Jump to content
alexdanx

Modem=calorifer..pana cand?

Recommended Posts

Am inteles ca se schimba modemurile LanCity (clorifere) cu unele de generate mai noua. Intrebarea mea e in felul urmator: CUM SI IN CE CONDITII?

Am auzit tot felul de zvonuri dar nu mi-a spus nimeni nimic concret.

Cu ultima factura mi-a venit si un fluturas din care se da de inteles ca s-ar schimba pe gratis (nu zice nimic de nici un pret), dar am auzit ca se schimba contra sumei de 65 de euro :evil: . Pe acelasi fluturas mi se spune ca pt mai multe informatii sa sun la 416579....unde imi raspunde o domnisoara care imi spune ca..... ea nu stie nimic (mai pe scurt), si ca ma duc la sediu sa vorbesc cu Gicu...sau ce reprezentanti au ei acolo, dar nu inainte de 14 iunie. Asa ca daca a reusit cineva sa schimbe modemul ...v-as ruga sa ma lamuriti si pe mine....pls :cry:

P.S Nu ma trimiteti la vreun link ca le-am vazut pe toate si nici acolo nu scrie nimic.

NU VREAU SI TELEFONIE...doar sa ma pot juca CS si warcraft fara sa imi distrug sanatatea( ca la cati nervi imi fac....)

Link to comment
Share on other sites

din cate am inteles eu, modemul va fi schimbat gratuit dar treptat - in sensul ca oferta nu va fi dintr-odata disponibila in toate orasele. cred ca deja este disponibila in Bucuresti si pe masura ce mai "vin" modem-uri se trece si la celelalte orase.

cred ca cel mai bine este sa mai incerci la tehnic acolo sau la relatii clienti pentru ca este posibil sa dai si de o persoana care se pricepe. noteaza-ti pe hartie cu cine ai vorbit pana ii elimini pe toti :>

Link to comment
Share on other sites

eu le dau inapoi "caloriferu" (30$) + diferenta :) daca costa 65 euro cu toate ca am inteles ca sunt gratuite .

am folosit un modem modelul asta la celalalt provider (care il vindea cu 110$) si e marfa de calitate, adica bye bye desincronizari

in Constanta nu au deocamdata noile modele :>

Link to comment
Share on other sites

Let's face it : Cam orice modem ai avea tot se va desincroniza si ala daca e proasta reteaua in zona ta. :?

In Timisoara au "sosit" modem-urile astea "dinamita" dar inca nu a inceput distribuirea lor la userii cablelink.

Link to comment
Share on other sites

btw, de unde stii ca un lancity nu ti-ar fi mers la fel de bine pe reteaua providerului tau vechi ? :>

...eu pun pariu ca nu s-a invetntat reteaua pe care caloriferul ala sa functioneze fara desincronizari. Oricum, cred ca azi le fac o vizita...desi dupa ce s-a intamplat ultima oara... :cry: m-am dus la sediu la ei si unul imi vindea modemul cu 15$ si altul mi-l vindea cu 30$.....pana nu i-am pus fata in fata nu s-au lamurit... :!:

Link to comment
Share on other sites

Azi am facut o mica excursie la sediul RDS...unde am aflat urmatoarele :

In functie de tipul de abonament CableLink beneficiezi gratuit (doar 6 luni) si de un abonament Rds.tel (adica abonament de telefonie). Problema e ca abonamentul rds.TEL se incheie pe 12 luni ( 6 luni gratuite , restul...se platesc :cry: ).

Cat despre modemuri...e cam nasol:

Avem cam 4 variante:

1. Daca ai deja un modem LanCity( za calorifer), RDS iti ofera pe el 24 Euro , restul pana la 65 euro (valoarea modemului nou) trebuie sa o platesti.

2. Daca ai abonament de >= 15$, primesti modemul in custodie.

3.Inchiriezi un modem nou cu 2 Euro/luna

4. Daca ai abonament de 9$, poti sa folosesti cei 24 Euroi care ii primesti pe calorifer, pt a inchiria cu 2euro/luna un modem nou pe o perioada de 12 luni, dupa care ...nu se stie ce se intampla.

Eu as opta pt var1, dar problema e ca trebuie sa achit 6 luni de abonament rds.TEL :cry: , chestie care nu prea ma incanta.

Partea cu adevarat tragica este ca nu vor sa imi schimbe modemul, chiar dca le dau 40Euro fara sa ma oblige la 6 luni de abonament rds.TEL. :evil:

Cam asta e oferta in CRAIOVA, sunt curios daca e la fel in toata tara.

Link to comment
Share on other sites

...eu pun pariu ca nu s-a inventat reteaua pe care caloriferul ala sa functioneze fara desincronizari.

Try North America anilor '94-95 :)

Si acolo cand s-au adunat prea multe a picat reteaua, ce-i drept. Daca n-au respectat dictonul "Ce-i prea mult strica" ce sa-i faci ? :>

Link to comment
Share on other sites

Guest sorel

2. Daca ai abonament de >= 15$, primesti modemul in custodie.

eu am abonamentu mare(50$)... cu cine tre sa vb ca sa primesc unu in custodie... si cam cat costa custodia aceasta!! de calorifer mam saturat, am prea multe vanatai pe maini(de la catzi pumni ii dau!)

Link to comment
Share on other sites

eu am abonamentu mare(50$)... cu cine tre sa vb ca sa primesc unu in custodie...

...cu Mos Craciun , sau cu Zana Maseluta....tu cu cine crezi? Cu RDS-ul (sediul local, dep Comercial) ca doar nu te duci la Prefectura....doh...

Link to comment
Share on other sites

In Oradea -noul modem cu port de voce (ARRIS si nu THOMPSON), deja este disponibil de peste o luna (eu o am de la inceputul lunii mai).

Am si scris impresiile mele despre acest modem si serviciile RDS.TEL pe www.maniacii.ro, pe forum la sectiunea Ping&Lag.

Ceea ce s-a schimbat de atunci este ca acuma pot sa fiu sunat si din reteaua Romtelecom, si pot sa apelez si reteaua VODAFONE - HUNGARY.

Numai bine,

Arpad.

Link to comment
Share on other sites

In Oradea -noul modem cu port de voce (ARRIS si nu THOMPSON), deja este disponibil de peste o luna (eu o am de la inceputul lunii mai).

Am si scris impresiile mele despre acest modem si serviciile RDS.TEL pe www.maniacii.ro, pe forum la sectiunea Ping&Lag.

Ceea ce s-a schimbat de atunci este ca acuma pot sa fiu sunat si din reteaua Romtelecom, si pot sa apelez si reteaua VODAFONE - HUNGARY.

Numai bine,

Arpad.

Am citit review-ul tau de pe site-ul "maniacilor". As dori niste informatii suplimentare legate de el, si anume :

1. Referitor la desincronizari : apar mai rar decat pe Lancity ?

2. online gaming : latentele sunt mai mici decat pe Lancity (pe acelasi server) ? (in review ai specificat latentele pe care le ai, dar nu ai spus comparativ cu modemul LanCity cum se situeaza)

3. Mai au prieteni/cunoscuti de-ai tai un astfel de modem ? Stiam ca este vorba de un model THOMSON, nu de ARRIS si vreau sa stiu daca esti un caz singular. :>

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Powersurge.

1. Da, apar mult mai rar (comparativ cu LanCity), as putea sa spun ca in caz daca exista, sunt de foarte scurta durata si trec neobservat. Am o latenta foarte mica si foarte stabila.

2. Mult mai mici. Cu LanCity aveam in lunile februarie-aprilie in ping intre 50 - 700 (da, saptesute) si urca respectiv a coborat de cca. 20 de ori / minut. Si da, era aceasi server (Maniacii Clan Server 01) cu jocul MOHAA-Spearhead.

3. Mai am un coleg din Bucuresti care a cumparat astazi noul modem (el a primit Thompson). In cateva zile o sa aflam si parerea lui despre aceasta. Asa este, era vorba de model Thompson si nu de Arris. Are forma trapezoidala .... si este mult mai usor decat LanCity, dar mai bine o sa fac o poza cu el si va trimit prin e-mail :>

Dupa cum ajung acasa din Bucuresti :)

SS Black Dragon.

Nu am dat nimic pe modem. Am primit in custodie pt. timp de 6 luni, dupa care o sa platesc o chirie de 2 EURO / luna.

(Am un abonament de Cablelink 500 MB / luna, si contract de telefonie RDS.TEL de 3 EURO / luna).

Numai bine,

Arpad.

Link to comment
Share on other sites

@arpad ...astept si eu opiniile prietenului tau, dat fiind faptul ca luni as putea sa ma duc sa imi iau un thompson...

@powersurge "CIUDAT"....este putin spus cam pt orice are legatura cu politica de marketing a RDS-ului...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...