Jump to content
Dropkillerz

Fratele Laurei Stoica a facut o afacere si din inmormantarea ei!

Recommended Posts

Daca in urma cu trei ani 10 octombrie era prilej de bucurie si toti apropiatii Laurei Stoica petreceau in cinstea zilei sale de nastere, anul acesta, a luat nastere un scandal monstruos intre prietenii c?ntaretei si fratele ei, Alexandru. Cel din urma este acuzat ca in timpul care s-a scurs de la tragedie a incercat sa profite de moartea surorii sale si sa se imbogateasca. Vinde negativele pieselor Laurei tuturor celor care doresc sa aduca un omagiu muzical “fetei cu parul de foc”, vinde bilete la evenimentele organizate in memoria ei, si cea mai inumana acuzatie care i se aduce ar fi aceea ca a “v?ndut” inmorm?ntarea surorii sale.

La trei ani de la moartea Laurei Stoica, prietenii cantaretei si-au facut curaj sa scoata la lumina o serie de acuzatii destul de grave la adresa lui Alexandru Stoica, fratele artistei. Pe 10 octombrie, in ziua in care Laura Stoica ar fi implinit 42 de ani, a izbucnit un scandal monstruos, care a adus lacrimi in ochii fanilor “fetei cu parul de foc”. Prin vocea Silviei Dumitrescu, apropiatii Laurei il acuza pe fratele acesteia ca vrea sa ingroape memoria cantaretei si nu permite nimanui sa o comemoreze daca nu cotizeaza financiar. “Nu aveam de gand sa vorbesc despre situatia asta, cu toate ca ne sta tuturor pe suflet, insa el m-a provocat cand m-a jignit spunandu-mi ca merg la mormantul Laurei cu presa dupa mine. Departe de mine gandul asta si m-a durut sufletul cand a facut astfel de afirmatii, mai ales cand stie toata lumea ca el e pus pe capatuiala. Nu stie cum sa mai ceara bani pentru absolut orice are legatura cu Laura. Pe el il deranjeaza ca merge lumea si aprinde o lumanare la mormantul ei, cand ar trebui sa fie fericit ca nu au uitat-o oamenii. In loc sa multumeasca celor care isi aduc aminte de ea, copiilor care nici macar nu i-au ascultat muzica atunci cand traia, dar care acum simt nevoia sa-i duca o floare. Cred ca problema lui este ca nu apare el in ziare si percepe o taxa pentru orice. Am inteles ca s-a dorit construirea unui bust al Laurei la Targoviste, iar el s-a impotrivit pentru ca nu i s-au dat bani pentru treaba asta. Mi se pare strigator la cer sa interzici asa ceva unor oameni care au intentii nobile. La fel de revoltator mi se pare si afacerea pe care a facut-o el cu inmormantarea Laurei. La momentul acela s-au gasit multi oameni de bine care au achitat, fiecare dintre ei, integral costurile inmormantarii: Becali, trupa Holograf, Teo Trandafir si altii. El a luat bani de la fiecare, plus donatiile care s-au facut atunci. Au fost oameni care au dat cate 500 de euro fiecare, iar el nu a ajutat cu nici macar un leu familia lui Cristi, iubitul Laurei. Parintii lui erau si sunt extrem de saraci si cu greu au facut fata costurilor inmormantarii, iar el nu le-a dat nimic. Nici macar jumatate din asigurarea pe care a luat-o pe masina in care au murit Cristi si Laura, pentru ca era cumparata de amandoi si ar fi fost normal sa dea jumatate din suma familiei lui”, ne-a declarat, cu greu, Silvia Dumitrescu pentru ca nu mai vrea sa intre in conflict cu Alexandru.

S-a mutat in casa Laurei, desi ea n-ar fi dorit asta

Conform prietenilor cantaretei, relatiile dintre Laura si fratele ei nu au fost niciodata excelente pentru ca Alexandru a profitat tot timpul de pe urma ei. Cu banii stransi de la fanii artistei, acesta a spus ca va infiinta o fundatie care sa-i poarte numele, insa nu poate fi vorba de asa ceva pentru ca “o fundatie nu cere bani fanilor si nici nu vinde negativele pieselor Laurei”, dupa cum spune Silvia. “Mi se pare aberant si chiar ilegal sa iei bani pe negative pentru ca sunt drepturi de compozitor. Si ce mi se pare la fel de revoltator este si faptul ca el a pus bilete la intrare pentru toate evenimentele dedicate Laurei. Acolo vin copii care canta piesele ei, impreuna cu parintii lor si mi se pare urat sa le ceri bani pentru asta. El face bani din orice! La un an de la moartea ei, Tantareanu s-a oferit sa faca la Corbeanca un eveniment grandios in memoria Laurei, unde sa invite toti prietenii ei, familie, prieteni, fani, totul pe cheltuiala lui. Din pacate, nu a mai avut loc pentru ca Alexandru nu si-a dat acordul. S-a oferit sa organizeze el totul si, pentru asta, i-a cerut lui Tantareanu suma de bani pe care ar fi cheltuit-o cu evenimentul, insa acesta nu a fost de acord! Mai mult, s-a mutat in casa ei, desi Laura nu ar fi fost niciodata de acord cu lucrul acesta si am inteles ca s-a folosit de fanii ei sa-l ajute sa care mobila acolo”, ne-a povestit Silvia. De partea cealalta, Alexandru Stoica, fratele artistei, spune ca nu simte nevoia sa se apere nicicum in fata acuzatiilor aduse de Silvia Dumitrescu. “Nu vreau sa raspund nici unui fel de acuzatii. Silvia sa-si vada de treaba ei, mie mi se pare ca a deschis un subiect care nu o avantajeaza deloc. Nu are de ce sa faca scandal, dar este treaba ei. Pe mine nu ma afecteaza cu nimic ceea ce spune ea, imaginea mea nu are de suferit”, ne-a declarat Alexandru Stoica.

sursa:gardianul

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...