Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

VassMan

O Mica Mare problema

Recommended Posts

am deshis acest topic pentru ca mi se intampla destul de des si in celelalte topicuri nu am vazut ceva asemanator.( poate nu am cautat eu suficient de mult). cand sunt in mu si mai fac si altceva pe langa mess, torrent, winamp, firefox imi da windowsul o eroare albastra si se da restart. nu apuc sa citesc la ce fisier exact da eroare dar e ceva de genul **rq*dat.sys sau **rq*.dat se face un dumping file cache pana la 100 % si se da restart. acel procent se incarca foarte rpd deci nu sunt foarte sigur ce scrie acolo ( dureaza aproximativ 2 sec) . Am primit o parere ca ar fi din Paging File Size al windowsului, la mine e setat min 2046 max 4092 , iar partitia windowsului are ~40 GB.

Folosesc Windows Sp 3

Procesor Intel Core 2 Duo 2.6 Ghz

2 Gb DDr2/800

PV: GF 8700 GT

Tin sa mentionez ca daca ma joc orice altceva si am aceleasi programe deschise in background nu patesc nimic. nici cand jucam WOW, nici cand jucam mu pe alt server.

Link to comment
Share on other sites

deci cum am scris si mai sus cineva mi`a dat o solutie sa micsorez Paging File Size mai exact sa umblu la setarile de la virtual memory ale Win-ului. Acum m`am uitat si eu mai atent pe acolo si am observat ceva :

Total PAging Files size for all drives:

mimim allowed: 2 MB

Recommended: 3070 MB

Currently allocated: 2046 MB

deci banuiesc ca ar trebui sa maresc limita minima a acestei setari la cea recomandata ca sa nu mai dea eroare. O sa incerc sa vad daca merge, raspunsul il voi da maine cred, dar astept si alte pareri daca mai sunt useri care s`au mai confruntat cu aceste probleme.

Link to comment
Share on other sites

am marit page file asa: min 4092 max 6146. si am cam toate programele deschise: mess, torrent, mozilla, winamp, etc. o sa mai incerc sa joc si altceva sa vad daca rezista fara sa dea eroare.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am avuto si eu ... pana mi`am dat jos toate update`urile de la placa video si mi l`am pus pe cele starndard de pe cd* si de atunci nu m`ai am nici o problema .... inca ceva dati si un rr de bios :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

am deshis acest topic pentru ca mi se intampla destul de des si in celelalte topicuri nu am vazut ceva asemanator.( poate nu am cautat eu suficient de mult). cand sunt in mu si mai fac si altceva pe langa mess, torrent, winamp, firefox imi da windowsul o eroare albastra si se da restart. nu apuc sa citesc la ce fisier exact da eroare dar e ceva de genul **rq*dat.sys sau **rq*.dat se face un dumping file cache pana la 100 % si se da restart. acel procent se incarca foarte rpd deci nu sunt foarte sigur ce scrie acolo ( dureaza aproximativ 2 sec) . Am primit o parere ca ar fi din Paging File Size al windowsului, la mine e setat min 2046 max 4092 , iar partitia windowsului are ~40 GB.

Folosesc Windows Sp 3

Procesor Intel Core 2 Duo 2.6 Ghz

2 Gb DDr2/800

PV: GF 8700 GT

Tin sa mentionez ca daca ma joc orice altceva si am aceleasi programe deschise in background nu patesc nimic. nici cand jucam WOW, nici cand jucam mu pe alt server.

Incearca si da un scan cu SpyBot, am avut aceiasi problema.

La mine sa rezolvat totul cu scan SpyBot !

Succesc! :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

In ultima vreme, am auzit de la mai multi care joaca mu pe link mania ca au problema asta cu blue screen eu zic ca poate sa fie si de la joc, iar de driverele noi va spun ca nu intotdeauna sunt cele mai bune, eu cel putin cand aparea vre-un driver nou de la nVidia il luam si instalam nu aveam probleme decat la Mu Link, la alte servere de mu nu am patit chestia asta cu blue screen, desi daca instalez driverul de pe CD nu am treaba dar imi face figuri la alte jocuri.

Eu va propun sa cautati un driver nu conteaza ce versiune e, sa incercati sa vedeti care functioneaza cel mai bine la orice aplicatie.

Bafta! :comp2:

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedera ca cei care joaca mulinkmania,stau saptamani/luni fara a da macar un restart la calculator,ca temperaturile de afara sunt foarte ridicate si ca mu foloseste procesorul foarte mult,este ceva normal.

Scoteti capacele laterale de la unitate si eventual mai montati un cooler pe blaca de baza sau un radiator.

Aceste simtome sunt intalnite in special de cei care au folosit programe gen speed gear,xspeed,speederxp,etc.

Link to comment
Share on other sites

Incearca si da un scan cu SpyBot, am avut aceiasi problema.

La mine sa rezolvat totul cu scan SpyBot !

Succesc! :tiphat:

Am incercat bubu, de-atunci de cand mi-ai zis in joc, la fel imi face. Nu asta e solutia. :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Canabis_DL

si eu am patit asa de multe ori dupa ce mam jucat fotbal si box cu unitate nu o mai facut :))

Link to comment
Share on other sites

cand am avut win sp2 nu am avut probleme de genu asta, de cand am sp3 am probleme... poate sa fie de la versiunea de win ?

Salve !

Scoate sp3, si eu l-am scos.

Dupa ce il vei scoate sigur iti va merge !

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

E Windows original?

Daca e piratat i-ati alt kit de Windows iar, piratat sau nu luati-va toate update-urile disponibile de la Microsoft si nu o sa aveti probleme.

De asemeni memoria virtuala, ori o lasa-ti sa se configureze singura ori vedeti care e minimul recomandat si puneti putin peste iar iar la maxim puneti ceva gen 4 GB deci 1024x4 MB :right:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...