Jump to content
Miri

Fata-n fata cu moartea

Recommended Posts

Helegiu, Bacau. Femeia plange necontenit. Se tine cu mainile de cap. „N-am apucat sa luam decat vaca si vitelul. I-am zis lu’ a’ meu, da’ a zis ca apele n-au cum s-ajunga pana la noi“, spune Maria Toderas, de 70 de ani.

In stanga, soseaua care duce spre Onesti este acoperita de Tazlau, care si-a iesit din matca. La cativa zeci de metri departare pe sosea, dincolo de apa, isi fac aparitia trei barbati. Maria Toderas il vede printre ei si pe Ion, sotul ei. „Nu trece, ma, ca mori! Ioane, opreste-te!“, incepe sa urle femeia. Vuietul apelor furibunde o acopera.

Batranul face citiva pasi si se departeaza de ceilalti doi care-l insotesc. Picioarele incep sa-i tremure, se clatina, apoi cade in genunchi. Unul dintre barbati ii intinde o mina. Ion Toderas, jumatate in apa, intinde bratul, insa nu mai reuseste sa apuce mana salvatoare. Se prabuseste, iar in clipa urmatoare e inghitit de ape. „Valeu, Ioane! Valeu, o murit! Ajutati-l, ma, valeu!“, incepe sa urle Maria. Batrana cade in genunchi, se uita spre cer si tipa cat o tine gura. Ion Toderas este unul dintre cei trei oameni care au murit din cauza furiei apelor, in judetul Bacau. Cu altii, soarta a fost mai darnica. Un batran de 72 de ani, din Urechesti, a stat o zi si o noapte pe acoperisul casei sale. „Am aflat despre el de la oameni si ne-am dus cu elicopterul sa-l salvam“, ne povesteste generalul Nicolae Rugina. Numai ca mos Ion Popa a refuzat sa-si lase casa in care a locuit 40 de ani. „Noi ne chinuiam sa il urcam in elicopter, iar batranul ne-a oferit un cas, sa il lasam acasa la el. I-am spus sa isi ia casul, ca sigur va avea nevoie in urmatoarele ore, dar sa faca bine sa vina cu noi, daca vrea sa isi salveze viata. Mai de voie, mai de nevoie, ne-a ascultat pana la urma“, adauga generalul Rugina. Jandarmii, pompierii si soldatii au salvat in ultimele zile zeci de vieti.

Sursa: Cotidianul

Link to comment

Vai si a zis acum la stiri ca in Vadu Rosca, Vrancea, satul cel mai lovit de inundatii de zici ca esti pe mare acolo, dar ca mai iese cate un acoperis din apa... si in alte locuri din astea, au venit unii cu barcile si le-au cerut bani oamenilor ca sa-i salveze. Cate 500-600.000 de lei (vechi), ca sa-i ia cu barca de pe acoperis sau de unde ramasesera si sa-i duca in siguranta. A zis ca fara bani n-au vrut sa ia nici macar copiii mici care plangeau si sa-i salveze... au trecut pur si simplu mai departe. Astia suntem, din pacate...

Link to comment

... si in alte locuri din astea, au venit unii cu barcile si le-au cerut bani oamenilor ca sa-i salveze. Cate 500-600.000 de lei (vechi), ca sa-i ia cu barca de pe acoperis sau de unde ramasesera si sa-i duca in siguranta. A zis ca fara bani n-au vrut sa ia nici macar copiii mici care plangeau si sa-i salveze... au trecut pur si simplu mai departe. Astia suntem, din pacate...

refuz sa cred asa ceva sad.gif

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...