Jump to content
Random Hero

Bucureştenii vor avea numere de înmatriculare cu trei cifre

Recommended Posts

Direcţia Regim Permise şi Înmatriculări va începe să atribuie numere de înmatriculare cu trei cifre autoturismelor înregistrate Bucureşti, fiindcă, în cel mult trei luni, combinaţiile atribuite doar cu două cifre se vor termina, a declarat ieri, într-o conferinţă de presă, chestorul Marian Tutilescu.

În prezent, în Capitală sunt înmatriculate aproximativ 1.250.000 de autovehicule, iar serviciul de profil mai are la dispoziţie puţin peste 155.000 de combinaţii de litere de atribuit numerelor cu două cifre. Potrivit celor de la Serviciul de Înmatriculări Bucureşti, aceste numere vor fi epuizate în două, maximum trei luni, urmând ca după aceea să se treacă la sistemul cu trei cifre.

sursa: infoportal.ro

Link to comment

parerea mea e ca ultima modificare de numere a fost facuta gresit..era clar ca la un moment dat se vor termina combinatiile fiind doar din 2 cifre si 3 numere.. -_- ma rog...stiu aia de sus ce hotarari iau..nu e treaba noastra..noi tre sa le platim salariile iar ei sa ia decizii pentru binele tuturor.. :)) daca se poate spune asa..

Link to comment
Guest stefteo21

doar din 2 cifre si 3 numere..

Care este diferenta dintre cifre si numere? :D

Chiar ma intrebam uneori ce o sa se intample daca nu mai ajung numerele :D insa credeam ca o sa adaoge o litera in plus nu o cifra... as fi putut sa-mi pun si eu Stef la masina :( pe care inca nu o am, dar urmeaza.

Link to comment

Care este diferenta dintre cifre si numere? :D

Chiar ma intrebam uneori ce o sa se intample daca nu mai ajung numerele :D insa credeam ca o sa adaoge o litera in plus nu o cifra... as fi putut sa-mi pun si eu Stef la masina :( pe care inca nu o am, dar urmeaza.

cifra 9

numarul 24

Link to comment

Care este diferenta dintre cifre si numere? :D

Chiar ma intrebam uneori ce o sa se intample daca nu mai ajung numerele :D insa credeam ca o sa adaoge o litera in plus nu o cifra... as fi putut sa-mi pun si eu Stef la masina :( pe care inca nu o am, dar urmeaza.

uite la germania spre exemplu sau italia..sau chiar spania..combinatii de judet sau reginune depinde de tara..si cifre mai multe...sau litere..astfel asigura parcul auto prin faptul ca nu vor trebui facute modificari daca va exista un numar mare de masini..uite ca la noi la asta nu s-au gandit..traim in aceeasi tara..iar Bucurestenii vor avea numere diferite fata de restu.. foarte interesant :) mi se pare prostesc..inca de cand s-a stabilit ca se va modifica chestia cu numerele trebuia luat in considerare si facuta o proportie ca sa se asigure ca nu vor exista probleme de genul..se pare ca au calculat gresit.. ma rog.. :-j problema lor..

o zi buna

Link to comment

stai calm ca 666 si 999 vor fi scoase

777 - numarul longevitatii :))

Nu vor fi scoase , dar ai dreptul sa mai alegi un mumar la intamplare (daca primul ales de ei nu iti place) daca nu doresti sa platesti pentru un numar specific.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...