Jump to content
LeX LuTHoR

Hacker român: Dupâ Kaspersky, site-ul Bitdefender

Recommended Posts

"Unu", hackerul român care a spart săptămâna trecută site-ul companiei de securitate informatică Kaspersky, a reuşit acum o altă performanţă de acest fel, anunţă softpedia.com. De această dată, "unu" a pătruns în site-ul Bitdefender, printr-o vulnerabilitate identificată la serverul SQL al respectivei pagini de internet.

Potrivit softpedia.com, post-ul hacker-ului român este publicat în limba română, iar atacul nu este documentat în totalitate deoarece acesta este dorit a fi doar un avertisment adresat echipei Bitdefender, susţine hacker-ul.

"Astfel, ştiind că ei citesc ce scriem noi, îi voi informa că au un parametru vulnerabil, care, de această dată nu este pe site-ul web al unui partener, ci pe site-ul web principal al companiei", scrie "unu", citat de softpedia.com.

"Unu" a mai precizat că a postat aceste cuvinte pe un blog deoarece nu a găsit nicio adresă de mail pe site, considerând că este "frustrant şi enervant, în acelaşi timp, că o companie de mărimea Bitdefender nu are o adresă de contact pe website".

În urmă cu o săptămână, "unu" a reuşit să spargă şi site-ul companiei de securitate informatică Kaspersky, obţinând acces la detalii referitoare la clienţii companiei. În mod ironic, creatorii unuia dintre cele mai apreciate programe antivirus au fost, pe 7 februarie, victimele unui hacker de origine română.

În 30 de minute, Kaspersky a reuşit să elimine pericolul. Ţinta atacului a fost site-ul american al companiei de securitate. Hackerul a reuşit să profite tot de o vulnerabilitate în serverul SQL.

sursa : jurnalul.ro

Link to comment

si voi sunteti asa de imbecili sa credeti asemenea stiri? nu exista "HACKERI" romani

aia care se stiu cu calcele is toti in SUA, nu are rost sa va demonstrez nimic, cine crede ca romania are cei mai destepti oameni in calculatoare se inseala, deoarece in romania abia este de ceva vreme computere... in sua este de la inceput, ganditiva logic verzelor

cei care se stiu bine in calculatoare nu stau sa acceseze un site ca bitdefender sau kaspersky deoarece nu au NIMIC de castigat, cei care se stiu bine nu au timp de prostii de genu

iar daca voi credeti ca acele persoane vor fi angajate la nu stiu ce firme sunteti imbecili

Link to comment

si voi sunteti asa de imbecili sa credeti asemenea stiri? nu exista "HACKERI" romani

aia care se stiu cu calcele is toti in SUA, nu are rost sa va demonstrez nimic, cine crede ca romania are cei mai destepti oameni in calculatoare se inseala, deoarece in romania abia este de ceva vreme computere... in sua este de la inceput, ganditiva logic verzelor

cei care se stiu bine in calculatoare nu stau sa acceseze un site ca bitdefender sau kaspersky deoarece nu au NIMIC de castigat, cei care se stiu bine nu au timp de prostii de genu

iar daca voi credeti ca acele persoane vor fi angajate la nu stiu ce firme sunteti imbecili

Tombraider, avand in vedere ca nici sa scrii corect nu stii, hai sa iti zic una buna. Stii care e definitia unui hacker? Sunt cei care sesizeaza vulnerabilitati in cadrul unor anumite companii etc si nu cer nimic in schimb. Pe cand crackeri sunt cei care se folosesc de aceste lucruri pentru a cominte furtisaguri. Undestood mister smart ass?

Link to comment

nu e alt hacker ... e acelasi "Unu" ...

asta si-a asigurat un loc de munca pe la vreo mare companie :) sau mai rau ... in inchisoare

Stai tu linistit ca nu ajunge in inchisoare. Si daca ajunge nu o sa stea prea mult. E cazul tipului ala din Craiova care a facut bani pe net,a fost inchis un an, dupa care l-au luat italieni sa lucreze pt ei :)

si voi sunteti asa de imbecili sa credeti asemenea stiri? nu exista "HACKERI" romani

du-te de unde ai venit :) .

Link to comment
Guest HateLord

fiindca are cel putin 2 reusite in palmares inseamna ca omul stie ce face ;)...cred ca intradevar cauta un job :)

In loc de acel "job" sa nu ajunga la parnaie... nu toti fac asa ca NASA (adica iau in echipa pe cel ce le sparge codurile), mai sunt si oameni care dau in judecata pentru chestia asta.

Link to comment

si voi sunteti asa de imbecili sa credeti asemenea stiri? nu exista "HACKERI" romani

aia care se stiu cu calcele is toti in SUA, nu are rost sa va demonstrez nimic, cine crede ca romania are cei mai destepti oameni in calculatoare se inseala, deoarece in romania abia este de ceva vreme computere... in sua este de la inceput, ganditiva logic verzelor

cei care se stiu bine in calculatoare nu stau sa acceseze un site ca bitdefender sau kaspersky deoarece nu au NIMIC de castigat, cei care se stiu bine nu au timp de prostii de genu

iar daca voi credeti ca acele persoane vor fi angajate la nu stiu ce firme sunteti imbecili

Se poate sa aiba dreptate!A adus niste argumente bune.

Dar sa te contrazic putin.

Foarte bun argumentul cum ca americani lucreaza cu calculatoarele de foarte mult timp dar aici intervine mentalitatea.Sa explic unpic :)

Americanu om la casa lui cu 2 copii,isi cumpara un calculator.Ce face cu el?Normal ca nu o sa devina hacker,el vrea sa vorbeasca cu vecinu,sa trimita poze,sa caute jocuri amuzante pentru copii etc.

IN SCHIMB romanu cum sunt ei mai tiganusi asea,ce gandeste romanu?Hai ma sa invat si eu si poate ajung ceva si imi iese si mie.De aia suntem noi mai ageri si mai "smecheri" ca americani.Pentru ca avem o mentalitate diferita.Cum a pus romanu mana pe calculator a vrut sa stie tot,cum se face,cum se drege.Asta daca vrei o poti numii si calitate.

Link to comment

nu stiu daca el cauta de lucru sau nu..dar cred ca una e sa spargi un site si alta e sa reuseasca sa faca chestii mult mai complicate :)

iarna nu-i ca vara

Link to comment

Hackerul roman Unu a spart si site-ul Symantec, dupa ce si-a batut joc de Kaspersky si BitDefender

Hackerul care-si spune “Unu” a recidivat si, dupa ce recent a spart site-ul firmei de securitate IT si antivirus Kaspersky si cel al unui partener portughez al BitDefender, sustine acum ca a patruns pe site-ul Symantec, poate cea mai importanta companie de securitate IT si softuri antivirus. “Unu” spune ca a profitat de o vulnerabilitate si a avut acces la date private. Symantec a retras si apoi a modificat sectiunea site-ului care a fost afectata, insa spune ca datele private nu au fost in pericol si nu e o problema de securitate, noteaza PC World. Acelasi hacker, care, dupa porecla, pare a fi roman, sustine ca a spart si site-ul ziarului “International Herald Tribune”. Unu sustine ca a gasit o vulnerabilitate pe o sectiune a site-ului Symantec - producatorul Norton Antivirus -, unde partenerii pot descarca materiale de marketing. Hackerul a spus ca aceasta i-a permis accesul la baze de date confidentiale si observa cu ironie ca era vorba de o pagina in care se promovau programe care ar trebui sa ofere securitate, precum Norton Antivirus. Symantec admite ca sunt ceva probleme, insa spune ca acel bug nu poate fi exploatat pentru a permite accesul la baze de date. Symantec a modificat sectiunea afectata, dar spune ca nu e vorba de o problema de securitate. PC World noteaza ca intamplarea, chiar daca e mult mai putin grava decat pare la prima vedere, poate afecta imaginea companiei. Unu sustine ca a profitat de o vulnerabilitate si a putut sparge si site-ul cotidianului “International Herald Tribune” (IHT). El sustine ca a profitat de un parametru nesecurizat si a putut avea acces la un tabel cu parole a 161 de persoane care lucreaza sau colaboreaza cu publicatia, scrie darkreading.com. IHT informeaza ca erorile au fost rezolvate, dar a admis ca date sensibile au fost expuse.

sursa : infoportal

Link to comment

nu stiu daca el cauta de lucru sau nu..dar cred ca una e sa spargi un site si alta e sa reuseasca sa faca chestii mult mai complicate :)

True, true, true! :) NU se compara o vulnerabilitate de site cu una de windows!

Vulnerabilitatile de site-uri se gasesc la tot pasu si sunt accesibile oricui, cine gasesc aceste vulnerabilitati? Le gasesc cei care au cunostinte de programare in domeniul asta si nu fac altceva decat sa posteze acea vulnerabilitate spre binele acelor companii de programare web.

Cine se foloseste de vulnerabilitate? Toti copii care nu fac asta decat din plictiseala(cred) ori "PUTERE".

Despre vulnerabilitatiile de windows stiti povestea :), programele de pe alte site-uri care se numesc ceva de genu "sparge parola de yahoo sau spionare tastatura" sa fie CLAR pentru toata lumea ca nu sunt decat programe virusate de asa zisul "hacer" care nu se ocupa decat cu aflarea TUTUROR parolelor dumneavoastra de ex: paypal, mail, steam ....

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...