit" sa zic asa, sa recit cateva din poeziile lui in fata scolii. Am invatat cateva pe de rost dar a meritat. Merita citite poeziile sale.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...