Jump to content
-clao-

Minerii din Afganistan

Recommended Posts

Imagine IPB

Mineritul reprezinta, in genere, una dintre cele mai grele si mai periculoase meserii din lume. A practica aceasta slujba in Afganistan este insa cu atat mai dificil, iar fotografiile realizate de mai multi ziaristi rusi tin sa sustina afirmatia ca minerii afgani sunt cu adevarat slujbasii din iad.

Intr-o zi buna un miner Afgan poate castiga maxim 10 dolari pe zi , dar de multe ori suma castigata pe zi nu atinge nici macar jumatate !

Click pentru a citi mai multe + poze

Va doresc o zi buna !

Link to comment

' date='Apr 8 2009, 21:24' post='3683001']

mama eu nu as munci asa ..

asa spunem toti care avem de toate pe masa si in casa... cu 5-10 dolari cat reuseste sa castige un om dupa 12.. poate mai multe ore de munca istovitoare in subteran, reuseste sa puna ceva familiei pe masa. sunt niste oameni ce trebuie priviti cu respect.

Link to comment

Sincer uitativa in poza de sus , incearcati sa priviti ochii acelui om shi va dati seama de tristetea si oboseala care o are in suflet ... Imi pare rau pt ei jur :(

Şi pe mine mă doare .

Dar nu ştiu cine i-a pus să se bage in aşa muncă .

Mai bine in agricultură , câştig mai bun , şi e mai uşor faţă de minerit .

Link to comment

Consider ca din lipsa locurilor de munca si a banilor a fost singura varianta de a castiga bani pentru a putea sa isi intretina familia . Intr-un fel sau altul inloc sa dea in cap la altu , stau si lucreaza ca niste sclavi o zi pentru cativa dolari . Daca stam sa ne gandim bine bani care ii castiga ei intr-o zi de persoana , noi ii dam in ziua de azi la un suc cu prietena sau prietenii ....

Link to comment

In plus, situatia dezastruoasa a drumurilor care duc catre mine, ii determina pe acestia sa plateasca aproape dublu pentru transport, mancare si adapost decat ar plati un om obisnuit

nu prea am inteles cum vine asta :-??

ma rog , morala este : Copiii puneti mana pe carte ! Si invatati sa fiti destepti !

Link to comment

vai de capu lor..n'ai carte n'ai parte..ei saracii n'au parte de carte :| pacat..sunt oameni...e bataie de joc in lumea asta..si e foarte nedreapta..cum e viata..asa tre sa ne-o ducem..sa nu ne mai plangem..si la noi e greu..insa macar avem ce manca si unde sta...si locuri de munca cat de cat decente..pe cand in alte parti.. -_-

Link to comment

Şi pe mine mă doare .

Dar nu ştiu cine i-a pus să se bage in aşa muncă .

Mai bine in agricultură , câştig mai bun , şi e mai uşor faţă de minerit .

crezi ca pe mine nu ma doare...sau pe oricn vede acele imagini...

muncesc acolo pt ca nu au de ales,mai bn 5-10 dolari pe zi decat nik...are ce pune pe masa familiei...

si de agricultura poate nu e la fel ca in Rom...sunt fel si fel de tari cu atatea probleme...daca in Rom merge bn asta nu inseamna ca si acolo merge bn :)

Link to comment

crezi ca pe mine nu ma doare...sau pe oricn vede acele imagini...

muncesc acolo pt ca nu au de ales,mai bn 5-10 dolari pe zi decat nik...are ce pune pe masa familiei...

si de agricultura poate nu e la fel ca in Rom...sunt fel si fel de tari cu atatea probleme...daca in Rom merge bn asta nu inseamna ca si acolo merge bn :)

Eu doar mi-am dat cu părerea . :)

foamea ii trimite la munca...

Întradevăr , e greu pentru ei . Păcat oricum , n-au ce face .

Apropo :)) , tu n-ai somn la 6 jumătate dimineaţa ? :))

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...