Jump to content
Domino628

Vacanta fortata pentru elevi: cinci zile in plus fara cursuri!

Recommended Posts

Necazul profesorilor, bucuria elevilor. Concediul obligatoriu, impus de Guvern tututor bugetarilor, ii trimite pe scolari intr-o vacanta fortata. In total, cinci zile fara cursuri, pe langa 1 Decembrie si liberele din iarna.

Ultima decizie a Ministerului Educatiei, transmisa vineri inspectoratelor, arata ca profeosorii isi vor lua o zi libera pe 30 noiembrie si alte patru in intervalul 14-18 decembrie.

Asadar, elevii prind patru zile de relaxare de 1 Decembrie, pentru ca au liber de Ziua Nationala, iar sambata si duminica erau oricum acasa.

Iar vacanta de iarna, care mod normal ar fi trebuit sa inceapa pe 19 decembrie, vine si ea mai devreme, pe 14.

Vestea mai putin buna pentru scolari este ca aceste cinci zile vor trebui recuperate in anul viitor.

In total, insa, profesorii vor lipsi de la ore doar cinci zile, in loc de opt, cate prevede legea, ceea ce inseamna ca pana la urma, trei zile libere tot se suprapun cu vacanta de sarbatori.

Sursa

Link to comment

noua in liceu ne'a zis ca de pe 27 noiembrie pana pe 7 decembrie inclusiv ....praf e prea putin 5 , eh ne fortam norocu' si noi :rofl2:

care prost se duce la recuperari ? =))

Link to comment

Asta cu 'liberele' pe care fiecare scoala a decis cum le va aplica, s-a abrogat azi. Acum toata lumea, conform notei ministerului, va avea liber pe 30 Noiembrie si 14-18 Decembrie. Probabil veti afla in zilele urmatoare...

In total, insa, profesorii vor lipsi de la ore doar cinci zile, in loc de opt, cate prevede legea, ceea ce inseamna ca pana la urma, trei zile libere tot se suprapun cu vacanta de sarbatori.

Sursa

Legea nu prevede 8, prevede 10. Si nu se suprapune nicio zi neplatita peste vacanta legala (care inseamna zile platite).

Legea prevede 10 zile pentru ca a fost scrisa cu aplicabilitate integrala de la 1 octombrie. 10 zile libere neplatite corespundeau celor 65 de zile lucratoare socotite de la 1 octombrie la 31 decembrie. Dar legea a fost publicata in Monitorul Oficial pe 9 Noiembrie, avand aplicabilitate efectiva incepand de pe 12 Noiembrie. Astfel incat, conform legii, prin calculul corespunzator raman 6 zile libere neplatite care se pot aplica de pe 12 Noiembrie pana la sfarsitul anului.

'Economiile' pe care se baza Ministerul Finantelor prin legea asta aberanta deja nu mai corespund ...

Link to comment

Din cate vad atat in comunicatul de presa de pe edu.ro cat si din nota informativa transmisa pe hartie, se face referire deocamdata la invatamantul preuniversitar, desi nu se precizeaza in clar acest lucru :)). (Nici hartiile oficiale nu mai sunt capabili sa le faca asa cum trebuie).

Uite nota exact asa cum a fost transmisa de la minister:

http://mate.info.ro/UploadedMaterials/Mate...20nr.%20329.pdf

Stay tooned, probabil ca va aparea o nota speciala pentru invatamantul superior in zilele urmatoare. Azi a fost vineri si cei 2-3 oameni din MECI care stiu sa scrie or fi fost deja surmenati de atata munca ...

Link to comment

Nici nu mai stiu ce sa cred .

Initial era vorba sa se dea de pe 26 pana pe 7 , s-a respins asta, deci pica, am vorbit cu cativa din profii mei vineri a fost consiliu la mine in liceu si s-a decis sa fie joia si vinerea viitoare ,30 era oricum liber ca erau Sarbatorile Galatiului la noi, 1 la fel, si 16-17- decembrie, adica o intrare mai devreme in vacanta de iarna . Si tot in aceeasi zi a aparut Nota de la Minister care apare si pe site-ul edu.ro care spune ca 30 si 1 va fi liber si vom intra de pe 14 dec in vacanta de iarna . Ce sa mai credem ? #-o

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...