Jump to content
octavian_tavi_3

1 Aprilie

Recommended Posts

Conficker, pentru cine n-a auzit de acesta este cel mai periculos worm(vierme) care exista.Are 3 versiuni: Conficker A,B si C, noiembrie 2008, decembrie 2008 si martie 2009.Acest virus se foloseste de o bresa de securitate deja rezolvata din windows.Conform unor surse, acest virus provine din China.Se estimeaza ca in total peste 10 mil de calculatoare sunt infectate.Deocamdata tot ce afacut acest worm pana acum este sa infecteze alte pc-uri si sa ceara instructiuni.Pe 1 aprilie exista posibilitatea ca worm-ul sa primeasca in sfarsit instructiunile si sa inceapa sa provoace dezastru.

Ganditi-va ce s-ar intampla daca crackerii fac rost de 10 mil de conturi bancare si le golesc pe toate?Atunci chiar ca incepe criza economica.sau daca declanseaza un atac cu spam asupra serverelor de internet, sau asupra unor institutii nationale si mondiale?Va fi aceasta ocazie potrivita pentru o mai mare raspandire a Linux-ului, dat fiind faptul ca este cunoscut pentru securitatea sa.Se va prabusi internetul?

Link to comment

Am avut si eu in PC worm-ul respectiv, l-am luat de la scoala fiindca se transmite si prin stick (memorie usb) am ajuns acasa l-am conectat in PC si cam asta era daca nu va formatati tot PC-ul slabe sanse sa scapati de el ..

Cum se manifesta ? Iti dai seama ca toata lumea care l-a luat au dat si format pentru a scapa de el . :)

Link to comment

Cum se manifesta ? Iti dai seama ca toata lumea care l-a luat au dat si format pentru a scapa de el . :)

Daca nu iti mai merge antivirusul, firewall-ul, automatic updates, nu mai poti accesa siteurile firmelor de antivirusi.

Se ia si prin stick datorita functiei de auto-run din windows, dar mai ales daca exista pc-uri prost parolate, fara ultimele update-uri si fara antivirusi, legate in retea.

Link to comment

Cum se manifesta ? Iti dai seama ca toata lumea care l-a luat au dat si format pentru a scapa de el . :)

Nu scapi asa usor de el ... degeaba iti formatezi tu C-ul daca il ai si in D sau degeaba formatezi tot PC-ul daca iarasi vii cu stick-ul de la scoala sau de la o sala de internet il bagi in PC si virusul se copie automat in PC la tine si degeaba ti-ai formatat tu PC-u, cum se manifesta ? pai incepe sa-ti mearga internetul din ce in ce mai greu antivirusul deageaba il ca si cum ti-ar muri PC-ul :) , prima data nu mi-a mai mers Winamp-ul, BSPlayer, YahooMessenger , nimic pana cand nu ma mai lasa nici macar sa intru in partitii app primul sintom ca sa stiti daca aveti virusul pe stick este iconita stick-ul cand aveti virusul in stick iconita la stick se schimba ca si cum ar fi un folder si pentru a nu va virusati calculatorul daca aveti virus-ul in stick dati click 2 pe stick si dati "Explore" asa nu veti lasa virus-ul sa se copie in PC dar degeaba ca odata ce ati copiat ceva de pe stick in PC deaja il ai ... am avut treaba cu virus-ul asta vreo 2 saptamani :dooh:

PS: Daca nu te lasa sa intri pe http://www.microsoft.com/en/us/default.aspx il ai :)

PS2: Am citit undeva pe internet ca pe MAC si Linux virusul nu faci nimic si ce mi s-a parut cel mai ciudat ca nici pe Vista nu face nimic doar pe XP face fiindca-i mai vechi sau nustiu exact... oricum eu la scoala la informatica am avut treaba destula cu Conficker ... 30 de PC-uri toate erau infectate ...

Link to comment

PS2: Am citit undeva pe internet ca pe MAC si Linux virusul nu faci nimic si ce mi s-a parut cel mai ciudat ca nici pe Vista nu face nimic doar pe XP face fiindca-i mai vechi sau nustiu exact... oricum eu la scoala la informatica am avut treaba destula cu Conficker ... 30 de PC-uri toate erau infectate ...

Linux si Mac deriva amandoua din Unix asa ca sunt la adapost de orice virus de windows.

Pe site la microsoft zice ca si vista e afectat de Conficker, dar cred ca depinde de versiune A,B sau C.

Link to comment

PS: Daca nu te lasa sa intri pe http://www.microsoft.com/en/us/default.aspx il ai :)

PS2: Am citit undeva pe internet ca pe MAC si Linux virusul nu faci nimic si ce mi s-a parut cel mai ciudat ca nici pe Vista nu face nimic doar pe XP face fiindca-i mai vechi sau nustiu exact... oricum eu la scoala la informatica am avut treaba destula cu Conficker ... 30 de PC-uri toate erau infectate ...

nu il am :D

si chiar daca il am nu imi pasa, pc'ul meu e prea slab, fug virusii de el :))

Link to comment

Eu nu inteleg cum un virus poate sa-ti infecteze pc-ul daca nu downloadezi nimic de pe internet ( siteurile infectate )

Daca ai enable la filesharing, se poate conecta la pc-ul tau de pe un pc infectat.

Daca ai o parola inadecvata(inexistenta, cum stiu ca aveti majoritatea) pur si simplu intra pe cond cu Remte Login de la un pc infectat.

Daca folosesti pentru orice contul de Administrator, daca faci numai conturi cu drepturi administrative, te poate infecta destul de usor.

Daca nu ai toate update-urile la zi, te poate infecta.

Si toate astea fara ca macar sa descarci ceva.

Link to comment

Pai si daca nu merge scos cu format?...unde naiba se duce :blink:

Si chiar daca ar fi nu prea au ce sa imi fure decat contul de la LinkMania :>

Nu iti fura contul de LinkMania pt ca nu cred ca are de ce, dar iti va folosi pc-ul pentru a infecta alte pc-uri si poate ca atunci cand primeste instructiunile va flooda serverele unor site-uri importante, cum ar fi sa cada netul in toata lumea?

Si nu e o pacaleala, in codul virusului e o instructiune de update pe 1 aprilie de pe unul sau mai multe dintre cele 50000 de domenii care le genereaza.

Link to comment

Nu cred ca se va prabusi. Autoritatile responsabile cu securitatea in domeniul respectiv crezi ca stau degeaba? Adica: "Ba, i-auzi, cica vor astia sa dea jos toata reteaua dupa ce fura tot ce prind. Ne bagam sau ii lasam sa faca ce vor?"...

Majoritatea statelor au recrutat hackeri pentru astfel de situatii...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...