Jump to content
Snuffulino

Arestat dupa ce a escaladat o cladire de 41 etaje

Recommended Posts

Alain Robert, zis şi "Spiderman", atrage din nou atenţia presei. Francezul a reuşit să escaladeze cu mâinile goale o clădire de birouri de 41 de etaje din Sidney, în mai puţin de o jumătate de oră.

Cu toate că, la coborâre, a fost aplaudat de sute de oameni, autorităţile nu au fost atât de entuziasmate de gestul bărbatului. Odată ajuns pe pământ, Alain a fost arestat.

Alain şi-a început cariera inedită de alpinist pe clădiri la vârsta de 12 ani când şi-a uitat cheile de la apartament, motiv pentru care nu mai putea intra în casă. Orice copil ar fi aşteptat întoarcerea părinţilor, însă nu şi Robert care a escaladat zidul exterior al blocului până la etajul opt, la care se afla apartamentul.

La vârsta de 20 de ani s-a rănit grav, în urma unor căzături de la înălţimea de 15 metri. Doctorii l-au considerat handicapat în proporţie de 60 la sută şi i-au spus că nu se va mai putea căţăra vreodată. Cu toate acestea, după şase luni de la diagnosticul medicilor a reînceput să se caţere şi chiar şi-a depăşit precedentele recorduri.

Link to comment

e cel mai renumit om din alpinism acest alain robert. chiar isi face catararile fara masuri de siguranta, asta fiind unul din motivele pentru care e asa renumit. stiu ca intr-un timp primise si interdictie de a intra in anumite tari/orase. de arestat, e arestat de fiecare data pe principiul "tresspassing" sau faptul ca face aceste catarari fara nici un soi de autorizatie.

Link to comment

Alain şi-a început cariera inedită de alpinist pe clădiri la vârsta de 12 ani când şi-a uitat cheile de la apartament, motiv pentru care nu mai putea intra în casă. Orice copil ar fi aşteptat întoarcerea părinţilor, însă nu şi Robert care a escaladat zidul exterior al blocului până la etajul opt, la care se afla apartamentul.

Asta da ...

Link to comment

Eu pana l-a urma nu am inteles de ce a fost arestat .. ca s-a urcat pe o cladire? Ce prostie! Cat despre Alain, e foarte tare omu frate. 41 de etaje in jumatate de ora :cool2: ..

Am incercat si eu odata sa ma catar cu mainile goale insa am reusit doar un etaj #-o

Link to comment

a fost si un documentar despre el pe discovery parca! ;)

are talent omu` ce mai.. :)

intradevar a fost un reportaj pe tema asta si erau enumerate cazuri celebre de furt din locuinta de la etajul "n" (n>7 :P) undeva prin Miami si nu numai, din locuinte unde fusese lasat deschisa usa de la balcon ^^...cu alte cuvinte mai sunt si alti cataratori care is folosesc talentul ...

Eu pana l-a urma nu am inteles de ce a fost arestat .. ca s-a urcat pe o cladire? Ce prostie! Cat despre Alain, e foarte tare omu frate. 41 de etaje in jumatate de ora :cool2: ..

Am incercat si eu odata sa ma catar cu mainile goale insa am reusit doar un etaj #-o

...si mai exersezi ? :-?

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...