Jump to content
LeX LuTHoR

China dă sclavi pentru jocurile online

Recommended Posts

Aproape jumătate de milion de asiatici trudesc şi zece ore pe zi ca “fermieri ai aurului” pentru jocuri online precum World of Warcraft.

IPB Image

Să petreci ore la rând jucând în lumi virtuale poate părea un job de vis. Nu şi însă pentru mii de chinezi care muncesc pe rupte pentru a oferi jucătorilor din jocurile virtuale privilegiile pe care aceştia şi le doresc în aceste experienţe de tip MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-Playing game).

Într-un birou înghesuit dintr-un oraş chinez îşi câştigă în acest fel existenţa un muncitor virtual găsit de “The Guardian” , Li Hua. În ture zilnice de zece ore, acesta măcelăreşte dragoni şi jefuieşte aur virtual cot la cot cu alţi tineri ca el. “E ca munca într-o fabrică, singura diferenţă e că e o lume virtuală.

Condiţiile de muncă sunt dificile, nu primim weekenduri libere şi am doar o zi liberă pe lună. Nu am altă specializare, iar uneori îmi place să mă joc”, mărturiseşte Li Hua.

Tânărul este doar unul dintre cei peste 100 de muncitori angajaţi de o companie, WoW7gold, care activează pe Internet şi care are un profit anual de peste un milion de euro din vânzarea de privilegii către jucătorii de World of Warcraft (WoW). Clienţii pot cere ca avatarul lor să primească competenţe noi, să primească o sabie magică virtuală sau să obţină un minereu preţios. “Atunci când există o cerere, China o va acoperi”, sintetizează un alt muncitor.

O industrie de 750 de milioane de euro

Un salariu lunar pentru aceşti tineri poate ajunge până la 135 de euro, sumă în care sunt totuşi incluse masa (formată adesea din orez, carne şi legume) şi cazare (în camere alături de alţi opt colegi de muncă). Deşi par suprarealiste, aceste industrii încep să-şi facă locul în mainstream, după cum arată un raport de anul trecut citat de BBC News . Potrivit lui Richard Heeks de la Universitatea din Manchester, peste 400.000 de asiatici întreţin această industrie evaluată la peste 750 de milioane de euro anual. Numărul de jocuri online este din ce în ce mai mare, iar piaţa este estimată la 5-10 milioane de clienţi-jucători.

Cu asemenea cifre în joc, WoW7gold are o diviziune extrem de precisă a muncii, cu departamente de producţie, vânzări, publicitate şi cercetare. Diviziunea sexuală a muncii funcţionează şi aici: în timp ce muncitorii necalificaţi precum Li Hua duc greul pe câmpul de luptă, fetele cu experienţă mai mare primesc salarii superioare ca operatori de customer service.

Eva Yuan, o astfel de fată, are 26 de ani, vorbeşte trei limbi străine, iar sarcina ei zilnică este să dea ajutor la peste 100 de clienţi, să plaseze, adică, comenzi şi să răspundă la solicitări de tot felul. “Cea mai mare tranzacţie făcută a fost de aur virtual în valoare de 3.000 de euro”, spune Eva Yuan, al cărei salariu este de zece ori mai mic.

Guvernul chinez a intuit încă de anul trecut potenţialul fermierilor de aur, aşa că a introdus o taxă de 20% pe această industrie. Măsura guvernamentală nu a fost însă însoţită şi de o îmbunătăţire a locurilor de muncă. O arată inclusiv producătorul independent de film Anthony Gilmore, care e pe punctul de a realiza un film documentar, “Play Money” . Imaginile descrise de Gilmore sunt pe alocuri şocante: paturi de cazarmă stau înşirate în imediata apropiere a computerelor, în mijlocul unor birouri reci şi murdare.

sursa : infoportal

Link to comment

multa munca in spatele realizarii unor jocuri online...

multi nu se pot bucura de rezultatul muncii lor ... pentru si mai multi pirateaza jocurile :|

Voi n-ati inteles,astia nu-s programatori fratilor,astia stau 10 ore si dau click-uri ca sa faca "aur virtual" pe care pe urma il vand pe bani reali (euro) prostilor care n-au ce face cu banii #-o

Sunt de parere ca Blizzard ar trebui sa interzisa astfel de practici! ;)

Link to comment
Guest Kamikaze

Sunt de parere ca Blizzard ar trebui sa interzisa astfel de practici! ;)

de ce? nu pricepi ca industria asta produce locuri de munca? ce-i drept, e o slujba de cacao, dar daca alta n-au, ce sa le faci? sa le iei la toti painea de la gura? sunt totusi peste 400.000 de angajati ce au niste bani, masa si cazare asigurata

Link to comment

plangeti de mila unor oameni care se joaca si iau 10% peste salariul mediu de acolo pentru asta + cazare si masa.a zis cineva ca ii e mila de cei carora nu le place jocul,dar daca nu le place cum au ajuns sa il joace.nu cred ca le-a facut firma pregatirea ci au facut-o jucandu-se acasa,deci nu se pune problema.da, e inedita stirea dar nu cred ca scopul este acela de a le plange de mila.

Link to comment

Sa stai cateva ore pe zi sa raspunzi catorva clienti si sa ajuti niste jucatori/posibili jucatori nu e asa greu, ar putea fi usor. Dar daca devii dependent de asta, atunci e grav, uiti de viata reala si totul o sa-ti para un joc.

Link to comment

pacat ca se pirateaza mult :|

multi nu se pot bucura de rezultatul muncii lor ... pentru si mai multi pirateaza jocurile :|

Goldul se vinde pe servere oficiale.. Ei muncesc ca prostii pt putin acu 1-2 ani 1000 gold era cam 30-40 Euro , acu 1000 e 15-20 euro.. . Salariul e de kkt.. Castiga cel care are firma ..Iar un caracter lvl 80 cu 10 ore jucate pe zi faci 2-4 saptamani , depinde de experienta ..Am intalnit si eu 2 din China si unul din Taiwan :D sunt sociabili

Link to comment

' date='Mar 7 2009, 21:29' post='3568072']

Goldul se vinde pe servere oficiale.. Ei muncesc ca prostii pt putin acu 1-2 ani 1000 gold era cam 30-40 Euro , acu 1000 e 15-20 euro.. . Salariul e de kkt.. Castiga cel care are firma ..Iar un caracter lvl 80 cu 10 ore jucate pe zi faci 2-4 saptamani , depinde de experienta ..Am intalnit si eu 2 din China si unul din Taiwan :D sunt sociabili

probabil din cauza chinezilor a scazut pretul :))

eu cred ca atata timp cat stau acolo in tara lor e bine pentru toata lumea, iar pentru ca reusesc sa scoata niste bani din asa ceva e super ok :)

Link to comment

ce ar putea face?

Sa ii baneze pe cei care cumpara "aur virtual" de asta.

de ce? nu pricepi ca industria asta produce locuri de munca? ce-i drept, e o slujba de cacao, dar daca alta n-au, ce sa le faci? sa le iei la toti painea de la gura? sunt totusi peste 400.000 de angajati ce au niste bani, masa si cazare asigurata

Uita-te la video-urile alea,ce ochi au aia in cap #-o zici ca-s zombi :error:

Ei castiga mult mai mult din afacerea asta,iar aia sunt pur si simplu niste roboti care stau si dau click-uri #-o

Link to comment

Sa ii baneze pe cei care cumpara "aur virtual" de asta.

Uita-te la video-urile alea,ce ochi au aia in cap #-o zici ca-s zombi :error:

Ei castiga mult mai mult din afacerea asta,iar aia sunt pur si simplu niste roboti care stau si dau click-uri #-o

si cum ii depisteaza ? (pentru ai bana )

#daca nu le-a placut cartea ce sa faci..stau si dau click-uri ...e mai bine decat sa dai cu sapa

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...