Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Mr.W

Nelamuriri

Recommended Posts

Modalitate preluare spot

Pentru a prelua un spot trebuie sa intrebati explicit "afk+nume destinatar" toate caracterele aflate pe spot / in tarc, intr-un interval de 5 minute. Acestea sunt obligate sa raspunda in acest interval de timp. Preluarea necesita 4 poze, in minute diferite, printul 1 fiind in minutul 0 si al treilea print in minutul 4, urmat de printul cu F4 ridicat in minutul 5 pentru a incheia preluarea. Preluarea incepe din momentul cand ati adresat prima intrebare dar aceasta nu se va incheia cu o intrebare afisata de caracter in momentul printului F4. Daca totusi dupa printul cu F4, persoana ce urmeaza a fi preluata, raspunde, nu se mai ia in considerare, chiar daca este minutul 5. Pozele consecutive trebuiesc la coordonate diferite. Daca in interval de 5 minute nu se dovedeste ca minim 1 caracter de pe spot este on, acestia au pierdut spotul.

Exemplu:

minutul 00:00: x, afk? +print.

minutul 00:- -: x, afk? +print.

minutul 00:04: x, afk? +print.

minutul 00:05: F4 +print.

Preluarea este incorect facuta daca:

- nu este respectat exemplul de mai sus.

- in timpul ei, cel care preia face ks.

- in timpul ei cel care preia paraseste spotul sau ia disconnect.

- intrebarile tuturor caracterelor afk sunt pe o singura linie.

- toate pozele sunt pe aceleasi coordonate.

- nu se pune pointerul pe fiecare caracter intrebat de afk in momentul printului.

6.1.Nu se accepta raspunsuri efectuate prin utilizarea functiei "macro" sau boti. Daca raspunsul este acelasi pentru orice intrebare, si repetat de minim 4 ori, la fel, s-a pierdut spotul dupa trecerea celor 5 minute. Urmand astfel sa fie anuntat un GM despre acel caracter ca foloseste un macrobot, iar suspendul este 20 de zile, postat doar de catre GM. In caz de recidiva, suspendul va fi acelasi.

6.2.Nu se accepta caractere ce-si schimba coordonatele cu ajutorul unui clicker, facand experienta afk. Suspendul este de 40 de zile si vor fi postati doar de catre GM. In caz de recidiva, suspendul va fi acelasi.

Important: In cazul in care aveti party pe un spot anume si dumneavoastra parasiti acel spot pentru a va procura mana/health potion sau pentru orice alte motive pierdeti automat orice drept asupra acelui spot. Daca in timpul in care dumneavostra sunteti plecat de pe spot si un alt player face incepe o preluare nu mai aveti dreptul la spot si nici nu aveti voie sa-l intrerupeti. In acest caz doar cei care au ramas pe spot in momentul sosirii lui au voie de a intrerupe aceasta preluare, raspunzandu-i.

Nu exista obligatia de a ataca monstrii pe propriul spot.

Pentru -ija- : Nu inteleg termenul de "Poze consecutive" , la ce te referi exact? la toate printurile din preluare sau la altceva ?

Pentru vdragosh : Deci se interzic clickerele sau cum? ...referire la punctul 6.2 -> sau e strict referire la acel bug ce poate fi exploatat de bk cu ajutorul unui clicker ? :-?

Link to comment
Share on other sites

Iti explic eu, deoarece eu am redactat-o. :)

Poze consecutive = una dupa alta. 0000, urmand 0001, 0002, s.a.m.d

Fiecare poza trebuie sa aibe coordonate diferite.

Poza 0000, coordonate 120 120

Poza 0001, coordonate 120 121

Poza 0002, coordonate 120 120 -> se accepta, chiar daca a fost alta anterioara la fel, deoarece asta si inseamna poze consecutive, urmatoarea poza diferita fata de anerioara.

Clickerele ce-si schimba coordonatele, caracterele facand experienta afk, ies din AOE (area of effect), ceea ce nu e bine. Foarte bine, stai afk cu bk-ul, dar nu sa ai acelasi range ca un sm -> dezavantaj/avantaj intre rase, depinde care cum vede din perspectiva sa.

alte nelamuriri? :D

Link to comment
Share on other sites

Iti explic eu, deoarece eu am redactat-o. :)

Poze consecutive = una dupa alta. 0000, urmand 0001, 0002, s.a.m.d

Fiecare poza trebuie sa aibe coordonate diferite.

Poza 0000, coordonate 120 120

Poza 0001, coordonate 120 121

Poza 0002, coordonate 120 120 -> se accepta, chiar daca a fost alta anterioara la fel, deoarece asta si inseamna poze consecutive, urmatoarea poza diferita fata de anerioara.

Clickerele ce-si schimba coordonatele, caracterele facand experienta afk, ies din AOE (area of effect), ceea ce nu e bine. Foarte bine, stai afk cu bk-ul, dar nu sa ai acelasi range ca un sm -> dezavantaj/avantaj intre rase, depinde care cum vede din perspectiva sa.

Ahamz, ok am inteles :D . Eu oricum n-am bk prea mare inca :-" Dar stiu ca LinkMania a avut mereu o politica de "favorizare" a SM-ului in joc ;)) .

Multumesc de traducere :cool2:

OFF: Tu nu dormi? Esti Non-Stop on pe forum ^^

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...