Jump to content
eugen66

Germania vrea ca imigranţii să semneze contracte prin care se angajează să respecte valorile ţării

Recommended Posts

Germania elaborează un nou contract prin care doreşte să conecteze noii imigranţi la valorile ţării. Noii veniţi vor trebui să înveţe limba germană şi să aprobe valori precum libertatea de exprimare şi egalitatea între sexe, a declarat Comisarul pentru politici de emigrare, Maria Boehmer. Drept răsplată, imigranţii se pot aştepta la "ajutor şi sprijin" din partea autorităţilor germane, a mai spus Dr. Boehmer.

"Oricine vrea să trăiască aici pentru o perioadă îndelungată şi care vrea să lucreze aici trebuie să spună "Da" ţării noastre. Iar pentru asta avem nevoie de un set de valori acceptat de toată lumea. Vom întocmi contracte cu noii imigranţi. În acele contracte vom specifica la ce se pot aştepta ei drept ajutor, dar şi ce cerinţe avem noi de la imigranţi: să înveţe limba germană şi să fie pregătiţi să facă parte din societatea noastră", a declarat Maria Boehmer pentru Stuttgarter Nachrichten.

Dr. Boehmer a atras atenţia că numărul mare de imigranţi cu o pregătire profesională de înalt nivel este redus în Germania. Ţara trebuie să devină mai atractivă pentru a căpăta resurse prin care să îi fie asigurat rolul de lider economic pe piaţa mondială. Problema noastră demografică nu va fi rezolvată prin imigrare, dar trebuie să ne asigurăm totodată că dezvoltăm potenţialul imigranţilor care se află deja în ţara noastră. Pentru asta avem nevoie de un sistem bun de învăţare a limbii germane şi o recunoaştere mai bună a calificărilor obţinute de imigranţi în afara graniţelor", a adăugat Maria Boehmer.

Germania, care are aproximativ 15 milioane de imigranţi la o populaţie totală de 82 de milioane de oameni, a introdus anul trecut un test cu întrebări generale despre ţară pentru cei care doresc cetăţenia germană

Link to comment

oare va merge?

Va zbura mai mult ca sigur

Ce sa faca prietene arabii?Tu compari Germania cu Francezii? Cu nemtii nu te joci! Am locuit 5 ani la fratele meu

in germania si nu sunt prea prietenosi.Copii imigrantilor sunt tinuti in sah de catre copiii nemtilor inca de de la gradinita.E un fel de puscarie. Sunt mereu cu ochii pe tine. Sunt foarte mandrii de ei, doar au reusit sa ii invinga pe cei mai mari camatari din lume . Evrei,lagare, omoruri...remember?

Acum o sa vina replica lunetistilor anti rasism...O sa fie ceva de genu:

Ce inapoiati germanii astia. cica sunt in UE. De fapt ei ar trebui sa instaleze placute bilingve si sa faca scoli in limba minoritatilor!

Link to comment

din cate mai tin minte germanii au probleme mari cu turcii/musulmani

Absolut corect. ce ma mira este ca nu au de vreo 20 de ani aceste cerinte. Asa se face ca in Germania si in general in vest, in tarile civilizate, ajung indivizi din lumea a 3-a , ce traiesc manipulati de religie si care nu au niciun interes de-a se integra in noua lor tara. Acestia vin si doar pretind si profita de democratie si libertati pentru a-si impune ei sistemul bolnav

Link to comment

mi se pare absolut normal sa faca acest lucru

atat timp cat locuiesti in tara respectiva trebuie sa te supui unor reguli.

e ca si cum eu m-as duce la cineva in casa si as face ce vreau eu.

dupa parerea mea, Germania este una dintre puterile lumii, pe toate planurile.

mie nu mi se pare normal

Link to comment

Nu vreau sa fac discriminare, dar e a nu-stiu-cata oara cand germanii dovedesc cat de prosti si intoleranti sunt.

Tu esti mai ocupat si indignat de crestini. Lasa, iti inteleg prostia bai Satan. Tu mai ai de crescut , sa mai cresti, dupa sa critici tu Germania. Au ajuns toti cacanarii sa critice o putere mondiala.

Link to comment

Nu vreau sa fac discriminare, dar e a nu-stiu-cata oara cand germanii dovedesc cat de prosti si intoleranti sunt.

:-?

nemtii sunt prosti? dc pt k tin la valorile lor ? si romanii sunt destepti prin comparatie? sau poate ai tu un exemplu mai elocvent...? numeste tu un popor destept :-??

sunt intoleranti? foarte bine fac nu k alti idioti sa dea drumul in tara la toate javrele (vezi franta si italia in special)

tu te simti bine la tine in tara sa lucrezi la un turc ? si el spre exemplu sa zica ca de craciun il doare in c*r k vrei liber, el fiind musulman (e un exemplu)

Link to comment

Icarus sa sti ca aici nu ai dreptate .

Inapoiati ? Nu ...Rasisti ? Nu in totalitate ..Intoleranti ? Uite frate ce sansa iti dau aia si tu ii faci intoleranti ?:))

Anyway , Imi place mentalitatea lor : Daca vin in tara la noi , respecta traditiile noastre / vorbesc limba noastra , e ok ...daca nu , ii trimitem de unde au venit .

Asta e ceea ce eu numesc ' o tara adevarata ' ,din toate punctele de vedere .

Link to comment

Ce vorbesti ma? Ai invatat asta din benzi desenate? :gun:

Da da da, le citesc mereu. Iar cand nu citesc benzi desenate mai citesc o brosura ceva din vreun salon de coafura.

Tu nu crezi ca esti un pic cam hitlerist ?! Crezi ca daca nu te-ai nascut intr-o tara din lumea a3a asta iti da dreptul sa te iei de saracii care au avut ghinionu` de a se naste acolo ?! Stii cate zone din asa zisele tari ale parazitilor sunt exploatate de industrii ca sa poti tu sa te caci pe buda si nu in padure, sa te joci pe wii, sa ai mobil, sa ai laptop etc ?!

Sunt de acord cu Germania, de aceea nu cred in solutia ta de a interzice "parazitilor" sa mai intre in tara (cum zici tu)

Link to comment

Mai sus sunt prezentate doua monumente de prostie .....

Deci,in primul rand....Cel mai puternic supravietuieste mereu. Leul omoara caprioara etc etc. Albii sunt superiori si exploateaza ce se poate pentru binele populatiei superioare.Ce vrei acum?Sa ne cacam intr-o gaura in pamant ca sa nu exploatam niste mutanti care nu fac altceva de cat sa se inmulteasca ca niste jegosi? NU!!!!! Legea junglei amigo

Link to comment

Mai sus sunt prezentate doua monumente de prostie .....

Deci,in primul rand....Cel mai puternic supravietuieste mereu. Leul omoara caprioara etc etc. Albii sunt superiori si exploateaza ce se poate pentru binele populatiei superioare.Ce vrei acum?Sa ne cacam intr-o gaura in pamant ca sa nu exploatam niste mutanti care nu fac altceva de cat sa se inmulteasca ca niste jegosi? NU!!!!! Legea junglei amigo

Da ba, traieste cu impresia asta ca albii fac bine populatiei superioare. Daca nu erai atat de ingustat la minte ai fi aflat ca "binele" in care traiesti tu, rasa superioara, se datoreaza industriilor care isi bat joc de mediu. Ele sunt responsabile pentru toate produsele de care tu beneficiezi, ca rasa superioara, si de care tu te bucuri. De ce ? Pentru ca acele industrii distrug mediul ca sa faca profit si chiar reusesc, in timp ce industriile ecologice, care functioneaza astfel incat sa nu afecteze mediul, dau faliment sau ajung si ele unele din indsutriile care exploateaza mediul. Asa ca, traiesti tu bine acum, da sa vedem cum o sa traiesti dupa ce mediul inconjurator o sa ajunga intr-o stare deplorabila. Mai ales, tu in canada o sa simti chestia asta mai repede decat noi in Europa, pt ca esti langa cea mai mare sursa care exploateaza mediul din proximitatea ei : SUA.

Daca tu vrei sa traiesti dupa legea junglei, atunci amice esti doar un animal. Noi suntem oameni, gandim, cautam solutii, verificam posibilitati etc. Daca tu nu te deosebesti pe tine insati de un animal, e problema ta.

Link to comment

Da ba, traieste cu impresia asta ca albii fac bine populatiei superioare. Daca nu erai atat de ingustat la minte ai fi aflat ca "binele" in care traiesti tu, rasa superioara, se datoreaza industriilor care isi bat joc de mediu. Ele sunt responsabile pentru toate produsele de care tu beneficiezi, ca rasa superioara, si de care tu te bucuri. De ce ? Pentru ca acele industrii distrug mediul ca sa faca profit si chiar reusesc, in timp ce industriile ecologice, care functioneaza astfel incat sa nu afecteze mediul, dau faliment sau ajung si ele unele din indsutriile care exploateaza mediul. Asa ca, traiesti tu bine acum, da sa vedem cum o sa traiesti dupa ce mediul inconjurator o sa ajunga intr-o stare deplorabila. Mai ales, tu in canada o sa simti chestia asta mai repede decat noi in Europa, pt ca esti langa cea mai mare sursa care exploateaza mediul din proximitatea ei : SUA.

Daca tu vrei sa traiesti dupa legea junglei, atunci amice esti doar un animal. Noi suntem oameni, gandim, cautam solutii, verificam posibilitati etc. Daca tu nu te deosebesti pe tine insati de un animal, e problema ta.

SUA? Poate nu stiai dar SUA este controlata de evrei si ei exploteaza mediul. 14/88

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...