Jump to content
Komisaru

Maresalul Antonescu nu va fi reabilitat

Recommended Posts

Inalta Curte de Casatie si Justitie a admis recursul impotriva deciziei Curtii de Apel Bucuresti, prin care au fost reabilitati partial maresalul Ion Antonescu si fostul guvernator al Transnistriei, Gheorghe Alexianu.

Curtea Suprema a respins, astfel, cererea de revizuire a sentintei prin care au fost condamnati maresalul Antonescu si ceilalti membri ai Cabinetului sau, dar si Gheorghe Alexianu, informeaza NewsIn.

In motivele de recurs ale Parchetului General, procurorii afirma ca solutia Curtii de Apel Bucuresti ar fi gresita. Primul dintre motivele invocate de anchetatori vizeaza faptul ca demnitarii Guvernului Antonescu nu ar fi cunoscut la momentul comiterii infractiunii starea de necesitate de care se vorbeste in sentinta Curtii de Apel.

"Persoanele pentru care a fost admisa cererea de revizuire ar fi trebuit sa cunoasca la momentul savarsirii infractiunilor continutul actului secret din care rezulta existenta pericolului si iminenta sa, pentru a actiona in scopul inlaturarii acestuia", se arata in motivele de recurs.

Parchetul face referire chiar la declaratia maresalului Ion Antonescu din care "nu rezulta ca ar fi cunoscut ceva concret cu privire la acest aspect", maresalul vorbind doar de "zvonuri cu privire la un pact de neagresiune intre Germania si URSS prin care ar fi fost permis acestora din urma sa ocupe toata Moldova".

Link to comment

Nu va mai chinuiti degeaba,ei traiesc ca oile dupa Noua Ordine Mondiala,pentru ce va bateti capul,multi dintre ei tot ce stiu este ca Ion Antonescu a fost criminal de razboi,au creierile spalate dupa cartile de istorie,lasatii sa isi faca vaccinul macar sa am ce vedea si eu la TV........Heil Hitler!

Link to comment

Nu va mai chinuiti degeaba,ei traiesc ca oile dupa Noua Ordine Mondiala,pentru ce va bateti capul,multi dintre ei tot ce stiu este ca Ion Antonescu a fost criminal de razboi,au creierile spalate dupa cartile de istorie,lasatii sa isi faca vaccinul macar sa am ce vedea si eu la TV........Heil Hitler!

eu cred ca exagerezi cu manifestarile astea neo-naziste. Se poate sa-l admiri pe Maresal si fara sa fi fanatic..iar ca un bun roman imi plange inima sa vad cum o sentinta rusionoasa a unui tribunal plin de comunisti este perpetuata dupa atatia ani..spre rusinea noastra a tuturor :)

Link to comment

E clar. N-o sa iesim din cacat in veci. Ungurii se mandresc cu al lor Horty fara sa-i deranjeze nimeni. Noi platim pentru lucruri de care nu suntem vinovati(in afara poate de nestatornicia care ne e fireasca).Romania continua sa fie pentru Europa groapa de gunoi, tap ispasitor si orice alte trebuinte ne mai gasesc globalistii. Comisioanele continua sa se incaseze.

Link to comment

Usor Usor o sa moara toti acesti comunisti . Sper ca primul sa fie acest pisat de rege Mihai 1. Cea mai frumoasa zi o sa fie cand o sa il vad mort.

Mare patriot domnule, mihaitza asta!!! Si cum era el de curajos si de destept si mare strateg...asta chiar crede ca da cineva o pruna uscata pe aiurelile lui? Antonescu pentru ca sa ajunga maresal a trebuit sa dovedeasca fapte de arme , a fost o minte sclipitoare , a fost mai bun decat toti ; pe cand un rege primeste tronul prin mostenire indiferent ce calitati are .. Singura calitate a regelui Mihai este longevitatea ,ATAT! 14/88

Link to comment

istoria se repeta : in 44 antonescu =criminal,executat, armata pusa la pamant. in 89 ceausescu criminal, executat, armata nu doar pusa la pamant ci pur si simplu desfiintata si pusa total la dispozitie pentru carne de tun. totul pentru niste pupincuristi, lipsiti de coloana vertebrala. apropo : cand au politicienii coloana vertebrala : cand atarna in streang !!!

totusi care este diferenta dintre horty si antonescu?? amandoi au fost catalogati drept criminali de razboi. dar !!! dupa 89 hotry a fost reabilitat si reinhumat cu onoruri nationale de aceiasi conationali ai nostri care sustoin in continuare ca antonescu este un criminal > nu pot abuza se spatiul tip[ografic ca sa va arat parerile strainilor despre evrei si ce au facut si fac, pe langa care antonescu e un mic copil.

Link to comment

istoria se repeta : in 44 antonescu =criminal,executat, armata pusa la pamant. in 89 ceausescu criminal, executat, armata nu doar pusa la pamant ci pur si simplu desfiintata si pusa total la dispozitie pentru carne de tun. totul pentru niste pupincuristi, lipsiti de coloana vertebrala. apropo : cand au politicienii coloana vertebrala : cand atarna in streang !!!

totusi care este diferenta dintre horty si antonescu?? amandoi au fost catalogati drept criminali de razboi. dar !!! dupa 89 hotry a fost reabilitat si reinhumat cu onoruri nationale de aceiasi conationali ai nostri care sustoin in continuare ca antonescu este un criminal > nu pot abuza se spatiul tip[ografic ca sa va arat parerile strainilor despre evrei si ce au facut si fac, pe langa care antonescu e un mic copil.

welcome to Romania

unde altundeva se poate face ca aici... romanie cum te hului... :(

Link to comment

Se doreste stergerea Maresalului din istoria Romaniei. Multi elevi de liceu habar nu au cine a fost ION ANTONESCU.

Chestia asta o faceau deja de un timp. In cartea de istorie pe care am avut-o pe clasa a VIII-a nu imi amintesc sa fi vazut vreo poza sau vreo referinta spre Ion Antonescu. In capitolul celui de-al doilea razboi mondial era inexistent, fiind prezent, in schimb, Mihai 8-|

Link to comment

de parca reabilitarea lui Antonescu ar schimba ceva in romania, hai sa fim seriosi: tara arde si baba se piaptana...oh, dar stai, asa face romanu' de fiecare data cand se apropie votarea? sau asa e in firea lui? :-?

Asta cam asa este , ce fac fac acum huh il plang si il compatimesc ..

Link to comment

Daca mai traia ANTONESCU ,acum nu mai aveam tigani...toti erau sapun de mult:( ,pacat de acest verdict si mai mult ca sigur cei care l-au dat probabil nu sunt decat niste COMUNISTI de care nu mai scapam.

Asa este, Antonescu alunga tiganii de pe poporul nostru... apropo stiati de unde vin tiganii? sunt popor migrator... nu sunt originari din Romania.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...