Jump to content
()mar

România, pe locul al doilea în lume în privinţa serverelor folosite pentru fraude pe Internet

Recommended Posts

România ocupă cel de-al doilea loc, după Statele Unite, în ceea ce priveşte procentajul serverelor folosite pentru fraudele pe Internet, deţinând 13 la sută din total.

Această situaţie poate fi rezultatul infracţionalităţii informatice cu care se confruntă România, a cărei economie a cunoscut o dezvoltare lentă în ultimii ani, ce a condus la o criză a oportunităţilor de muncă.

Informaţiile apărute în presă sugerează că fraudele şi corupţia sunt o problemă gravă în România, iar criminalitatea informatică este în continuare un factor important al acestora, situaţie care ar putea explica procentajul mare al serverelor folosite pentru fraude.

În timp ce numărul infracţiunilor informatice este mare atât în Statele Unite, cât şi în România, diferenţa dintre numărul utilizatorilor de Internet de mare viteză din cele două ţări ar putea explica diferenţa mare de procentaj (13 la sută România, faţă de 41 la sută Statele Unite). România are aproximativ 2,25 de milioane de utlizatori de Internet de mare viteză, în timp ce Statele Unite au 75 de milioane. Cu toate acestea, proporţia de 13 la sută din totalul fraudelor online în România reprezintă un nivel mai ridicat decât era de aşteptat.

Pe locul al treilea în acest clasament se află Germania, cu 11 procente, ţară care are însă o infrastructură cibernetică puternică, situându-se între primele cinci state ale lumii în funcţie de numărul utilizatorilor de Internet de mare viteză. Germania are cu 50 de milioane de utilizatori mai puţin decât Statele Unite, ceea ce ar putea explica procentajul mare al serverelor folosite pentru fraude online.

Potrivit aceluiaşi raport, valoarea prejudiciilor aduse de reţelele specializate în fraude cu carduri bancare pe Internet se ridică la peste cinci miliarde dolari într-un an, relatează BBC News Online, subliniind că Symantec a efectuat acest raport pentru a afla care este cifra rezultată din activitatea economică frauduloasă a acestor reţele, timp de un an, pe Internet.

Seriile cardurilor de credit au fost cele mai populare elemente puse în vânzare pe Internet, ajungând la un procent de 31 la sută. Informaţiile bancare au reprezentat 20 la sută din itemii oferiţi contra cost pe Internet.

Cifra de 5,3 miliarde de dolari a fost obţinută prin înmulţirea sumei medii furate de pe un card, peste 350 de dolari, cu milioanele de carduri oferite spre vânzare.

Potrivit Symantec, multe dintre cardurile oferite spre vânzare sunt cel mai probabil invalide sau anulate, iar conturile bancare închise, dar acestea sunt populare printre hoţii pe Internet din cauza uşurinţei cu care se obţin şi cu care se folosesc în scopuri frauduloase.

Bandele ruseşti şi cele est-europene sunt printre cele mai organizate grupuri, potrivit raportului, având abilitatea de a produce în masă carduri de credit şi de debit.

Link to comment

Mei, nici macar aici nu e Romania pe locul intai, ci pe locul doi. :D

Intrebare: da` cu ce ar putea ajuta hacker`i societatea? Ei au inventat si inca inventeaza virusii. Ei trebuie sa fie pedepsiti.

Am aflat de curand, adica saptamana asta, ca un sistem antivirus a fost virusat! Penibil, nu? Nu mai stiu cum se numea, dar o sa`l caut.

Link to comment

Mei, s-ar putea sa fie asa cum zici tu, dar sunt sigur ca nu ar accepta sa ajute decat contracost.

Ei se distreaza de nu mai pot virusand toate calculatoarele, iar noi stam ca prostii si nu facem nimic. Noi insemnand statul asta genial al romaniei. B)

Link to comment

Wait,wait...Nu va faceti iluzii ca romani sunt doar hackeri.

Sunt destui romani cu minte care lucreaza in mari firme de SoftWare.

O intrebare buna cu ce ar putea ajuta un hacker societatea?

Pai acesta este viitorul :)

Parerea mea este ca lumea virtuala va acapara in intregime lumea reala.

Teh...Ma doare capu nu gasesc cuvintele potrivite... :<

Link to comment

Wait,wait...Nu va faceti iluzii ca romani sunt doar hackeri.

Sunt destui romani cu minte care lucreaza in mari firme de SoftWare.

O intrebare buna cu ce ar putea ajuta un hacker societatea?

Pai acesta este viitorul :)

Parerea mea este ca lumea virtuala va acapara in intregime lumea reala.

Teh...Ma doare capu nu gasesc cuvintele potrivite... :<

Completez: cei mai multi prieteni ii faci pe Internet, nu prea mai exista comunicare in lumea reala.

Link to comment

Completez: cei mai multi prieteni ii faci pe Internet, nu prea mai exista comunicare in lumea reala.

tin sa te contrazic un pic aici :) daca iti permite timpul liber si mai lasi deoparte netu si calcu..iti faci multi mai multi prieteni in real..comunicare exista in real..problema este insa legata de tupeu si de subiectul abordat..daca esti un tip/tipa plictisitor/oare atunci normal ca toti tin sa ii lasi in pace sau fac misto de tine :) daca stii sa te descurci si stii cum sa vorbesti iti spun ca si in real iti faci o gramada de amici :) true or fake? :)

Link to comment

tin sa te contrazic un pic aici :) daca iti permite timpul liber si mai lasi deoparte netu si calcu..iti faci multi mai multi prieteni in real..comunicare exista in real..problema este insa legata de tupeu si de subiectul abordat..daca esti un tip/tipa plictisitor/oare atunci normal ca toti tin sa ii lasi in pace sau fac misto de tine :) daca stii sa te descurci si stii cum sa vorbesti iti spun ca si in real iti faci o gramada de amici :) true or fake? :)

:-? true cat de cat

ot : romanii is cei mai hotzi =))

Link to comment

Mei, io la facultate sunt destul de indragit si popular. Nu spun neaparat ca eu nu mai am comunicare cu colegii, ci in general, in lume. Toti se refugiaza in fata calculatorului, asa fac si eu. N-ai ce-i face! Astia suntem! Hm? Vrai ou faux? :)

Loome, ne-am cam deviat de la subiectul initial!

Link to comment

Mei, io la facultate sunt destul de indragit si popular. Nu spun neaparat ca eu nu mai am comunicare cu colegii, ci in general, in lume. Toti se refugiaza in fata calculatorului, asa fac si eu. N-ai ce-i face! Astia suntem! Hm? Vrai ou faux? :)

Loome, ne-am cam deviat de la subiectul initial!

e adevarat ca in ultimul timp s-a ajuns ca din cauza calculatorului si mai ales a internetului sa ne captiveze in asa mod incat sa uitam ca viata noastra nu mai e ce a fost..pana la urma urmei calcu' e un simplu lucru creat de om pentru a-i facilita viata..totusi nu tre sa abuzam de acest lucru si sa incercam sa fim de cealalta latura..cel putin asta cred eu ca e mai normal si mai firesc..cand ma mai uit la unele reportaje ca astia se indragostesc pe net si se casatoresc tot asa ^_^ e jale..o sa ajungem sa ne f*** online :)) ^_^ =))

Link to comment

raportat la numarul de utilizatori de Internet suntem pe primul loc.macar sa fim si noi la un capitol in fruntea clasamentului:D

da. locul 2 cu o populatie de ~23 milioane, dupa o tara cu ~285 milioane spune multe. da' parca acum ceva vreme eram pe locul 1, sau nu e vorba doar despre scam-urile cu care ne-am obisnuit?

edit: da, se pare ca e vorba despre SCAM, e-bay, carti de credit, trilulilu si alte dracovenii, nu despre crackeri / hackeri, you feel me?

Link to comment

OFF-Topic: Cei care fac furturi informatice sunt deobicei crackeri. Hackeri descopera vulnarebiliatea si o semnaleaza celor in cauza, pe cand crackerii sunt cei care se folosesc de aceasta pentru a fura. Incercati sa nu mai bagati hackeri si crackeri in aceeasi oala :) .

ON-topic: Eu spun ca e destul de bun procentul avand in vedere ceea ce ofera servele din Romania :) , daca aveam o retea cybernetica ca in Germania, Japonia sau USA eram pe primul loc detasat

Link to comment

in romania sunt foarte putini hackeri asa ca imi pare rau sa va stric distractia

sondaju asta nu vorbeste despre hackeri ci vorbestes despre noobi

Si tu cum de esti asa sigur/a? :)

In romania sunt multi pusti care vor sa faca bani peste noapte si se ocupa de carding sau alte tampenii gen licitatiile virtuale.. :dontknow: Am auzit ca acum ceva timp au licitat si "vandut" un mall din Constanta..

Link to comment

Si tu cum de esti asa sigur/a? :)

In romania sunt multi pusti care vor sa faca bani peste noapte si se ocupa de carding sau alte tampenii gen licitatiile virtuale.. :dontknow: Am auzit ca acum ceva timp au licitat si "vandut" un mall din Constanta..

chiar are dreptate tomb :)

sa viruseze un calc, sa intre in el, sa afle una alta oricine poate daca se chinui un pic, insa aia ce sparg coduri de la stiu eu ce is putini..

Link to comment

in romania sunt foarte putini hackeri asa ca imi pare rau sa va stric distractia

sondaju asta nu vorbeste despre hackeri ci vorbestes despre noobi

Dovada, dovada!

Stirea asta e foarte corecta, te rog sa te documentezi mau mult si imi vei da dreptate.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...