Jump to content
Miri

Romania - o noua Venetie

Recommended Posts

Ploile torentiale au blocat circulatia în mai multe zone ale tarii. Pe Valea Oltului de exemplu traficul rutier a fost oprit cateva ore marti dimineata din cauza unor caderi de pietre, nisip şi copaci pe sosea intr-un punct în judetul Sibiu şi alte zece în judetul Valcea. Si în Defileul Jiului, zeci de calatori au fost blocati intr-un tren rapid intre localitatile Lainici şi Livezeni din cauza unui copac doborat de vant peste firele electrice. Cel putin 17 judete au suferit pagube importante în urma inundatiilor, printre care Alba, Olt, Constanta, Arges, Bacau şi Gorj. Anterior, meteorologii avertizasera doar 11 prefecturi asupra riscului producerii de noi inundatii.

Sursa: Radio Delta rfi

Link to comment

things are getting worse by day....that's a fact .......am vazut ce s-a intamplat la Aiud....raul de langa localitate a inundat orasul, de 3 ori in ultima luna, din cauza indiferentei autoritatilor...primarul era plecat prin portugalia si alte chestii...te lasa rece astfel de lucruri... :|

Link to comment

Citez din alta sursa o continuare a "odiseei":

1. "Pagube provocate de precipitatii

În numai doua zile, precipitatiile care au cazut în majoritatea zonelor tarii au afectat peste 10 mii de gospodarii, au distrus sute de kilometri de drumuri, poduri si podete, au izolat zeci de localitati si au inundat mii de hectare de teren agricol. Meteorologii avertizeaza ca ploile vor continua pana vineri.

De altfel, precipitatiile din ultimele sase luni au depasit media multianuala din ultimii 50 de ani, a precizat directorul Autoritatii Nationale de Meteorologie, Ion Sandu. Potrivit acestuia, în urmatoarele 30 de zile vremea îsi va mentine acelasi aspect, perioadele însorite alternind cu cele ploioase. Oficialul a mai precizat ca raurile Trotus, Siret, Bistrita, Olt, Mures, Arges, Ialomita, Buzau si Crisul Alb au atins cota de atentie, iar în unele portiuni au depasit cota de inundatie. Premierul Calin Popescu Tariceanu anunta ca Guvernul va aproba - astazi si miine - acordarea de ajutoare constind in alimente si bani cum au cerut autoritatile locale."

Sursa: Europa FM

2. Jumatate de tara-sub apa

31 de judete au fost afectate de ploile torentiale si revarsarile de ape din ultimele zile, iar in Bacau, Vrancea si Galati a fost decretata stare de alerta.

Municipiul Onesti din Bacau este izolat, caile rutiere sunt blocate, iar pe drumurile nationale si judetene nu se poate circula nici cu masini de teren, a anuntat prefectul Gabriel Berca. În Vrancea, câteva zeci de localitati sunt izolate de ploi. Nu este curent electric, iar rezervele de apa si alimente au fost epuizate. Prefectul Ion Oprea spune ca autoritatile nu pot interveni pentru evacuarea unor persoane izolate. In judetul Vrancea, o persoana s-a inecat, iar alte doua sunt date disparute dupa ce masina in care se aflau a fost luata de viitura. Peste 3 mii 5 sute de oameni au fost deja evacuati. La Galati, un punct de frontiera a fost închis, iar autoritatile au intrat în stare de alerta din cauza viiturii prognozate de hidrologi pe cursul râului Siret. Prefectul Mihai Capra afirma ca forte de interventie ale Armatei si Jandarmeriei sunt dislocate în zonele critice. El cere insa Guvernului sa trimita un elicopter în localitatea Cozmesti, unde sapte persoane au ramas blocate pe o insula. La Bucuresti, ministrul Transporturilor, Gheorghe Dobre, spune ca administratia lucreaza la deblocarea celor 12 drumuri nationale afectate de inundatii. Situatia drumurilor nationale este vazuta insa diferit de autoritatile locale. Prefectul judetului Valcea, Anuta Handolescu, afirma ca circulatia a fost deja blocata pe Drumul National 7, în Valea Oltului.

Sursa: Europa FM

Link to comment

Completare

Inundatiile fac noi victime în Romania. Cel putin doua persoane au murit in Alba si Tulcea. Cateva persoane sunt date disparute în judetul Bacau şi sunt putine sanse să mai fie gasite în viata, sustin oficialii locali. De altfel, Bacau este una dintre zonele cele mai grav afectate de ploile torentiale cazute în ultimele zile, iar autoritatile au instituit starea de alerta. Cateva cartiere din nordul municipiului au fost inundate, iar mai multe localitati din judet sunt izolate. Secretarul Comisiei Judetene pentru Situatii de Urgenta Dumitru Nada spune ca raul Trotus era marti seara “de doua-trei ori mai lat decat Dunarea”. Soldatii au intervenit în 18 situatii în care populatia afectata de inundatii avea nevoie de ajutor în judete precum Olt, Constanta, Vrancea, Dolj, Alba, Dambovita şi Bacau. Viitura prognozată pe Siret pentru noaptea de miercuri spre joi ar putea duce la creşterea de 30 de ori a debitului acestui râu, de la 200 de metri cubi în condiţii normale la circa 6.000 de metri cubi, specialiştii căutând o soluţie să provoace o inundaţie controlată, a anuntat ministrul Mediului, Sulfina Barbu.

Sursa: Radio Delta rfi

Inundatiile si viiturile au afectat aproape toata tara

Cea mai grava situatie se inregistreaza in judetele Bacau, Vrancea si Galati.

In Bacau, 3 persoane au murit si alte 3 sunt date disparute. Mii de familii sunt izolate sau au ramas fara locuinta, iar caile de acces in judet au devenit aproape impracticabile. Si in judetul Vrancea, 4 persoane sunt date disparute, aproape 4 mii de oameni au fost evacuati, 13 sate sunt si acum izolate si zeci de poduri si podete au fost distruse aproape in totalitate. Acestea sunt efectele ploilor torentiale din ultimele doua zile. Pentru salvarea sinistratilor, a fost nevoie de interventia jandarmilor si a militarilor, iar Ministerul Administratiei si Internelor a pus la dispozitie un elicopter. Situatia este in continuare dramatica si in judetul Galati. Mii de oameni sunt scosi din case si pusi la adapost de furia apelor. In 18 localitati din judet ar putea fi declarata starea de alerta - Ministerul Mediului a avertizat ca raul Siret si-ar putea dubla debitul. Digul de protectie impotriva inundatiilor din localitatea constanteana Poarta Alba a cedat si peste o suta de gospodarii au fost inundate. Drumuri nationale, judetene ,dar si intersectiile din orasul Constanta au fost blocate in urma potopului, iar in judetul Tulcea un tanar a murit dupa ce a fost lovit de fulger.

Sursa: Europa FM

Link to comment

nush dak e clima de vina...in Banat stim ca s-a inundat deliberat, iar acum datorita ploilor torentiale de luuuunga durata...digurile care au fost erau jalnice si era evident ca vor ceda mai devreme sau mai tarziu. Iata ca acum au cedat. Sa invatzam sa imbunatatim lucrurile inainte de a se prabusi. Asta este. Nu stiu dak este clima de vina. Si in alti ani au fost inundatii dar mai tineau cat de cat digurile...acum gata. Sa nu ma intelegetzi gresit..e evident ca se schimba clima, dar mai sunt si alte cauze poate mai de luat in seama.

In Transilvania exceptand banatul si bistrita chiar nu sunt probleme deloc. in crishana nu ploua deloc. Iar Someshul care face atatea ravagii an de an nu a iesit deloc. Aici nu sunt probleme...inca.

Link to comment

E dezastruos cum unii pierd tot ce au avut si la ce au muncit toata viata lor!Ma bucura faptul (daca pot spune asa ) ca macar in judetul Maramures nu este inundatie , si parca nici in Salaj si Satu Mare , dar nu sunt f. sigur doar de Maramures si Salaj!

LATER EDIT : Ganditi-va la aceei oameni care au muncit un an ca acum sa poata sa mearga la Marea Neagra si acum nu pot nici cu masina nici cu trenul si nu stiu daca cu avionul pot dar ....!Oricum sper sa treaca toate astea pana August ca eu n-as rata totusi vacanta! wink.gif

Link to comment

LATER EDIT : Ganditi-va la aceei oameni care au muncit un an ca acum sa poata sa mearga la Marea Neagra si acum nu pot nici cu masina nici cu trenul si nu stiu daca cu avionul pot dar ....!Oricum sper sa treaca toate astea pana August ca eu n-as rata totusi vacanta! wink.gif

Man, gandeste-te la aia care au muncit o viata intreaga si le-a luat apa casa si tot ce aveau. Oameni care nu au salariu, si se bazeaza pt bani pe gradina lor, pe cultura, pe animalele din cotet... cand ai 50-60-70 de ani, abia te mai misti, ramai si fara casa si animale, sau oricum pierderi insemnate, ce mai faci? Mai au aia putere sa se apuce de altceva, sa reconstruiasca ceva...

Link to comment

Salut pe aceasta cale pompierii constanteni care intr-adevar isi fac datoria spre deosebire de politisti(mai ales cei de la circulatie).Ieri am plecat din Constanta spre Bucuresti....in loc.Valul lui Traian turna cu galeata.Am iesit din comuna asta intr-o ora....si cred ca vina o au politistii care stateau si frecau menta uitandu-se la pompierii care ajutau sarmanii oameni sa scoata apa din case.

Link to comment

Sezonul pe litoral e cam compromis... Sincer as vrea sa posteze lume din diverse zone ale tarii sa zica si pe la ei cum e.

Desi azi soarele a aparut,si poate nisipul se va incalzi,apa marii este congel.Deci dak vretzi sa venitzi la mare mai ales in Constanta...razganditi-va.In week-end sigur va ploua....

Link to comment

Nu stiu dak este clima de vina. Si in alti ani au fost inundatii dar mai tineau cat de cat digurile...acum gata.

Cum sa nu fie clima de vina? Este incalzirea globala. Si va fi din ce in ce mai rau. Nu numai la noi ce in toata lumea.

Si in alti ani au fost inundatii dar erau primavara cand se topeau zapezile din munti.

Link to comment

Secretarul de stat Victor Paul Dobre a prezentat joi, un bilant al pagubele inregistrate pana acum: 482 localitati inundate, 11.246 case inundate, 242 case distruse, 53.319 teren agricol. Pana acum au fost evacuate 8.616 persoane, iar 1192 persoane sunt izolate.

Cele mai mari inundatii din ultimii 50 de ani au facut cinci victime si mai multe persoane au fost date disparute dupa ce au fost luate de viituri, case inundate, drumuri blocate, mii de persoane evacuate.

De pe hotnews.ro asta.

Link to comment

Acu chiar ca e tara "mica venetie" . Dar.....dupa ce se vor retrage apele se vor incepe reconstructiile la ce a fost distrus....probleme este...ca ....anul viitor vom simti si noi efectele inundatiilor...chiar daca la noi nu e probleme...ganditi-va ca....toate culturile sunt distruse....vedem noi la anu...cat despre zona mea...a plouat ieri toata ziua si ieri noapte..dar nu se compara ploaia d=de aici cu ce a fost acolo...pot zice ca aici a "picurat " doar biggrin.gif ... iar..astazi a fost soare si destul de cald ...vreme numai buna de o occasion14.gif ...

Link to comment

Man, gandeste-te la aia care au muncit o viata intreaga si le-a luat apa casa si tot ce aveau. Oameni care nu au salariu, si se bazeaza pt bani pe gradina lor, pe cultura, pe animalele din cotet... cand ai 50-60-70 de ani, abia te mai misti, ramai si fara casa si animale, sau oricum pierderi insemnate, ce mai faci? Mai au aia putere sa se apuce de altceva, sa reconstruiasca ceva...

Am scris si sus ca mi-e mila de acei oameni care acum nu au nimic in afara de hainele pe care o port de cine stie cand.Iar cei mai multi sunt batrani ptr. ca majoritatea inundatiilor s-au intamplat la tara unde 70% traiesc oameni varstnici.Insa eu recunosc ca s-a intamplat un dezastru , dar viata merge in continuare , nu ptem sta si sa ne ingrijoram ca va fi si mai rau.Poate o sa par rautacios in cea ce spun dar:in unele locuri au fost deja multe inundatii , iar daca au vazut atunci ca chiar si dupa o ploaie modesta exista riscul inundatiilor atunci de ce nu au facut ceva!Eu inteleg ca sunt batrani si cam nici usor nu este dar daca vor sa faca ceva se poate,greu dar se poate.Nu ma refer la aceasta inundatie ptr. ca aici chiar puteau sa faca orice nu scapau insa ar trebui sa invete din aceste inundatii.Nu mi-a venit sa cred ce am vazut la televizor cand au aratat Constanta!Intr-un oras de o importanta ca atare nu ar fi fost voie sa fie inundatie.Si este oras nu este sat sa traiasca acolo doar batrani.......Oricum eu sper sa se termine bine toate astea(cat se poate de bine) , dar nimic nu va fi la fel cum a fost ptr. majoritatea oamenilor!

Link to comment

E belea peste tot,nu numai in Olt...oare chiar trebuie sa ajungem ca-n Venetzia pana se vor gandi sa ia masuri preventive? angry9.gif

Se....asa pe oameni...nu-i intereseaza decat sa-si umple ei burtzile....defriseaza paduri,digurile si barajele mai au putzin si or sa fie consolidate cu chirpici ca sa fure ei materiale pentru castelele lor.....

Stau si ma gandesc....oare daca exista Dumnezeu,chiar si-a luat fatza de la noi...Neam de pacatoshi....au trebuit sa omoare 2 oameni in ajun de Craciun,asta-i mare pacat....suportam in continuare consecintzele....REVOLUTZIA A FOST DEGEABA.

Nu sunt pro-comunism dar credetzi ca pe vremea lui Ceausescu s-ar fi intamplat asa ceva?Ca doar ce a construit asta intr-un an nu sunt ashtia in stare sa darame-n 5!!! Si nu datzi vina acum pe incalzirea globala sau cum ii spiune....

Link to comment

Bilant dezastruos al inundatiilor

15 morti, 14 mii de persoane evacuate, peste 580 de localitati afectate, aproape 14 mii de locuinte inundate. Iata bilantul sumbru al inundatiilor produse în ultimele zile în trei sferturi dintre judete. Situatia cea mai tragica se inregistreaza în Bacau, Vrancea, Galati şi Braila, unde desi apele incep sa se retraga, multe case sunt inca inundate. Comitetul National pentru Situatii de Urgenta s-a reunit vineri la Palatul Victoria, unde a fost prezent şi presedintele Traian Basescu. Premierul Calin Popescu Tariceanu anunta masuri de ajutorare pentru sinistrati. Astfel, un prim tren cu faina urma sa plece in dupa-amiaza zilei de vineri spre Bacau, unde exista o criza de paine. Premierul Calin Popescu Tariceanu l-a invitat pe seful statului să participe sambata la o noua sedinta a Comitetului National pentru Situatii de Urgenta, unde vor fi evaluate pagubele inundatiilor şi masurile ce vor fi aplicate în continuare. Seful Bisericii Ortodoxe Romane face un apel catre preoti şi enoriasi să doneze bani, alimente şi haine pentru sinistratii în urma inundatiilor. Sinistratii în urma inundatiilor s-ar putea confrunta cu o noua problema – epidemiile. Ministerul Sanatatii a majorat bugetele Directiilor Judetene de Sanatate Publica, astfel incat acestea să poata cumpara medicamente şi materiale sanitare.

Sursa: Radio Delta rfi

Link to comment

Debitele riurilor sunt in scadere

Directorul Institutului National de Hidrologie, Petre Stanciu, afirma ca debitele riurilor sunt in scadere.

El da asigurari ca in urmatoarele 48 de ore nu se vor mai produce inundatii. Directorul Agentiei Nationale de Meteorogie, Ion Sandu, afirma insa ca abia luni vom sti daca se mentine inca pericolul de inundatii.

Sursa: Europa FM

Ploile s-au oprit pentru moment, Romania ramine insa in continuare sub ape

Ploile s-au oprit pentru moment, Romania ramine insa in continuare sub ape. Cel putin 10 oameni au murit, iar peste 12 mii de persoane au fost evacuate.

In judetul Vrancea, o data cu scaderea in intensitate a furiei apelor, prioritara este acum ajutorarea sinistratilor. Pentru ca atit drumurile din judet, cit si calea ferata au fost grav avariate, toate interventiile se desfasoara cu elicopterele. In acelasi timp in Vrancea vor ajunge din Timis 13 pompe de mare capacitate pentru evacuarea apelor din zonele inundate.

Sursa: Europa FM

Link to comment

Si nu datzi vina acum pe incalzirea globala sau cum ii spiune....

cum am sa nu dai vina pe incalzirea globala....atunci dc crezi ca ploua atat de mult?cand ai mai auzit u sa fie TORNADE IN ROMANIA? decat anul asta ce au fost 2 sau 3 nu stiu pe unde si u zici ca nu are nici o leg incalzirea globala....e uite ca are.... crybaby2.gif ....luna iulie din cate stiu eu de mult ca i se spunea luna "cuptor"....dar vad ca in luna iulie a plouat cat intr`un an intreg....deci gandeste dc oare se intampla toate astea??

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...