Jump to content
Mayhem

Un sarpe de peste 30 metri terorizeaza insula Borneo

Recommended Posts

Un sarpe de peste 30 metri terorizeaza insula Borneo

Disputa dintre herpotologii care considera ca anaconda este sarpele suprem si tabara celor care sustin pitonul reticulat, s-a sfarsit brusc. O noua specie de sarpe, cu adevarat gigantica, a declansat cea mai mare vanatoare de serpi din istorie. Armata indoneziana, herpetologi din lumea intreaga, mercenari si vanatori de recompense sunt pe urmele celui mai masiv sarpe din lume.

Totul se suprapune in mod bizar cu legendele localnicilor din insula Borneo, cu privire la Nabau un terifiant sarpe mitic lung de peste 30 de metri cu un cap ca de dragon si cu noua nari. Localnicii dayak care traiesc pe malurile raului Baleh sunt convinsi ca monstrul stravechi a reaparut. In sprijinul credintei bastinasilor stau cele doua fotografii realizate din elicopter de membrii unei echipe care monitoriza urmarile unor inundatii din regiune. Evident, fotografiile au intrigat si mai mult lumea stiintifica, mai ales dupa ce o echipa internationala de experti fotografi a declarat ca acestea nu par deloc trucate. Un astfel de expert fotograf respinge acuzatiile celor care afirma ca sarpele din raul pierdut in jungla ar fi un simplu bustean care pluteste pe rau. Ipoteza ca acesta sa fie o barca cu motor care lasa o urma pe apa cade de la sine, deoarece valurile lasate de o barca cu motor nu prezinta ondulari serpuitoare

Triburile dayak insista ca avem de a face cu Nabau, sarpele gigant al stramosilor lor, aducand in acest sens argumentele unei noi fotografii care infatiseaza reptile gigantica surprinsa inotand in apropierea unui sat. Cercetarile continua, peste 2.000 de oameni rascolind la aceasta ora junglele din centrul insulei indoneziene Borneo.

Sursa : Daily Mail

Link to comment

Inseamna ca are si pui, nu? o.O

da, s-a imperecheat cu un mascul anaconda de 5 m ...

Frumos, daca e adevarat cred ca o sa reuseasca sa faca poze mai de aproape, eu unul chiar vreau sa-l vad cum arata. Poate e diferit de celelalte specii, oare ce-a mancat in tot acest timp ?

Link to comment

da, s-a imperecheat cu un mascul anaconda de 5 m ...

Frumos, daca e adevarat cred ca o sa reuseasca sa faca poze mai de aproape, eu unul chiar vreau sa-l vad cum arata. Poate e diferit de celelalte specii, oare ce-a mancat in tot acest timp ?

multi multi multi pesti ?:))

vrem mai multe poze :readthis:

pana nu-l prind nu cred

Link to comment
Guest Kamikaze

bine ca folosesc AOL browser

Borneo Monster: Villagers feared this image showed a legendary 100 foot-long serpent winding down a river in the remote Asian nation of Borneo, but several people found an image online exactly like this one but missing the snake. The original photo reportedly shows the Congo River in Africa

traducere: sarpele e fals, nimeni nu l-a vazut in realitate. poza a bagat frica in localnici. stirea asta e dinainte sa se afle ca e editata poza

http://news.aol.com/article/photos-spark-f...-monster/351853

Link to comment
Guest Dezasterous

' date='Mar 28 2009, 18:57' post='3645132']

cred ca faci pe tine ..

da cred ca fac pe tine :((

eu cred ca poza e un fake ... nu stiu dc dar prea ciudat arata asha de mare ... nici nu ii sta bine :-?

Mda .. asa cred si eu

Link to comment

daca intr-adevar ar fi real serpalau..va dati seama :| dar nu stiu..nu cred ca este real asa ca pot dormi la noapte linistita stiind ca nu o s fiu mancata de asa ceva :))) p-asta il folosesti pe post de masina si mijloc de transport ca presupun ca merge mai repede :> :> :> :)) si ar lasa niste urme in asfalt.. la noi nu s-ar vedea diferenta la cum sunt strazile noastre :> :))

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...