Jump to content
Random Hero

Pacifistul Obama este gata sa bombardeze Iranul

Recommended Posts

Statele Unite au pus la punct planuri militare referitoare la instalaţiile nucleare iraniene, inclusiv "bombardamente", a declarat comandantul forţelor americane din Irak şi Afganistan, David Petraeus (Foto), într-un interviu difuzat duminică de CNN, transmite AFP. "Ar fi complet iresponsabil din partea CENTCOM (Comandamentul armatei americane responsabil cu regiunea-n.r.) să nu ia în calcul mai multe scenarii şi să nu conceapă planuri pentru a răspunde unei mari varietăţi de situaţii", a declarat generalul Petraeus, potrivit unor fragmente din interviul difuzat duminică de CNN.

Întrebat cu privire la instalaţiile nucleare iraniene şi posibilitatea ca ele să fie fortificate pentru a le proteja în cazul unui atac, generalul a precizat că "ele pot fi totuşi bombardate". Petraeus nu a furnizat alte precizări privind natura planurilor americane, subliniind că impactul fiecărei acţiuni va fi evaluat cu atenţie. Generalul a adăugat că, dupa opinia sa, criza nucleară iraniană poate fi încă rezolvată pe cale diplomatică. "Mai e timp înainte de a atinge un punct critic". O parte a comunităţii internaţionale se teme că Iranul, în pofida negărilor repetate, ar încerca să producă un combustibil care poate fi folosit în scopuri militare.

Grupul celor şase ţări care negociază în acest dosar (Statele Unite, Rusia, Franţa, Marea Britanie, Germania şi China) a propus anul trecut Iranului să accepte îmbogăţirea unei mari părţi a uraniului său în străinătate, sub egida Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA), pentru a obţine în schimb combustibil pentru reactorul său de cercetare. Iranul a respins însă această ofertă şi a lansat la 2 ianuarie un ultimatum marilor puteri, oferindu-le termen o lună pentru a accepta un schimb de uraniu în condiţiile sale.

sursa: infoportal

Link to comment

N-are timp Pentagonul sa bombardeze Iranul pentru ca o va face Israel inainte. Cand vor ajunge americanii vor gasi un desert pustiu. E singura metoda de a ingenunchia terorismul. E doar o chestiune de timp (zile/saptamini) pana cand se va vorbi la timpul trecut despre palestinieni, urmindu-le soarta toti cei ce vor sari in apararea lor.

Link to comment

Aparentele inseala de multe ori,iar Obama a dat-o cu batu in balta de data asta. :lol:

Manipularea mass-mediei, din cate stiu eu acel general nu e Obama ci doar un general.

Voi credeti ca generali americani stau toata ziua degeaba ca ai nostri? Nu, normal ca au facut planuri, deoarece in cazul escului solutiei diplomatice, din pacate, singura varianta ramasa este forta. Asta este slujba lor sa se pregateasca pentru orice, oriunde si oricand.

PS Obama a luat premiul Nobel pt pace deoarece a renuntat la scutul anti-racheta si astfel s-a calmat Rusia.

Link to comment
Guest stefteo21

N-are timp Pentagonul sa bombardeze Iranul pentru ca o va face Israel inainte. Cand vor ajunge americanii vor gasi un desert pustiu. E singura metoda de a ingenunchia terorismul. E doar o chestiune de timp (zile/saptamini) pana cand se va vorbi la timpul trecut despre palestinieni, urmindu-le soarta toti cei ce vor sari in apararea lor.

:rofl2:

Personal sunt cam de acord cu ce fac Statele Unite, dar asta m-a facut sa rad..

Link to comment
Guest stefteo21

Pai de ce?

Pai fiindca nu-mi place ideea unui Iran - putere nucleara, iar din moment ce se cred in stare si dau ultimatumuri celorlalte puteri mondiale imi da senzatia ca acest stat e condus de un maniac in genul lui Kim din coreea de nord... si eu nu vreau asa ceva...

In al doilea rand Statele Unite sunt aliate NATO si UE si deci politica lor de expansiune, sau ma rog, de furt de petrol nu ma afecteaza..

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...