Jump to content
Miri

Crucile lui Gigi

Recommended Posts

Monumentele funerare ale familiei Becali din cimitirul din Pipera rivalizeaza cu stalpii de telegraf. Numai ca sunt din marmura alba.

„Mie imi plac lucrurile mari“, declara Gigi Becali intr-o emisiune a lui Emil Hurezeanu. Iar realitatea ii da dreptate. Sta intr-o vila uriasa in Pipera, cu o curte plina de statui impozante si o fantana arteziana, merge la volanul unui Maybach, pe care face crash-test cu propriile picioare la succesele Stelei, se autointituleaza „Razboinicul luminii“ si este admirator al filmelor „Gladiatorul“ si „Mihai Viteazu“. Nu se incurca in lecturi marunte, spune ca doar „Biblia, cartea cartilor“ il intereseaza cu adevarat, dar si pe aceasta probabil doar a frunzarit-o, pentru ca recunoaste ca daca primeste o palma raspunsul lui nu este celalalt obraz, ci un pumn. In timp ce alti afaceristi aleg discretia, Becali respira prin mediatizare, biroul sau de la Marriott devenind un fel de studio de filmari.

Eternitatea are patru metri

Patronul Stelei s-a gandit sa isi conserve insa grandomania si dupa moarte. Sta marturie cimitirul de pe strada Drumul Bisericii din comuna Pipera, despre care localnicii spun ca i-ar apartine patronului Stelei. Desi mai putin impunatoare fata de opulenta cu care ne-a obisnuit latifundiarul din Pipera, cele doua cruci ale familiei lui Gigi Becali domina intreg cimitirul prin inaltimea lor. Instalate chiar la intrare, crucile-monument, care au aproximativ patru metri inaltime, strajuiesc un mormant modest, dar frumos ingrijit, unde a fost ingropata Dorina Becali.

Daca pe unul din ele erau inscriptionate doua nume, cel al Dorinei Becali si al Sofiei Prevenda, celalalt avea scris, in creion, doar epitaful. „Cele doua cruci mari apartin lui Gigi Becali. Le-a facut pentru el si familia lui. Dar de ce va intereseaza? La cate a facut pentru tara asta, merita sa-si faca asemenea cruci“, au declarat groparii, stransi la umbra in jurul unei sticle de vin rosu. „Daca vreti mai multe informatii, astea costa. 100 de euro tariful“, au completat acestia.

Sursa: Cotidianul

Link to comment

Eu nu inteleg de ce se duc reporterii in cimitire sa vada ce cruci are la familia lui. Chiar asa s-a ajuns, sa zici "uite ce mormant si-a tras asta, cate figuri..."? Mi se pare o mare idiotenie ce au facut oamenii aia... daca n-aveau ce cerceta mai bine verificau niste afaceri, niste conturi, gaseau ceva pt o ancheta... nu crucile de pe mormantul parintilor sau cine sunt acei oameni.

Link to comment

omul asta e retard pe fata, iar voi ii mediatizati prostia prin aceste topicuri total inutile. pentru el cea mai mare pedeapsa e sa nu  mai vorbeasca lumea despre el, asa ca eu propun sa fie ignorat total.

aici ai dreptate....Becali este produsul societatzii noastre....noi il facem ceea ce este si ii suflam in fund,bagandu-l in seama.Mai bile l-am baga in.... violent1.gif

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...