Jump to content
Narcisa

12 trucuri pentru un look perfect

Recommended Posts

Cea mai importanta regula: nuanta rujului nu trebuie sa fie mai inchisa sau mai deschisa decat cea a buzelor tale. O alegere nepotrivita te va imbatrani sau va arata prea strident.

Daca tenul tau are tendinta sa luceasca, aplica pudra compacta pe zonele respective. Indeparteaza excesul, tamponand usor cu un servetel.

Aplica o baza cu textura lejera sau o crema coloranta. Astfel, tenul tau va avea un aspect natural. Nuanta folosita trebuie sa fie foarte apropiata de cea a pielii tale.

Aplica baza in doua straturi subtiri. Machiajul va fi simetric si vei reusi sa acoperi imperfectiunile.

Rujul aplicat direct pe obraji ofera pros?petime machiajului. In?tin?de-l cu degetele pentru a uniformiza culoarea.

Pentru obtinerea lookului nude este foarte important sa conturezi cu atentie pleoapele si buzele. Evita liniile stridente, contururile foarte accentuate si fardurile in tonuri sidefate.

In functie de nuanta tenului, alege culorile care ti se potrivesc. Pentru tenul deschis sunt potrivite tonurile de beige si roz pal, pentru cel normal foloseste lila sau un roz satinat. Daca tenul tau este inchis la culoare, opteaza pentru nuante calde, pe care foloseste-le cat mai discret.

Nu gasesti nuanta potrivita de ruj? Aplica pe buze fond de ten, apoi un gloss transparent. Vei obtine un efect foarte natural!

Sprancenele inchise la culoare nu se potrivesc cu un look natural. Accentueaza linia acestora cu un creion maro sau aplica un gel colorat cu ajutorul unei perii speciale. Rezultatul: un aspect natural!

Inlocuieste clasicul eye-liner negru cu unul in tonuri delicate, care sa dea luminozitate privirii .

Genele accentuate in nuante calde de maro sunt foarte potrivite acestui tip de machiaj. Aplica doua straturi pentru un look de efect, insistand mai mult pe varfurile genelor si mai putin pe lungime.

Daca ai mici imperfectiuni, aplica mai intai un fard corector si apoi fondul de ten. Un stick ce usuca si acopera co?surile in acelasi timp este foarte practic in astfel de situ?atii. Nu trebuie sa-ti lipseas?ca din trusa de make-up.

Combina armonios negrul cu tonurile de roz. Contrastul obtinut accen?tueaza perfect ochii albastri sau verzi. Alege-l si tu! Pentru inceput aplica un fard roz electric pe pleoapele superioare.

Acesta trebuie estompat bine catre arcade si catre colturile interioare ale ochilor cu un fard roz pal, cu textura sidefata, care sa dea mai multa expresivitate privirii. Pont: daca vrei sa accentuezi rozul de pe pleoape, poti combina fardul pudra cu un strop de gloss pentru buze in tonuri de roz aprins. Contureaza linia genelor cu un creion negru si rimeleaza in mai multe straturi tot cu mascara negru.

Da intensitate sprancenelor cu un creion special, perfect asortat cu nuanta acestora. Pe obraji ai nevoie doar de un blush bej natural cu textura satinata, bine estompat catre tample, iar pe buze de un gloss hidratant roz electric, aplicat fara contur.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ati vazut in topic,este unul destinat fetelor.Daca vreti sa va faceti remarcat simtul umorului,deplasati-va spre Funmania. :)

we were just lightening up the spirits,, jeez

^daca nu v-ati dat seama e un topic pentru fete #-o :ceuameni:

on:

In general nu ma machiez,am tenul foarte sanatos si nu pun pe el nimic in afara de crema hidratanta.

^ :rofl1: :rofl1: :rofl1: (ma abtin de la alte comentarii)

Link to comment
Share on other sites

chiar daca e intr-o sectiune unde nu se contorizeaza posturile, tot lance e moderatorul. deci aveti grija...

btw fetelor voi sunteti tinere nu va macheati mai de loc. ca altfel pe la 30-35 de ani o sa faca omu infarct cand se da jos din pat si va vede nemacheate...

Link to comment
Share on other sites

Stiti, cum zice si wizard, chestiile astea sunt un fel de drog pentru tenul vostru, il folositi deja din reflex, nu pentru ca trebuie.

Fetele din ziua de azi nu se mai dau cu machiaj la o ocazie speciala sau ceva de genu, nu, ele acuma isi dau cu tot felu de "produse naturiste" pe fata constiente ca peste cativa ani vor regreta acest lucru si nu vor mai putea iesi pe strada fara vreo 2 straturi de fond de ten.

Tenul lor va fi in "sevraj"! :)

Imi cer scuze fetelor, dar imi place naturaletea, ca oricarui baiat de altfel! :)

Link to comment
Share on other sites

Acest topic a fost facut pentru ca fetele sa posteze diverse chestii legate de machiaj, moda, sanatate, diete..chestii de fete . Cei care se baga aiurea sunt rugati sa posteze in alte sectiuni.

ot: Ma machiez la ocazii "speciale", dar in general folosesc rimel + creion dermatograf + luciu de buze ;;)

Link to comment
Share on other sites

Acest topic a fost facut pentru ca fetele sa posteze diverse chestii legate de machiaj, moda, sanatate, diete..chestii de fete . Cei care se baga aiurea sunt rugati sa posteze in alte sectiuni.

ot: Ma machiez la ocazii "speciale", dar in general folosesc rimel + creion dermatograf + luciu de buze ;;)

Și eu ma machiez doar la ocazii speciale,uneori folosesc si tuș,dar in general prefer sa fiu naturala.

Legat de imbracaminte,in general am haine de culori inchise,nu prea port rochii/fuste,decoleturi uneori.

Link to comment
Share on other sites

Hello :)

Imi puteti recomanda ceva pentru par sa fie mai fin si sa aiba volum :) ?

Vreau sa ma fac cu placa de intins, " emo style :D " acuma ma spal pe cap cu Wash'n Go si 2 tipuri de balsam, Wash'n Go pt volum ( dar totusi nu tare se vede ) si head and shoulders ...

Link to comment
Share on other sites

' date='Feb 26 2009, 16:49' post='3535390']

am vazut poza si a fost de ajuns

voua va plac femeile tencuite? :/

femeia din poza mi se pare oribila

Hai sa nu exageram... e frumoasa :). Nu merge mereu sa folosesti un astfel de machiaj, glossy... dar pentru anumite situatii, e o alegere buna.

Link to comment
Share on other sites

' date='Feb 26 2009, 17:14' post='3535464']

e mult prea exagerat

anumite situatii? undei ok sa mergi cu tencuiala de 2 deshte?

E exagerata,dar totusi nu e un dezastru :) . Nici mie nu-mi plac fetele care isi pun "tencuiala de 2 deshte" pe fata,parerea mea este ca arata mult mai bine natural :)

Link to comment
Share on other sites

' date='Feb 26 2009, 17:14' post='3535464']

e mult prea exagerat

anumite situatii? undei ok sa mergi cu tencuiala de 2 deshte?

La anumite evenimente :)(in general la evenimentele ce impun o tinuta mai altfel decat casual). Ce te face sa crezi ca e de "2 deshte" :)? Nu toate folosesc cantitati in exces de farduri pentru a obtine un look de genul.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...