Jump to content
Luci

Televiziunea şi jocurile video, posibile cauze ale depresiei

Recommended Posts

Imagine IPB

Timpul excesiv petrecut în faţa televizorului sau jucând jocuri video poate determina apariţia depresiei în cazul tinerilor adulţi, potrivit unui studiu publicat în revista Archives of General Psychiatry.

Cercetătorii de la Facultatea de Medicină a Universităţii din Pittsburgh (Pennsylvania) au analizat, la debutul studiului în 1995, timpul petrecut de 4.142 de adolescenţi care nu aveau depresii urmărind emisiuni TV, jucând jocuri pe calculator sau ascultând emisiuni radio, în condiţiile în care, la momentul respectiv, DVD-urile şi internetul nu erau folosite.

Tinerii alocau, la momentul respectiv, 5,68 de ore pe zi diverselor medii, dintre care 2,3 ore televiziunii, 2,34 de ore radioului, 0,62 de ore urmărind conţinuturi de pe casete video şi 0,41 de ore jucând jocuri electronice. Şapte ani mai târziu, când participanţii aveau o vârstă medie de 21,8 ani, 308 dintre ei (7,4%) prezentau simptome specifice depresiei.

"Dintre participanţii la sondaj, cei care au fost expuşi mai mult mediilor electronice au fost mai expuşi riscului de a deveni depresivi cu fiecare oră în plus petrecută în faţa televizorului", a precizat Brian Primack, profesor la University of Pittsburgh School of Medicine şi coordonator al studiului.

"Tinerele femei par să fie supuse mai puţin riscului de a dezvolta depresii comparativ cu tineri bărbaţi, în condiţiile alocării aceleiaşi perioade de timp pentru utilizarea televizorului sau calculatorului", a adăugat el.

Potrivit coodonatorului studiului, alocarea unei perioade îndelungate de timp pentru a urmări emisiuni TV sau a juca jocuri video poate contribui la dezvoltarea de simptome depresive prin intermediul unor mecanisme diferite.

De asemenea, perioadele îndelungate petrecute în contact cu media determină reducerea timpului alocat activităţilor sociale, intelectuale sau sportive, care au funcţia de a proteja contra depresiei.

În plus, studiul remarcă faptul că televiziunea şi conţinuturile video conduc la perturbarea somnului, important pentru funcţiile cognitive şi dezvoltarea emoţională a individului.

Potrivit studiului, mesajele transmise de televiziune sau radio pot încuraja agresivitatea şi alte tipuri de comportament anti-social, pot afecta dezvoltarea personalităţii sau inspira teamă ori anxietate, menţionează autorii studiului.

Depresia este principala cauză de incapacitate în lume şi apare cel mai des la adolescenţi sau la tinerii adulţi.

mediafax

Link to comment

pe zi ce trece tot mai multa lume incepe sa stea in fata pcului sau a tvului ....un lucru deloc inbucurator

si ce sa faci ? :(

ca banii nu ai sa inchiriezi o sala ptr fotbal/baschet, la ce preturi sunt

daca iesi la plimbare te alearga caini

la o plimbare cu bicicleta in oras nu poti iesi

stai in casa si joci monopoly

Link to comment

depinde de "doza" de stat in fata pc-ului / TV-ului ....

mai mult depresiile vin de la tv cand vezi atatea crime ,rapiri si alte chestii la stirile difuzate de canalele TV ..

la pc nu cred , e mult mai distractiv ... ai mai multe variante de a te scapa de depresii daca stai in fata computerului decat daca stai in fata TV-ul ...

Link to comment

Sunt de acord...

Eu sunt una din miile si milioanele de victime.

Mai intai PC si Ps2`u imi provoaca dependenta...ma joc pana numai pot...

Apoi intru in depresie pentru ca imi dau seama ca nu am facut ceva...sau ce puteam eu sa fac in loc sa ma joc sau sa lucrez...

Cateodata unele jocuri au restrictie la Online daca nu ai joc original si automat esti separat de lume si te joci cu calculatoru :|

Apoi incep sa caut tot felu de metode sa fac bani pe net...incep sa fac zeci de conturi pe diverse site`uri apoi imi dau seama ca nu am rezolvat nimic si iar intru in depresie...

Ciudattt...

Link to comment

eu cred ca cea mai mare vina o are PC-u si am sa si spun de ce : pentru ca multi copii de ex de 15 ani se joaca jocuri care sunt interzise pana la varsta de 18 ani asta ar fi una din cauze...dar chiar daca si asa jocurile in exces cu sange,impuscaturi,etc etc iti provoaca asa o stare aiurea pe care tu nu o simti pe moment dar in timp se simte... cat despre TV nush ce sa spun la ala decat daca te uiti la emisiuni dinalea pe Reality TV cu operatii si alte chestii...

Link to comment

depresia in marea ei parte e provocata de pc ;) jocurile in exces....au distrus multi copii..si asta din vina parintilor..care nu mai au timp sa se ocupe de educatia copiilor..

daca ai avea habar ce inseamna depresia sigur nu ai mai face afirmatii de genul.. in primul rand ca e vorba de varste.. si apoi cunosc foarte multe persoane care au pus pana pe mouse doar ca sa faca un tabel in excel si atat si care au suferit de depresie, si presupun ca si tu cunosti.. :) intr-adevar este o cauza, insa nu o cauza majora..

@daca nu ma crezi citeste o carte de psihologie: principala cauza a depresiei este dezamagirea

Link to comment

daca ai avea habar ce inseamna depresia sigur nu ai mai face afirmatii de genul.. in primul rand ca e vorba de varste.. si apoi cunosc foarte multe persoane care au pus pana pe mouse doar ca sa faca un tabel in excel si atat si care au suferit de depresie, si presupun ca si tu cunosti.. :) intr-adevar este o cauza, insa nu o cauza majora..

@daca nu ma crezi citeste o carte de psihologie: principala cauza a depresiei este dezamagirea

Pustane stii vreun pic de psihologie?eu in locul tau as tace..calculatorul prin utilizarea sa..aduce un tanar care e inca imatur in stadiul asta...ca sa ma intelegi ca astia care folosesc ore in sir calculatorul ma refer la tineri ajung sa nu poata sa mai socializeze cu cei de afara..stau inchisi pur si simplu intr-o lume a lor..am cunoscut cateva persoane..de genul..inclusiv de pe link de pe forum..asa ca :-j nu ai cu cine discuta..unii is prea incuiati la minte.. :) oricum n'ai tu treaba cu asta.. :) depresia e dezamagirea ca ai pierdut itemu la +11 la mu =)))))) asta da haha :) Dezamagirea ca ai luat azi un 2 la liceu poate fi o depresie?eu n-as crede asta...sau ca nu te-a lasat mami la discoteca?nici asta n-as credeo..ar fi bine sa iti calculezi vorbele :)

Link to comment

Pustane stii vreun pic de psihologie?eu in locul tau as tace..calculatorul prin utilizarea sa..aduce un tanar care e inca imatur in stadiul asta...ca sa ma intelegi ca astia care folosesc ore in sir calculatorul ma refer la tineri ajung sa nu poata sa mai socializeze cu cei de afara..stau inchisi pur si simplu intr-o lume a lor..am cunoscut cateva persoane..de genul..inclusiv de pe link de pe forum..asa ca :-j nu ai cu cine discuta..unii is prea incuiati la minte.. :) oricum n'ai tu treaba cu asta.. :) depresia e dezamagirea ca ai pierdut itemu la +11 la mu =)))))) asta da haha :) Dezamagirea ca ai luat azi un 2 la liceu poate fi o depresie?eu n-as crede asta...sau ca nu te-a lasat mami la discoteca?nici asta n-as credeo..ar fi bine sa iti calculezi vorbele :)

esti prost

zici niste aberatii ca asa iti trece tie prin cap si esti ferm-convins ca asa e, dar fara sa ai o baza. eu iti zic doar.. mai citeste ;) <btw mama e psiholog ;) >

http://www.topsanatate.ro/articol/cauzele-...siei-19677.html

book

@lumea nu e la picioarele tale zmeule ;)

si asa e.. nu ai cu cine discuta ;)

have a nice day!

le: si mai gandeste si tu inainte sa zici ceva: ca sa fie o cauza majora trebuie sa un % mare din populatia globala care sa sufere de depresie din aceasta cauza.. adica implicit un segment relativ foarte mare din populatia globala trebuie sa aiba net/pc samd.. si inca ceva.. tu crezi ca unul de 29++ ani cand vine acasa de la munca intra in mu, sparge armura la +11 si sufera de depresie? sa fim seriosi..

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...