Jump to content
m4x

Situaţie de urgenţă în sistemul energetic

Recommended Posts

Imagine IPB

Ministrul Economiei, Adriean Videanu, a anunţat miercuri că a luat decizia de a instaura starea de urgenţă, în urma sistării livrărilor de gaze ruseşti către România, ulterior, Comisia de coordonare pentru asigurarea siguranţei în aprovizionarea cu gaze naturale a declarat "situaţie de urgenţă", nu "stare de urgenţă", cum a anunţat ministrul de resort.

"Am luat decizia de a instaura starea de urgenţă", a declarat Videanu, după şedinţa Comisiei de coordonare pentru asigurarea siguranţei în aprovizionarea cu gaze naturale, convocată la sediul ministerului.

El a adăugat că volumul de gaze care se află acum în depozite asigură o autonomie de 60-80 de zile.

"Starea de urgenţă dă posibilitatea negocierii directe pentru achiziţia de combustibili pentru siguranţa aprovizionării", a spus ministrul.

Totodată, această decizie a fost luată pentru a permite Transgaz să gestioneze operativ sistemul şi să furnizeze gaze în ordinea priorităţilor.

"Prioritatea este reducerea în continuare a livrărilor de gaze către CET-uri şi înlocuirea cu combustibil alternativ (păcură, cărbune - n.r.)", a precizat Videanu.

Starea de urgenţă sau starea de asediu poate fi instituită doar de preşedintele ţării, prin decret, contrasemnat de premier şi publicat în Monitorul Oficial. Starea urgenţă poate fi decretată atunci când este amenintaţă siguranţa naţională şi este iminentă producerea unor dezastre.

Livrările de gaze ruseşti către România au fost sistate în totalitate miercuri, după ce furnizarea a fost întreruptă în jurul orei 09:00 şi la staţia de la Medieşul Aurit (judeţul Satul Mare).

Marţi dimineaţă, fuseseră oprite livrările prin staţia Isaccea 2 (judeţul Tulcea).

Consumul actual de gaze al României este de 61,5 milioane metri cubi pe zi, din care cantitatea de 33 milioane metri cubi de gaze pe zi este asigurată din producţia internă, 26 milioane metri cubi pe zi din cantităţile înmagazinate, iar 2,5 milioane metri cubi din import prin Medieşul Aurit şi 4,7 milioane metri cubi

prin Isaccea 2.

Mediafax

Link to comment

Mi-a placut cat de penibil a putut fi Putin , incat sa invite presa la o asa zisa discutie cu presedintele Gazprom in care ii dadea acestuia din urma ordin sa inchida "robinetul" cand acesta era deja inchis de o zi. Ciudat mod de a-ti asuma responsabilitatea. Parca suntem iar in razboiul rece. Din pacate la asta s-a redus lumea ... o bataie continua pe resursele energetice si cine le are , cam are puterea. Toata chestiunea asta e una politica ... Rusia isi incoarda muschii in fata Ucrainei pro NATO si cu aceasta ocazie ii arata si Europei vulnerabilitatile , mai ales ca anul acesta se renegociaza tarifele pt gaze , astfel ca prin decizia asta , vor obtine un pret cat mai bun. Din pacate ma tem ca asta e doar prima din bataliile ce vor urma pt ultimele resurse energetice.

Link to comment
Guest stefteo21

sa ziceam ca suntem la un pas de razboi :) Rusia nu respecta contractele cu europa

Sa zicem ca esti departe de realitate... si la un pas de nebunie. N-ai nici macar cea mai mica idee despre ce vorbesti, dar iti place sa alarmezi pe altii care probabil cred prostiile, aberatiile astea pe care le zici. Retine-te, te rog

Aici nu esti intr-un joc, nu esti in WoW nici un Company of Heroes... aici esti in viata reala.

Link to comment

Sa zicem ca esti departe de realitate... si la un pas de nebunie. N-ai nici macar cea mai mica idee despre ce vorbesti, dar iti place sa alarmezi pe altii care probabil cred prostiile, aberatiile astea pe care le zici. Retine-te, te rog

Aici nu esti intr-un joc, nu esti in WoW nici un Company of Heroes... aici esti in viata reala.

=)) eu credeam ca suntem in WoW , ma asta rusia are niste contracte cu tarile cale le furnizeaza gaze , se trezeste Putin ca a dormit nasol aseara si ii vine lui sa opreasca gazele in toata Europa , Europeni ce sa zica asta e murim de frig #-o

Link to comment

1234 in acest moment nu se pune problema de razboi,ci sa se rezolve aceasta problema cat mai repede si pe cale amiabila..Eu cred ca Rusia nu vrea altceva decat sa scumpeasca gazele,mai ales pentru ca petrolul sa ieftinit foarte mult in ultima perioada (o importanta sursa de venit a Rusiei)

Link to comment

Este un bun prilej pentru rusi sa arate ca inca mai inseamna ceva.De vreo 15 ani Rusia traieste cu complexul inferioritatii fata de ce a fost acum 20-30 de ani.

La noi.. este o buna ocazie ca niste baieti cu bani (poate si niste femei imbogatite peste noapte si cocotate in diverse functii ;) ) sa faca niste bani profitand de starea de urgenta decretata in sistemul energetic national.

Link to comment

Negocierile directe dintre preşedintele grupului rus Gazprom şi cel al companiei ucrainene Naftogaz a început la Bruxelles, a anunţat, joi, misiunea ucraineană la UE.

"Pot confirma că întâlnirea a început, la iniţiativa părţii ruse" şi se desfăşoară într-una dintre clădirile Parlamentului European, a declarat şeful misiunii ucrainene, Andri Vesselovski.

Link to comment

Noi inca suntem bine ... mai avem centrala nucleara de la Cernavoda ...

Da celalalte tari vecine ?

Si centrala atomica de la Cernavoda alimenteaza țara cu gaze naturale , asa e cRs ?

Well....ieri premieru a spus ca nu e nici cel mai mic motiv de alarmare pt tzara pt ca numai din rezervele nationale se poate asigura consumul necesar populatiei timp de peste 1 an ;) , de fapt era atat de convins incat a spus ca dupa o cerere facuta de Ungaria catre Romania.. rezervele noastre erau suficiente cat sa ii ajute si pe ei...

@stefteo21 vroiai sa inregistrez de la tv ca sa iti arat tie ? :) daca o fi sau nu adevarat ce au zis.. doar ei stiu.

Link to comment
Guest stefteo21

Si centrala atomica de la Cernavoda alimenteaza țara cu gaze naturale , asa e cRs ?

Well....ieri premieru a spus ca nu e nici cel mai mic motiv de alarmare pt tzara pt ca numai din rezervele nationale se poate asigura consumul necesar populatiei timp de peste 1 an ;) , de fapt era atat de convins incat a spus ca dupa o cerere facuta de Ungaria catre Romania.. rezervele noastre erau suficiente cat sa ii ajute si pe ei...

Doamne Strik3 :rofl2: Pentru cat timp ai zis ? arata-ne sursa unde scrie asta

Ajung pentru MAXIM si in CEL MAI BUN CAZ pentru 2 - 3 luni

Link to comment

Doamne Strik3 :rofl2: Pentru cat timp ai zis ? arata-ne sursa unde scrie asta

Ajung pentru MAXIM si in CEL MAI BUN CAZ pentru 2 - 3 luni

bai asta cu creieru` mare.. ai putea sa pui si ceva ontopic ? e foame de posturi si nu stiam ?

ON: Vazusem la stiri acum cateva zile .. dar pe moment nu mi`am dat seama cam ce inseamna.. dar acum da.

se vor gasi niste solutii.

Link to comment

Noi stam bine!

Ungurii ne-au cerut ajutorul,sunt intr-o stare disperata,de bulgari...ce sa mai zic,au inchis toate scolile,de frig.

Oricum,faza cu ,,Stare de urgenta,, e cea mai proasta idee de la revolutie incoace in sistemul energetic.Solutia asta,se aplica NUMAI in caz de razboi sau revolutie,lucruri mult mai importante,se pare ca au reusit sa devalorizeze leul foarte mult in doar 2 zile...

Rusia vrea ca Ucraina sa-si plateasca datoriile,de fapt...ii forteaza mai mult,acum 2 ani,stiu ca Ucraina si-a achitat facturile la gaze cu 12 bombardiere strategice ce le-a mostenit de la URSS :D

Parerea mea,e ca nu se intampla asta daca ucrainienii nu faceau pe ,,smecherii,, si-si plateau datoriile ca oricare alt stat,se dau mult prea importanti in ultima vreme,cersesc atentie de la UE.

Partea buna a acestui razboi,ar fi ca Rusia se va orienta la rute alternative pentru livrare de gaze catre tarile membre UE,un proiect Nabuco care va strabate Marea Neagra,va trece ori prin Romania ori prin Bulgaria.

Si partea si mai buna ar fi,daca i s-ar acorda Romaniei,Insula Serpilor,unde au fost descoperite zacaminte de petrol si gaze,care i-ar ajunge Romaniei timp de 25 de ani!Ucrainienii sunt si ei constienti de resursele ascunse,dar noi suntem avantajati,fiindca insula e in apele noastre teritoriale si dpdv istoric,ne apartine noua :hello:

Link to comment
Guest stefteo21

bai asta cu creieru` mare.. ai putea sa pui si ceva ontopic ? e foame de posturi si nu stiam ?

ON: Vazusem la stiri acum cateva zile .. dar pe moment nu mi`am dat seama cam ce inseamna.. dar acum da.

se vor gasi niste solutii.

Crezi ca intereseaza pe cineva ca ne-ai zis ce ai vazut la stiri acuma cateva zile ? sau ne incalzeste cumva ca ai informat publicul ca "se vor gasi niste solutii " eu cred ca nu, insa da ! intereseaza pe cineva sa stie exact ca gazul din rezervele nationale ajung pentru maximum 2 3 luni si nu pentru 1 an si ceva.

Eram si on-topic caci nu am inceput sa vorbesc despre cai vezi pe pereti ci pur si simplu corectam ce a zis un user care a fost mai mult atent la gresilele altora decat ale lui, deci in concluzie nu stiu cine a facut mai mult spam.

PS : Nici in momentul de fata nu fac spam...

Rusia vrea ca Ucraina sa-si plateasca datoriile,de fapt...ii forteaza mai mult,acum 2 ani,stiu ca Ucraina si-a achitat facturile la gaze cu 12 bombardiere strategice ce le-a mostenit de la URSS :D

BULLSHIT !!! => Arata-ne sursa pe care te bazezi cand faci asemenea afirmatie... sau doar din vecini se aude vorba...

Link to comment

In ceea ce priveste criza gazelor, Vladimir Putin a afirmat ca Rusia este gata sa discute cu conducerea Ucrainei la toate nivelurile: "Niciodata nu am refuzat contactele cu partenerii nostri ucraineni", a spus el raspunzand ziaristilor straini.

Putin: Rusia nu se impotriveste participarii Romaniei la South Stream

Mai mult, premierul rus a declarat joi ca Rusia saluta participarea Romaniei in proiectul South Stream si este gata sa furnizeze gaz fara participarea intermediarilor, informeaza RIA Novosti, potrivit NewsIn.

"Nu suntem impotriva ca Romania sa participe sau sa faca parte din proiectul South Stream. Suntem de acord sa trecem la relatii directe (in furnizarea de gaze - n.r.) cu companiile de stat", a declarat premierul rus intr-o discutie purtata cu jurnalisti straini la resedinta prezidentiala de la Novo-Ogarevo.

Putin a afirmat ca Rusia este de acord sa treaca la relatii directe in relatiile din sfera gazelor naturale cu companiile de stat din Romania si l-a rugat pe corespondentul roman sa-i transmita presedintelui Romaniei ca "intreg volumul de necesar anual al Ucrainei suntem gata sa-l punem la dispozitia companiilor voastre de stat, iar voi puteti sa-l vindeti Ucrainei".

Sursa Hot News.

Nu stiu de ce dar imi place de Putin

Link to comment

intr-adevar, Putin ne-a propus asta, dar noi suntem pupincuristi si ii facem pe plac Uniunii Europene. proiectul Nabuco este in concurenta cu South Stream si noi avem de ales: rusi sau europeni. cu rusii ar fi mai convenabil, dar slugarnicia romanilor isi spune cuvantul

Odata ce am ales sa fim o tara membra a U.E. mi se pare normal sa fim de partea lor . Sa iti dau un exemplu

tu esti intr-un grup si mancati bomboane silvana dar vezi pe alti ca mananca rafaelo ce faci pleci de la aia si te duci sa mananci rafaelo .

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...