Jump to content
Guest beberonUS

Webhosting

Recommended Posts

Guest beberonUS

Incerc si eu sa optez pentru cel mai bun hosting romanesc...si daca ati putea sa ma ajutatzi.Momentan oscilez intre lx ( www.lx.ro ) si xhost ....da` mai mult spre lx...caci pe lx am 350 mb, fatza de 200 catzi sunt pe xhost...sunt suficiente ambele...da` e un avantaj pt lx...si tot pe lx e file size limit de 6 mb...fatza de 5 cat sunt pe xhost...plus ca pe lx e functia mail() activa...iar pe xhost nu...cam astea ar fi argumentele ce ma fac sa ma inclin mai mult spre lx...acum...poate stiti voi mai multe si ma ajutatzi sa fac o alegere buna...

Link to comment
Share on other sites

Guest beberonUS

Cu toate ca sunt servicii gratuite ma intereseaza si sa nu fie pline de bannere...pop upuri si toate prostiile...si asta-mi place la lx...ca au un mic footer jos...ce nu deranjeaza cu absolut nimic...

Link to comment
Share on other sites

Guest beberonUS

ambele suporta php...ambele au baze de date my sql...doar ca xhost n-are functia mail activa...fatza de lx...in rest e cam la fel...

Link to comment
Share on other sites

Guest beberonUS

da...poate trimite direct de pe pagina...faci un php...pui acolo niste variabile si si folosesti functia mail()...e foarte folosita...de exemplu la o sectiune "contact" faci un formulat...sa-ti trimita emailuri lumea...sau asa...sau daca vrei sa faci o sectiune in care sa te intrebe vizitatorii ceva...iara ai nevoie de ea...sunt multe cazuri in care ai nevoie de ea, plus ca sunt si scripturi php ce au nevoie de ea...si daca nu e...pui scriptu si te miri de ce nu functioneaza

Link to comment
Share on other sites

mda, inseamna ca am intuit bine biggrin.gif . habar n-am de php si mi-e si ciuda ca de mult mi-am pus in cap sa invat macar putin despre flash si php ca is bata la amandoua, dar la cat timp liber am acuma....poate ca vara viitoare tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest beberonUS
tongue.gif e folositor php....da fara html....nu faci nimic...nici php...nici flash...nici nimic
Link to comment
Share on other sites

Guest beberonUS

Pentru fisiere suporta amandoua...pentru imagini nu stiu la xhost care-i treaba ...da` stiu ca la lx...nu supporta... sad.gif asta ar fi un dezavantaj

Link to comment
Share on other sites

Guest beberonUS

alte pareri? din punctul vostru de vedere...sau cei care ati incercat serviciile de webhosting gratuit...care credeti ca ar fi cel mai bun? lx, xhost? as? sau altele? si daca puteti sa aduceti si niste argumente...multumesc

Link to comment
Share on other sites

Decat sa dai 10$ pe luna la astea de la noi din tara mai bine dai mai putin de 6 $ pe luna pe un server din anglia. Dar nu poti sa platesti in fiecare luna ci pe un an sau pe doi ani, cel mai avantajos e sa iei pe 2 ani, platesti cam 78 £ in doi ani (Unlimited User) si ai Unlimited MB, domain .com, iti alegi serverul sa fie pe windows sau linux, no pop-ups, fara reclame pe site-ul tau, nu cade serverul, ai e-mail, SMS e-mail alerts, CGI BIN, PHP4 scripting, CGI and Perl, ASP, Perl, CGI, ISAPI, SHTML and IHTML scripting, ODBC/MS Access Support with DSN or DSN-less connections etc.

http://www.streamlinenet.co.uk/index.php

Link to comment
Share on other sites

as.ro nu are decat 50 MB

stii ce zic eu: daca tot sunt gratuite atat xhostt cat si lx, de ce nu iti faci cate un cont pe fiecare si ce nu stie unul faci in celalalt(ex. direct linking pentru imagini). te hotarasti pe care pui index-ul, iar restul paginilor si al fisierelor le poti imparti pe cele doua, in functie de continut. De ex pui imaginile pe xhost daca e pt direct linking, iar pagina cu link-urile catre imagini poate sa stea pe lx, nu vad care ar fi problema. ba chiar ar fi util, fiindca in felul asta poti pune mirror cam la orice download. atata timp cat pagina e bine-facuta(fara link-uri moarte), un user obisnuit nici nu-si va da seama de smecherie.

Link to comment
Share on other sites

Guest beberonUS

e si asta o idee...sa le imparti pe mai multe hosturi...in legatura cu hostingul platit nu stiu ce sa zic...sunt atatea hostinguri platite ce nu se ridica la nivelul celor gratuite...ca si spatiu de stocare, sau nu suporta php...sau nu suporta una alta....cred ca daca e sa te gandesti bine nici n-are rost sa-ti cumperi un host platit la ora actuala cu oferta de pe piatza...pai iti faci 3 conturi la lx si ai un giga spatiu de stocare pe web biggrin.gif...mai faci unu la as pentru direct linking la imagini....si ai ce n-au 3 poate chiar mai multe hosturi platite...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...