Jump to content
Strike^^

BMW a lansat radarul impotriva ploilor

Recommended Posts

BMW este primul constructor de automobile din lume care ofera clientilor sai posibilitatea de a vizualiza zonele cu precipitatii pentru orice locatie din Germania.

Radarul avertizeaza soferul de conditiile meteo printr-un grafic de afisare oferit prin intermediul sistemului de navigatie iDrive.

Potrivit constructorului bavarez, informatiile oferite de noul sistem de avertizare sunt actualizate la fiecare 15 minute si arata distributia geografica a precipitatiilor de tip ploaie, grindina sau zapada.

Mai mult decat atat, BMW a declarat ca, din iulie 2009, va adauga la meniu optiunea, care ofera o reprezentare animata a miscarii norilor in ultimele 90 de minute.

infoportal.ro

Deja ne asteptam la orice din partea celor de la BMW :D

Link to comment

daca monteaza sistemul pe masinile din USA sa detecteze tornadele ar fi ceva mai de folos...

asa cu ce ma ajuta pe mine ca imi anunta ca vine ploaia :-?? ... ce optiuni pot avea daca imi spune sistemul ca vine ploaia ?... sa opresc ? :) ...sa ocolesc ? :)) ... sa ma intorc ? =))

Link to comment

Iezuș Maria, nu te mai prefă atât că știm că nu ești analfabet (or not?).

Mă surprinde tehnologia asta, noi încă suntem în urmă.

in urma ? so crezi tu .. crezi ca astia de la Dacia nu ar putea pune asa ceva? ba da .. dar costa prea mult .. nu stii ca romanul se bazeaza pe vorba : sa fie cat mai ieftin =)) .. deaia nu vezi asa pe la noi

Link to comment

' date='May 25 2009, 11:30' post='3857389']

cred ca e mai ieftin sa'mi iau net pe telefon si sa ma uit la meteo :))

Te uiti la meteo si vezi vremea din urmatoarele zile,in schimb radarul impotriva ploilor este reactualizat la 15 minute :) .Sa nu mai zic ca la meteo nu e mereu adevarat ce zic ei.Maine va fi soare...si de unde ca o sa ploua,asa pe radar vezi din 15 in 15 minute starea vremii 8-| .Cititi tot nu comentati doar de dragul de a comenta :|

Link to comment

Iezuș Maria, nu te mai prefă atât că știm că nu ești analfabet (or not?).

Mă surprinde tehnologia asta, noi încă suntem în urmă.

whaat ? :)) , primesc din 10 in 10 minute pe telefon date cu starea vremii oriunde in lume, wtf dude ..

Link to comment
Guest The_KniveS

BMW este primul constructor de automobile din lume care ofera clientilor sai posibilitatea de a vizualiza zonele cu precipitatii pentru orice locatie din Germania.

doar germania??sau este optional in functie de tara? :-"

mi se pare o chestie PENALA :| dauneaza asa grav o ploaie unei masini ?

o ploaie nu, dar mai multe da

Link to comment

Te uiti la meteo si vezi vremea din urmatoarele zile,in schimb radarul impotriva ploilor este reactualizat la 15 minute :) .Sa nu mai zic ca la meteo nu e mereu adevarat ce zic ei.Maine va fi soare...si de unde ca o sa ploua,asa pe radar vezi din 15 in 15 minute starea vremii 8-| .Cititi tot nu comentati doar de dragul de a comenta :|

Si tu crezi ca masina aia o sa aiba montat un radar meteorologic in ea? Mai degraba isi descarca datele de la ceva server BMW, ceea ce poti face pe orice site mai instarit de meteo, unde se actualizeaza la 20-30min starea vremii.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...