Jump to content
Strike^^

Mâncaţi morcovi, pentru ochi sănătoşi

Recommended Posts

Iată câteva alimente care vă ajută să aveţi o vedere mai bună.

Dacă ai auzit pe cineva zicând că cine mănâncă morcovi are privirea ageră, să ştii că nu a glumit. Aceste rădăcinoase conţin betacaroten, care previne orbirea şi cataracta. De aceea, e bine ca fiecare persoană să mănânce cel puţin un morcov pe zi. Dar şi alte alimente sunt eficiente pentru a-ţi păstra ochii sănătoşi.

Soia

Scăzută în grăsimi, bogată în proteine, soia este elementul de bază ce nu ar trebui să lipsească din nici o dietă. Soia conţine acizi graşi esenţiali, vitamina E şi agenţi antiinflamatori, ceea ce o face extrem de benefică pentru sănătatea ochilor. Aşadar, consumă cu încredere soia, de două ori pe săptămână.

Oul

Aliment bogat în cisteină, sulf, lecitină, aminoacizi şi luteină, oul are “puterea” de a preveni formarea cataractei. Studiile au arătat că aceşti antioxidanţi previn degenerescenţa maculară, care este una dintre principalele cauze ale orbirii persoanelor de peste 65 de ani. Aşadar, consumă un ou pe zi şi asigură-te că vederea ta va rămâne la fel de bună ca şi până acum.

Alunele

Sunt unele dintre cele mai concentrate alimente în vitamine. Conţinutul ridicat de acizi graşi omega-3 contribuie cu succes la prevenirea îmbolnăvirii ochilor. De aceea, consumate zilnic, în cantităţi reduse, alunele pot fi adevărate medicamente pentru sănătatea ochilor. Aşadar, nu uita să mănânci 5-6 alune, în jurul orei 17.00.

Spanacul

Luteina, un carotenoid care se află în spanac, protejează împotriva afecţiunilor oftalmologice, precum cataracta şi degenerarea maculară cauzată de înaintarea în vârstă a persoanei. De aceea, medicii recomandă să consumi cel puţin o dată pe săptămână câte o porţie de spanac, preparat sub formă de piure.

Pâinea neagră

Eliberează treptat zahărul în sânge şi luptă astfel împotriva bolilor degenerative ale ochilor. Aşadar, înlocuieşte pâinea albă cu cea din grâu şi cu siguranţă nu vei regreta.

Peştele

Pe lângă faptul că te ajută să-ţi păstrezi o siluetă frumoasă, peştele, mai ales cel gras, conţine nutrienţi care încetinesc degenerarea acuităţii vizuale, ce poate duce la orbire. Specialiştii sunt de părere că simpla consumare a acestor tipuri de peşte, bogate în acizi graşi omega 3, de două ori pe săptămână, te ţin departe de apariţia bolilor ochiului.

Afinele

Afinele conţin vitaminele A, B1, B2, C, E, F, PP şi antioxidanţi care îmbunătăţesc acuitatea vizuală şi circulaţia vizuală la nivelul ochilor. O ceaşcă de afine, gem de coacăze sau un supliment nutritiv format din struguri şi afine te ajută să-ţi adaptezi vederea la întuneric în mai puţin de 30 de minute.

Usturoiul

Cu un conţinut extrem de bogat în sulf, substanţă necesară producerii de glutemină, usturoiul joacă un rol important atât pentru sănătatea ochiului, cât şi pentru cea a întregului organism. Medicii recomandă persoanelor care au probleme cu vederea să consume un căţel de usturoi în fiecare dimineaţă, pe stomacul gol.

infoportal.ro

Detest soia,spanacul si pestele :)) in rest...e ok

Link to comment

tnx de info , btw usturoiu ajuta si la potenta :> :))

cam asa stiam si eu )) plus ca ajuta sistemul imunitar.. pacat ca ... pute

nice info, insa stiam de majoritatea, bineinteles in afara de spanac.. am ramas intiparit in minte ca spanacul are alt efect (popeye the sailor man)

Link to comment
Guest spanky

Eu daor paine neagra mananc, oua mananc aproape zilnic, ustoriul din cand in cand si peste cand este :)) :D

mie mi s'a spus de mic si de catre medic si de catre parinti/bunici ca nu e sanatos sa papi oua in fiecare zi ....maxim de 3 ori pe saptamana

Link to comment

mie mi s'a spus de mic si de catre medic si de catre parinti/bunici ca nu e sanatos sa papi oua in fiecare zi ....maxim de 3 ori pe saptamana

De fapt nu e sanatos mai mult de un galbenus pe zi ,in rest poti manca albusuri :)

Link to comment

De fapt nu e sanatos mai mult de un galbenus pe zi ,in rest poti manca albusuri :)

aberezi.. daca zice ca 6 galbenusuri pe saptamana nu inseamna ca nu ai voie sa mananci mai mult de 1 pe zi. in plus e si in functie de greutate/inaltime, adica difera de la persoana la persoana. normal e sa mananci cate 2 oua de 3 ori pe saptamana, si nu in zile consecutive, asta zicea un studiu pe care l-am citit eu..

@gokuu sincer nu stiam, dar soia ingrasa? ba sa mor de cand incerc sa pun si eu vreo 5kile` acolo pe mine, si nu reusesc =)+

Link to comment

Te asigur ca e asa cum zic eu,peste un galbenus pe zi si sari limita de colesterol.Albusuri poti manca.Eu am mancat timp de o luna 10 albusuri pe zi in fiecare dimineata si analizele au fost brici,albusurl e doar proteina !!! Daca le mananci prajite situatia se schimba.

Cat despre soia,concentratele si izolatele din soia contin Phytoestrogeni,multi culturisti dupa ce consuma proteina asta pun oarece strat de grasime pe ei.Eu am folosit soia si in cazul meu,s'a intamplat ce am spus mai sus.Acum daca esti ecto extrem nu te astepta sa devi obez de la soia,asta se aplica in cazul mezo,endo si mezo-endo.

Link to comment

Spanacul

Luteina, un carotenoid care se află în spanac, protejează împotriva afecţiunilor oftalmologice, precum cataracta şi degenerarea maculară cauzată de înaintarea în vârstă a persoanei. De aceea, medicii recomandă să consumi cel puţin o dată pe săptămână câte o porţie de spanac, preparat sub formă de piure.

pacat ca nu pot sa il manc ...

in rest ee ff ok :right:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...