Jump to content
Dani

Airbag pentru locurile din spate

Recommended Posts

Cica in acest an japonezii de la Toyota vor scoate prima masina cu airbag-uri destinate pasagerilor din spate. Airbag-ul va sta ascuns intr-o consola suspendata pe mijloc in spate si va avea rolul de a tine la distanta cei doi pasageri daca va avea loc o coliziune laterala. Cand vor fi unul sau trei pasageri in spate acest airbag nu se va declansa pentru ca va avea niste senzori foarte precisi. Hmm, pare o idee destul de buna si sa speram ca va fi in folosul pasagerilor.

Imagine IPB

Sursa

Link to comment

la mijloc ? nu stiu de ce mi se pare putin inutil pt ca centura te tzine pe scaunu tau si nu zbori prin masina la un impact

pt cei din spate sunt importante airbag-urile de tip cortina care se deschid pe toata suprafata interioara laterala

pacat ca la noi nu se folosesc centurile si in spate

Link to comment

' date='Mar 16 2009, 23:44' post='3609024']

la mijloc ? nu stiu de ce mi se pare putin inutil pt ca centura te tzine pe scaunu tau si nu zbori prin masina la un impact

pt cei din spate sunt importante airbag-urile de tip cortina care se deschid pe toata suprafata interioara laterala

pacat ca la noi nu se folosesc centurile si in spate

la noi abia se folosesc cele din fata :)) ...

@ e destul de buna ideea ... dar pe cand alte firme constructoare de masini se gandesc la alte idei de prevenire a accidentelor si ranirea pasagerilor si a soferului ... ei inca au ramas la airbag-uri :|

Link to comment

de ce nu dai sursa adevarata, si nu incercarea asta a ta de ati aduce mai multi vizitatori pe blogul tau ?

sursa adevarata sunt eu pentru ca e articol scris de mine.. am mai zis-o odata si n-o mai repet.. stiu ca nu ma suporti dar te rog fii on :) multumesc

Link to comment

o da .. si cum se declanseaza ? daca lovesti mai tare pe acolo pusca nu ? si e doar 1000 de euro unu ?

cum sa se declanseze daca lovesti mai tare? e pe senzori si alea fac diferenta dintre coliziune si lovitura :)

@ma gandesc ca o sa fie incluse in oferta iar daca se va calcula per totalul masinii va scadea pretul

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...