Jump to content
Guest oricsalad2001

Fantasy,L.O.T.R. si Tolkien

Recommended Posts

Guest oricsalad2001

Uitati!

M-am gandit sa creez acest topic pentru ca sunt un fan nebunatic al acestei teme si a tot ce se leaga de ea.Nu cred sa nu fie printre voi care sa nu fi vazut Trilogia lui Peter Jackson, Stapanul Inelelor.Sunt convins ca sunt multi carora le-a placut filmul si au motivele lor, si sunt si altii care nu.Sunt curios care e parerea generala.Si daca ati mai citit din greseala si alte opere de-ale lui.Eu am facut tot posibilul:DVD-uri cu extended version, am jucat BFTME, LOTR the Return of the King, am citit trilogia, Silmarillion si acum citesc Hobbitul.

Sigur aveti ceva de adaugat, fie ca e rau, fie ca e bine.

Astept opiniile voastre.

Link to comment
Share on other sites

Scream nu te baga in seama inutil.

Eu am citit trilogia, Silmarillion, Hobbitul si Unfinished Tales. Vad ca au inceput sa apara la noi in tara volume din History of Middle Earth, dar in engleza sau franceza deocamdata, probabil direct importate de acolo.

Ce sa zic, mi-au placut toate, chiar si Hobbitul desi e scris clar in stilul acela pt copii. Citeam LotR cand s-a tiparit prima oara la noi, cu un an inainte sa apara primul film, daca nu ma insel era toamna anului 2000 sau asa. Stiu ca n-am gasit imediat toate trei volumele, le-am luat pe rand, al treilea nici nu se tiparise inca la RAO, dar cand a iesit cred ca am fost intre primii care l-au luat... Imi aduc aminte ca dadeam bacul a doua zi si eu eram cu cartea in brate noaptea. Dupa ce le-am terminat pe toate, am vazut pe net din intamplare ca urmeaza sa apara si filmul, dar nu ma asteptam sa fie asa bun.

Silmarillion merita citit in engleza, daca poti face rost de el. Eu l-am citit intai in engleza, apoi am cumparat si volumul in romana cand a aparut acum vreun an si ceva. Mi-a placut foarte mult, pt ca e mult mai multa informatie in el, mai multe personaje, o groaza de intamplari, e si mult mai trist, dar asta e.

Link to comment
Share on other sites

Am citit cam tot ce a scris Roger Zelazny. Cartea Lord of Light (Domn al luminii tradusa la noi, la Nemira) e considerata cea mai buna a genului (cautati pe google daca nu ma credeti sa vedeti ce reviewuri are), iar seria Amber este absolut fascinanta, o imbinare de fantasy, cu lumi paralele, vraji, sabii magice, puteri... incepe cu Nine Princes in Amber.

Apropo, pt fanii Tolkien, cam tot ce tine de acel univers se gaseste la adresa http://www.glyphweb.com/arda/default.asp Au acolo informatii despre orice eveniment, denumire, om, sabie, deal, rau din universul creat de Tolkien.

Link to comment
Share on other sites

Guest oricsalad2001

Thanks for your help!

Chiar aveam nevoie de niste titluri noi.O sa-mi prinda bine.Eu sunt destul de greu de deviat de la fixurile mele.Si acum fixul meu este fantasy.Bine ca aici in Lugoj nu prea gasesti, dar o sa incerc sa fac rost de ceva.

Nwradu, tu zici ca ai citit si Unfinished Tales?Zi-mi cum ti s-a parut.N-am ajuns inca sa-l citesc.

Filmul chiar a fost k lumea.De multe ori ma gandesc daca se va mai face vreodata vreo continuare-ma gandesc aici la Silmarillion.Si tot ma gandesc ce ar putea include acel film.Dar ma tem ca nu se poate face vreun film care sa cuprinda cartea aia.

Link to comment
Share on other sites

Silmarillion ma indoiesc ca s-ar putea face film din care sa se inteleaga ceva, decat daca il scurteaza mult si il fac un fel de Kingdom of Heaven asa, luand doar universul din carte dar deviind mult de la adevar.

Unfinished Tales e un fel de colectie de fragmente, chestii care n-au fost incluse in Silmarillion dar care detaliaza niste parti peste care s-a trecut rapid acolo. De exemplu este povestita cu mult mai multe amanunte calatoria lui Tuor pt a descoperi Gondolinul, apoi o gramada de pagini despre Turin si ce a facut el, asta din primul ev. Din al doilea ev, sunt multe amanunte despre Numenor, si despre istoria unor regi, apoi despre Galadriel si Celeborn si cum au ajuns ei in Lorien, ce s-a intamplat cu Amroth care era coducatorul de drept al Lorienului. Din al treilea sunt cele mai interesante fragmente, de exemplu se povesteste batalia de la Campiile Vesele unde Isilur a murit in drum spre casa, impreuna cu 3 din cei 4 copii. Apoi este un fragment despre Gondor, dupa moartea ultimului rege, si cum l-au convins pe Eorl sa vina dinspre nord cu calaretii lui, si juramantul de alianta intre Gondor si Rohan facut la mormantul lui Elendil. Mai este un fragment despre Erebor, cu Gandalf, Thorin, si astia, apoi un fragment despre calatoria Calaretilor Negri din Mordor si pana in Comitat, ce-au facut pana au ajuns acolo, etc, apoi batalia de pe Isen.

Ultima parte vorbeste despre popoare, de ex desper Druedaini, apoi despre Istari, care erau vrajitori. Aici iti cam zice cine erau de fapt Gandalf, Saruman, cum i-au trimis cei din Valinor sa-i ajute pe astia cum pot, ce reguli aveau, ce cale a urmat fiecare... si apoi ceva putin despre Palantiri, pietrele vazatoare.

Cele mai marfa fragmente sunt alea cu Tuor de la inceput, apoi moartea lui Isildur, venirea lui Eorl in ajutorul Gondorului, si sa zicem diverse detalii despre Gandalf, despre regi, etc... Merita citita, dar pe bucatele asa, despre ceva anume, uneori sunt prea multe chestii si nu mai poti tine minte cine ce facea, pe unde, unde era pasul ala, unde era nu stiu ce munte... Chiar e prea in detaliu povestit totul. Cartea o am si in format electronic, dar vomiti pana o citesti asa ca sunt 352 de pagini de scris non stop.

Link to comment
Share on other sites

Guest oricsalad2001

M-ai facut curios oricum!

Daca cumca ai cartea in romana, in format electronic, ma intereseaza.Am ceva experienta in citit de pe monitor.Stii ce fac?Am carti in format .pdf.Deschid Acrobat Reader si maresc paginile incat sa ocupe tot monitorul.Mut cursorul pe scroll in jos, iau telecomanda de la TV tuner, ma pun in fotoliu si citesc, iar cand vreau sa trec la pagina urmatoare, folosesc butonul enter de pe telecomanda, care va rula scroll button mai jos, odata cu pagina.Asa comod, din fotoliu, e chiar acceptabil.Unfinished Tales am si eu versiune electronica, dar in engleza.Nu ca ar fi o problema engleza, dar daca ai tu in romana, atunci ar fi si mai k lumea.Am si ceva poetry, Tom Bombadil's Adventures.Poate te intereseaza.Sau daca ai tu History of Middle Earth(parca aminteai ceva...), mi-ar trebui si mie.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Guest rauros_ro2005

prima oara am vazut filmele. apoi am citit hobitul k am auzit k se face hobbitul film dontknow.gif . apoi cele trei carti. acum am inceput silmarillion shi nush cnd o sal termin. oricum, cele mai tari filme facute vreodata shi cele mai bune carti scrise vreodata tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest oricsalad2001

PT. TOTI FANII!! IN LUNA NOIEMBRIE APARE LA EDITURA RAO VOL. POVESTI NETERMINATE(Unfinished Tales) A LUI J.R.R. TOLKIEN IN TRADUCERE!!

MERITA!

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...