Jump to content
turbomaxim

Proiect de lege pentru revenirea la termenul de "ţigan" în loc de "rom", propus de Jurnalul Naţional

Recommended Posts

nu e vorba de a pune un anumit nume , eu cred ca interesul tuturor romanilor este de alege un nume astfel incat sa se evite orice asemanare de nume cu cel de Roman . Ma intreb daca s-ar numi amerrics sau ceva de genul asta , oare cum ar reactiona SUA ??

Link to comment

nu e vorba de a pune un anumit nume , eu cred ca interesul tuturor romanilor este de alege un nume astfel incat sa se evite orice asemanare de nume cu cel de Roman . Ma intreb daca s-ar numi amerrics sau ceva de genul asta , oare cum ar reactiona SUA ??

ar face revolutie de la taranul de rand pana la presedinte..

Link to comment

de ex in italia RROMII comit o gramada de infractiuni iar incultii de italieni nu prea stiu sa faca diferenta intre rromi si romani , ne baga pe toti in acc. oala..

aici ai dreptate sunt unii inculti care vb mult si n-au nici o treaba...

Link to comment

Tigan mi se pare un termen prea discriminant. Nu toti rromi sunt violatori si hoti.

Toti nu dar in proportie de 70% da ... si oricum pe ei nu-i intereseaza cum li se spune "Romi" sau "Tigani" pentru ei e acelasi lucru alti chiar se simt bine cand le spui "Tigan" ...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...