Jump to content
fanaticaldoll

Concursuri foto

Recommended Posts

"You don't take a photograph, you make it."

Ansel Adams

Am putea organiza săptămânal câte un concurs foto, vom avea o perioadă în care fotografiile intră în concurs (4 zile) şi o alta în care vom vota, în funcţie de preferinţele fiecăruia. Câştigătorul alege tema pentru săptămâna următoare şi, dacă lancelot e de acord, la 3 concursuri câştigate, warn down.

Vom avea o serie de reguli (revin eu) de respectat, vom putea aprecia ce vedem, ce să mai, ne perfecţionăm şi în ale fotografiei.

Pentru început să vedem care sunt reacţiile la sugestie, dacă e ok, vin cu reguli şi sugerez o temă.

So?

Link to comment
Share on other sites

"You don't take a photograph, you make it."

Ansel Adams

Am putea organiza săptămânal câte un concurs foto, vom avea o perioadă în care fotografiile intră în concurs (4 zile) şi o alta în care vom vota, în funcţie de preferinţele fiecăruia. Câştigătorul alege tema pentru săptămâna următoare şi, dacă lancelot e de acord, la 3 concursuri câştigate, warn down.

Vom avea o serie de reguli (revin eu) de respectat, vom putea aprecia ce vedem, ce să mai, ne perfecţionăm şi în ale fotografiei.

Pentru început să vedem care sunt reacţiile la sugestie, dacă e ok, vin cu reguli şi sugerez o temă.

So?

da-mi un exemplu de tema.

lasa ca dau eu:

marea iarna - luam trenu si facem poze

luna - cumparam aparat care face poze bune noaptea

munte - avem poze cu muntele

pictura - fuga la galerie

muzica - poze cu sonor

animale - fuga la casa poporului - poarta principala. vezi sa nu te muste

Daca au timp de pierdut de ce nu.

Link to comment
Share on other sites

pai ce reguli? :-?? singurele 2 reguli sunt sa respecte tema propusa si probabil sa nu puna poze prea porcoase. in rest, daca se va tine, ma bag :P

da, cea cu foto porcoase e implicită.

ex de reguli: fotografia să fie făcută de tine (ştiu că e de la sine înţeles dar am mai participat şi prin alte spaţii şi am prins păcătoşi cu foto luate de prin alte locuri), minim de photoshop, o singură foto în concurs, fără comentarii maliţioase la adresa participanţilor etc. Nu vă temeţi, găsesc eu reguli :lol:

Link to comment
Share on other sites

nu pricep care e problema ta.

te rog frumos să încetezi, nu impresionezi pe nimeni.

problema mea e ca nu trebuie sa faci pe moderatoarea daca esti in 'gratiile' unuia.

nici asta nu impresioneaza dupa cum bine vezi.

ce bine ne sta.

hai sa ne aducem neamurile si prietenii sa-si faca de cap pe forum ca unde sunt eu moderator mananca si fratele meu rahat.

si de rahat e lumea satula.

hai fugi si da raportul.

porma va puteti duce la 'fragmente care v-au placut' si va conversati cifrat acolo. mda

cam asta e romanu.

taran incaltat in bocanci, plin de aere cu aroma de varza stropita cu conopida.

poti sa faci o poza? sau lasa.

Link to comment
Share on other sites

problema mea e ca nu trebuie sa faci pe moderatoarea daca esti in 'gratiile' unuia.

nici asta nu impresioneaza dupa cum bine vezi.

ce bine ne sta.

hai sa ne aducem neamurile si prietenii sa-si faca de cap pe forum ca unde sunt eu moderator mananca si fratele meu rahat.

si de rahat e lumea satula.

hai fugi si da raportul.

porma va puteti duce la 'fragmente care v-au placut' si va conversati cifrat acolo. mda

cam asta e romanu.

taran incaltat in bocanci, plin de aere cu aroma de varza stropita cu conopida.

poti sa faci o poza? sau lasa.

:lol: ai putea fi comediant ...sau păcălici.

gata, te rog să mă ignori, am să încerc şi eu ;)

mitza, mai vedem atunci.

Link to comment
Share on other sites

ma bag si eu. va fac pe toti. si va fac folosind o poza facuta unui porc de craciun

<_<

am "iscălit" deja cîteva "norme", citiţi şi dati-vă cu părerea, ajustăm sau eliminăm, după preferinţe.

Postarea fotografiilor [joi - duminică] (de ex)

Vot [luni - miercuri]

Concursul fiecărei săptămâni are o temă diferită.

Câştigătorul alege tema pentru săptămâna următoare

Fotografiile TREBUIE să fie personale

Fotografiile se vor încadra în cerinţele temei săptămânale.

Minimum de photoshop.

Se interzic fotografiile luate de pe alte saituri.

Intră în concurs o singură fotografie; daca o persoană postează o fotografie iar pe parcursul saptămânii se răzgândeşte şi postează alta, va intra în concurs ultima fotografie postată.

Topicul de vot cuprinde expunerea fotografiilor şi a pollului, cu posibilitatea forumiştilor de a-şi motiva alegerea.

Fotografia va fi postată pe un site de genul photobucket.

În cazul în care pe primul loc se află două sau mai multe fotografii cu acelaşi număr de voturi, câştigă prima fotografie intrată în concurs

Se interzic comentariile maliţioase la adresa celorlalşi forumişti / fotografiilor lor

În cazul încălcării regulamentului, participantul în cauza va fi descalificat.

Părerea mea e să redimensionăm fotografia înainte să o urcăm pe net astfel încât să nu "stricăm" forumul şi să lăsăm la vedere totul, adică nu link ci

ştiu că nu am menţionat nimic de sf warn down, dar trebuie să vorbim cu lancelot despre asta.

Link to comment
Share on other sites

"În cazul în care pe primul loc se află două sau mai multe fotografii cu acelaşi număr de voturi, câştigă prima fotografie intrată în concurs" - regula asta e anapoda. eu zic sa te gandesti la alt criteriu, pentru ca unii petrec mai mult timp pentru a face o poza asa cum isi doresc si calitativ vorbind, acea poza postata mai recent poate fi mai buna decat cealalta. o sa ma gandesc si eu, ganditi-va si voi sa gasim o solutie echitabila.
Link to comment
Share on other sites

da, înţeleg. hai să găsim împreună un alt criteriu.

care e ideea,

am ales acel criteriu în ideea "primul venit, primul servit", adică fotografiile sunt la fel de bune (presupunem asta; au acelaşi nr de voturi, deci sunt considerate la fel de bune) doar că unul a fost şi mai rapid, şi-a dat interesul mai mult, etc. Dar sunt de acord să schimbăm criteriul, no pro.

sugestie:

Dacă tot câştigătorul concursului precedent e privilegiat, alege tema, organizează concursul, atunci să facă tot el departajarea. Ce spuneţi?

Link to comment
Share on other sites

lasandu-l la o parte pe mascariciul anonim :)) ideea este buna :D in mare regulile sunt ok

As mai adauga ca cei care vin cu poze de pe google vor fi descalificati plus warn up :D

in cazul in care avem 2 poze pe primul loc voi incerca sa dau de unul din cei care se ocupa cu fotografia pe forum sa dea ei o decizie finala :)

Ps particip si eu normal ;;)

PPS brb ma duc sa bag un topless la Costinesti cu fanatical =))

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...