Jump to content
Dropkillerz

Un fost deţinut de la Guantanamo compară anii de închisoare cu "iadul pe pământ"

Recommended Posts

Un fost deţinut somalez la închisoarea de la Guantanamo, care a fost eliberat săptămâna trecută, după opt ani, a declarat luni într-un interviu că anii de închisoare au "fost ca iadul pe pământ".

Mohamed Saleban Bare, în vârstă de 44 de ani, declară că nu a fost implicat în nici un fel de acţiuni teroriste la momentul arestării sale de către poliţia pakistaneză, la Karachi, în decembrie 2001. El a fost încarcerat patru luni în Pakistan, trimis în Afganistan, apoi la Guantanamo.

"Am fost încarcerat circa opt ani şi două luni, deşi eram nevinovat, dar mulţumită lui Allah, acum sunt liber şi vreau să las în urma mea toate aceste suferinţe", a declarat Bare la Hargeisa, capitala regiunii somaleze semiautonome Somaliland.

Bare şi un alt somalez, Osmail Mohamed Arale (45 de ani), au fost eliberaţi şi repatriaţi sâmbătă de către Comitetul Internaţional al Crucii Roşii.

"Guantanamo este ca iadul pe pământ şi nu mă simt încă normal, dar mulţumesc lui Allah că m-a ţinut în viaţă şi a făcut să nu sufăr afecţiuni psihice şi mentale, precum mulţi dintre prietenii mei", a declarat acesta.

La Guantanamo, "folosesc tehnici de tortură foarte dure. Nu te lasă să dormi timp de cel puţin patru nopţi la rând, îţi dau doar un biscuit să mănânci toată ziua, te lasă să dormi afară în frig fără pături, iar pentru unii deţinuţi este şi mai rău, aplicându-li-se şocuri electrice şi lovituri", a precizat Bare.

Acesta a explicat că autorităţile americane nu i-au spus niciodată care sunt acuzaţiile împotriva lui. Anchetatorii s-au raportat la trecutul său şi la relaţiile sale din Somalia. "Au fost numai suspiciuni, dar nici un dosar clar", a adăugat el.

Bare şi Arale fac parte dintr-un grup de 12 deţinuţi de la Guantanamo, dintre care şase yemeniţi şi patru afgani, repatriaţi de către autorităţile americane la sfârşitul săptămânii trecute.

sursa: mediafax.ro

Link to comment

Da, Guantanamo a fost construita doar pt teroristi si nici nu ma mir ca tratamentul aplicat pe prizoneri este mai dur. Acu stiti cum e, daca iei si un detinut de la noi tot asa o sa-ti zica "am dormit pe jos, ne puneau sa facem 500 de flotari, etc." Ei mereu exagereaza.

Dar, cat timp el stie ca nu a facut nimic si poate dovedi asta, de ce nu da in judecata statul american ? Si-ar scoate ceva bani.

Link to comment
Guest stefteo21

Nimeni nu a ajuns acolo fiindca a fost prea bun cu societatea, deci indraznesc sa spun ca isi merita soarta. :D

Iar pentru cei care intr-adevar au ajuns acolo pe nedrept... nu stiu ce sa mai zic... ca totusi au fost cazuri... saracii doar

Decat la noi sa-i creasca pe detinuti ca pe niste porci cu carne si cartofi prajiti in inchisoare... supa si alte alea.. <_<

Link to comment

Mi se pare normal ca un om care a savarsit o infractiune grava asupra semenilor sai..sa plateasca.. :) nu vad nimic deosebit in duritatea inchisorii..e ceva normal ca niste lichele sa fie persecutati. altfel nu ii pot numi pe cei infractori. -_-

stii ce? cred ca mai bine citesti inca o data si apoi comentezi.. daca tie iti convine sa te ridice unul de la aeroport si sa ajungi acolo, pe nedrept, atunci sa fii sanatos :tiphat:

lol le dadea 1 biscuite / zi poi murea de foame in halu asta

nu o lua nici tu chiar asa.. se referea ca erau zile in care le dadea doar un biscuite pe zi..

Daca era cu adevarat nevinovat cum putea dupa 8 ani pierduti in zadar sa lasi totul si sa uiti ? Cred ca acuma chiar deveneam terorist . Nu stiu , omul ala ori minte ori are deficiente mentale .

pai uite asa simplu: gandeste-te si tu dupa ce ai fi trecut prin asa ceva, fiind musulman, ai mai fi avand curaj sa te "pui" cu americanii? "it`s all about fear and mental control my friend"

*plus ca nu toti oamenii sunt la fel. sunteti diferiti prin gandire, educatie, samd..

Da, Guantanamo a fost construita doar pt teroristi si nici nu ma mir ca tratamentul aplicat pe prizoneri este mai dur. Acu stiti cum e, daca iei si un detinut de la noi tot asa o sa-ti zica "am dormit pe jos, ne puneau sa facem 500 de flotari, etc." Ei mereu exagereaza.

pai eu am vazut pe discovery un documentar despre asa ceva, si chiar nu arata prea bine.. in fine, este inuman sa faci asa ceva, adica din punctul meu de vedere doar un om cu perceptie de animal poate supune alt om la asemenea tratamente.. pedeapsa cu moartea ar fi mult mai corecta. adica ce rost are sa-l torturezi si apoi sa-i dai drumul? asta se numeste educare? daca ar fi sa am vreo ceva cu vreo anumite categorie de oameni, (excluzand ion ilici iliescu si prietenii sai), atunci "americanii" ar fi aceia. defapt americani :)) is niste tarani din europa, si niste asiatici care au dat de "libertate" si acum s-au gasit sa fie interesanti.. si asta doar pentru ca in cele doua razboaie mondiale bataliile nu s-au tinut pe teritoriul lor.. pff, bastards!

Link to comment

nu ajunge nimeni in inchisoare(mai ales la Guantanamo) dak e nevinovat, cei care ajung la Guantanamo isi merita tratamentul, voi vreti k unui terorist care distruge familii intregi sa i-se ofere acelasi tratament k si unui om care fura o gaina?, cei care ajung akolo ar trebui pusi la zid si impuscati

Link to comment

Da, Guantanamo a fost construita doar pt teroristi si nici nu ma mir ca tratamentul aplicat pe prizoneri este mai dur. Acu stiti cum e, daca iei si un detinut de la noi tot asa o sa-ti zica "am dormit pe jos, ne puneau sa facem 500 de flotari, etc." Ei mereu exagereaza.

Dar, cat timp el stie ca nu a facut nimic si poate dovedi asta, de ce nu da in judecata statul american ? Si-ar scoate ceva bani.

Sunt deacord cu tine,nimeni nu ajunge acolo fara sa fie vinovat si este normal ca o puscarie nu este o casa de vacantza.Sigur ca si exagereaza :-?

Link to comment

Xspeed, daca tot ai postat filmuletul respectiv .. ti se pare normal ca un om care a omorat zeci, sute, mii de oameni sa fie tratat ca UN OM ? Daca erai tu unul din cei care mor intr-un atac terorist, cum ti-ar parea ? E usor sa zici, e greu sa faci.

Nu, nu sunt de-acord cu o pedeapsa capitala, dar ar trebuie cateva "tratamente" mai speciale pe spatele celor care vor moarte tuturor, ucid oameni nevinovati, s.a.

Link to comment

Xspeed, daca tot ai postat filmuletul respectiv .. ti se pare normal ca un om care a omorat zeci, sute, mii de oameni sa fie tratat ca UN OM ? Daca erai tu unul din cei care mor intr-un atac terorist, cum ti-ar parea ? E usor sa zici, e greu sa faci.

Nu, nu sunt de-acord cu o pedeapsa capitala, dar ar trebuie cateva "tratamente" mai speciale pe spatele celor care vor moarte tuturor, ucid oameni nevinovati, s.a.

e usor sa cataloghezi o persoana drept "terorist"..

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...