Jump to content
Guest mihalcea15

Peste 50% dintre romani pun dulciuri sub bradul de Craciun

Recommended Posts

Guest mihalcea15

Cei mai mulţi români intenţionează să ofere cadouri care să "îndulcească", să înfrumuseţeze şi să înveselească sărbătorile de iarnă, fără a face investiţii consistente în bunuri de folosinţă îndelungată. Ei plănuiesc să cumpere mai degrabă: dulciuri de sezon (56,5%), obiecte de îmbrăcăminte, încălţăminte sau accesorii vestimentare (39%), decoraţiuni (28%), jocuri şi jucării (24%) şi produse sau servicii cosmetice.

Mai puţini români şi-au exprimat interesul pentru a achiziţiona de sărbători aparatură electrocasnică (9%), echipamente IT, telecomunicaţii şi dispozitive electronice (4%) sau alte servicii de telecomunicaţii (1%). Referitor la destinaţia acestor tipuri de cadouri, aparatura electrocasnică este achiziţionată în principal pentru casă, dar există şi un procent mare de persoane care le cumpără pentru a le oferi cadou partenerelor.

Echipamentele IT şi de telecomunicaţii sunt cumpărate atât pentru a le avea în casă, cât şi pentru a le oferi cadou copiilor, în vreme ce device-urile electronice şi serviciile telecom sunt destinate în mare parte propriei gospodării.

Printre aparatele electrocasnice, cele mai des menţionate sunt roboţii de bucătărie, maşinile de spălat rufe şi cuptoarele cu microunde. În fruntea listei de echipamente IT&C pe care românii intenţionează să le cumpere de sărbători se află telefoanele mobile şi desktop-urile, iar cei mai mulţi dintre românii interesaţi de cumpărarea unor dispozitivele electronice se vor orienta în această perioadă către camere digitale şi televizoare (în aceeaşi măsură TV clasic şi TV cu plasmă sau LCD).

Majoritatea românilor care îşi îndreaptă atenţia către un serviciu de telecomunicaţii pentru a fi oferit drept cadou de sărbători celor dragi sau şi-l doresc pentru ei înşişi - au mai degrabă în minte un abonament de telefonie mobilă şi, în mult mai mică măsură, cumpărarea unei cartele de telefonie mobilă.

Întrebaţi fiind de unde cred că vor cumpăra de sărbători aparatură electrică şi electrocasnică sau echipamente IT&C pe care le doresc sau vor să le ofere de sărbători, cei mai mulţi s-au orientat către hipermarketuri şi discounteri (53%), apoi către magazinele mari de electronice (22%).

SURSA : http://www.smartfinancial.ro/smartfinancia...adul+de+craciun

Link to comment

mda..

ma intreb pe cine ar interesa o stire ca asta

eu nu mi-as pune calculatorul / laptopul / boxele / sau alte electronice sub brad, cum se vehiculeaza acolo.

E ca si cum ai spune ca 99% dintre romani se folosesc de procesul de inghitire atunci cand se strange prea multa saliva in gura. Fapt ce toata lumea il stie.

Ce ai scris tu, stire nu e, informatie nu e, mai degraba face parte din actualitati, tinand cont ca scrie ca DOAR 50%, ceea ce inseamna foarte putin.

Link to comment

mda..

ma intreb pe cine ar interesa o stire ca asta

eu nu mi-as pune calculatorul / laptopul / boxele / sau alte electronice sub brad, cum se vehiculeaza acolo.

E ca si cum ai spune ca 99% dintre romani se folosesc de procesul de inghitire atunci cand se strange prea multa saliva in gura. Fapt ce toata lumea il stie.

Ce ai scris tu, stire nu e, informatie nu e, mai degraba face parte din actualitati, tinand cont ca scrie ca DOAR 50%, ceea ce inseamna foarte putin.

Daca vezi un calculator sub brad,iar pe cutie scrie numele tau,nu te bucuri? :lol:

Link to comment
Guest Doctorelul

1. E ca si cum ai spune ca 99% dintre romani se folosesc de procesul de inghitire atunci cand se strange prea multa saliva in gura. Fapt ce toata lumea il stie.

2. Ce ai scris tu, stire nu e, informatie nu e, mai degraba face parte din actualitati, tinand cont ca scrie ca DOAR 50%, ceea ce inseamna foarte putin.

1. 60% (ca sa nu fiu dur si sa zic mai mult) dintre romani (printre care si tu) scuipa ca niste tarani pe strada cand se strange prea multa saliva in gura :) (Oricum, inteligent exemplu ai dat)

2. 50% inseamna foarte putin? Nu prea le ai cu matematica, "bai baiete"

Link to comment

1. 60% (ca sa nu fiu dur si sa zic mai mult) dintre romani (printre care si tu) scuipa ca niste tarani pe strada cand se strange prea multa saliva in gura :) (Oricum, inteligent exemplu ai dat)

2. 50% inseamna foarte putin? Nu prea le ai cu matematica, "bai baiete"

1. Scuza-ma ca te intreb, de unde sti tu ca fac parte si eu din acei tarani? #-o

Sau nu cumva in fiecare zi ma spionezi pentru ca stiai ca o sa scriu eu asta? :-j

2. da, 50% chiar inseamna foarte putin, cand te gandesti ca mult peste 50% dintre romani au un salariu frumusel (aici ma refer doar la cei ce au un servici)

Bonus: fi mai atent la micile detalii, "Doctorelule", sau mai bine zic, "Mestere" ? :-j

Link to comment
Guest Doctorelul

1. Scuza-ma ca te intreb, de unde sti tu ca fac parte si eu din acei tarani? #-o

Sau nu cumva in fiecare zi ma spionezi pentru ca stiai ca o sa scriu eu asta? :-j

2. da, 50% chiar inseamna foarte putin, cand te gandesti ca mult peste 50% dintre romani au un salariu frumusel (aici ma refer doar la cei ce au un servici)

Bonus: fi mai atent la micile detalii, "Doctorelule", sau mai bine zic, "Mestere" ? :-j

1. Asa pari a fi, un taran :-? (Daca mi-ai bagat-o pe aia cu spionajul, e clar...)

2. Mult peste 50% dintre romani au un salariu frumusel? Vezi situatia la fel de bine ca Basescu si ca Boc, crucis.

Bonus: Desi ai mai facut progrese, ti-l recomand cu caldura: Imagine IPB

Link to comment

1. Asa pari a fi, un taran :-? (Daca mi-ai bagat-o pe aia cu spionajul, e clar...)

2. Mult peste 50% dintre romani au un salariu frumusel? Vezi situatia la fel de bine ca Basescu si ca Boc, crucis.

Bonus: Desi ai mai facut progrese, ti-l recomand cu caldura:

Mdaa, ma asteptam sa dai dovada de nesimtire si de prostie.

Cand spui ca nu e adevarat ca peste 50% au un salariu frumusel gandeste-te la toata tara, nu doar la ******* .

Si cand mai aduci vorba de politica, mai intai treci pe la un membru al familiei tale si vezi ce parere are (sti tu care )

Link to comment
Guest Doctorelul

Mdaa, ma asteptam sa dai dovada de nesimtire si de prostie.

Cand spui ca nu e adevarat ca peste 50% au un salariu frumusel gandeste-te la toata tara, nu doar la ******* .

Si cand mai aduci vorba de politica, mai intai treci pe la un membru al familiei tale si vezi ce parere are (sti tu care )

Am dat dovada doar de nesimtire, prostia ai servit-o tu asa cum stii mai bine. Ma gandesc la toata tara si singurul lucru care imi vine in minte e ca se scalda intr-o oala de rahat. Salariile ingheata, scad -> iar nu vezi bine.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...