Jump to content
skaroxFX

UE nu vrea un acord de asociere cu R. Moldova

Recommended Posts

UE nu vrea un acord de asociere cu R. Moldova

IPB Image

UE este pregatita sa isi aprofundeze relatiile cu Republica Moldova si sa negocieze un nou acord, mai cuprinzator decat actualul Acord de Parteneriat si Cooperare, insa aceasta depinde de ritmul si calitatea reformelor din aceasta tara, au convenit, ieri, la Luxemburg, ministrii de externe ai statelor membre UE. Noul acord ar putea prevedea instituirea unei zone de liber schimb extinse, precum si perspectiva - este drept, de termen lung - de renuntare la vizele de calatorie pentru cetatenii Republicii Moldova. Scopul acestui acord va fi acela de a aduce treptat Chisinaul tot mai aproape de UE, insa - subliniaza ministrii de externe - “in cadrul Politicii Europene de Vecinatate”. “Ritmul si calitatea reformelor din Republica Moldova va influenta natura relatiilor sale cu UE.

Autoritatile moldovene sunt incurajate sa depuna eforturile necesare pentru a consolida statul de drept si pentru a-si transpune in fapte angajamentul fata de drepturile omului si libertatile fundamentale. UE acorda o importanta deosebita desfasurarii alegerilor parlamentare din primavara lui 2009 intr-o maniera democratica”, se afirma in documentul adoptat de sefii diplomatiilor UE. De asemenea, ministrii de externe reafirma “atasamentul UE fata de suveranitatea si integritatea teritoriala a Republicii Moldova” si angajamentul sau in eforturile de solutionare a conflictului din Transnistria.

In opinia UE, formatul de negociere “5+2” (Rusia, Ucraina si OSCE ca mediatori, UE si SUA ca observatori) reprezinta “singura garantie a transparentei si legitimitatii necesare pentru gasirea unei solutii de durata”.

La solicitarea Romaniei, subiectul relatiilor UE cu Republica Moldova se va afla si pe agenda summit-ului european din 15 si 16 octombrie, de la Bruxelles.

sursa : Cronica Romana

Link to comment

UE nu vrea un acord de asociere cu R. Moldova

Imagine IPB

UE este pregatita sa isi aprofundeze relatiile cu Republica Moldova si sa negocieze un nou acord, mai cuprinzator decat actualul Acord de Parteneriat si Cooperare, insa aceasta depinde de ritmul si calitatea reformelor din aceasta tara, au convenit, ieri, la Luxemburg, ministrii de externe ai statelor membre UE. Noul acord ar putea prevedea instituirea unei zone de liber schimb extinse, precum si perspectiva - este drept, de termen lung - de renuntare la vizele de calatorie pentru cetatenii Republicii Moldova. Scopul acestui acord va fi acela de a aduce treptat Chisinaul tot mai aproape de UE, insa - subliniaza ministrii de externe - “in cadrul Politicii Europene de Vecinatate”. “Ritmul si calitatea reformelor din Republica Moldova va influenta natura relatiilor sale cu UE.

Autoritatile moldovene sunt incurajate sa depuna eforturile necesare pentru a consolida statul de drept si pentru a-si transpune in fapte angajamentul fata de drepturile omului si libertatile fundamentale. UE acorda o importanta deosebita desfasurarii alegerilor parlamentare din primavara lui 2009 intr-o maniera democratica”, se afirma in documentul adoptat de sefii diplomatiilor UE. De asemenea, ministrii de externe reafirma “atasamentul UE fata de suveranitatea si integritatea teritoriala a Republicii Moldova” si angajamentul sau in eforturile de solutionare a conflictului din Transnistria.

In opinia UE, formatul de negociere “5+2” (Rusia, Ucraina si OSCE ca mediatori, UE si SUA ca observatori) reprezinta “singura garantie a transparentei si legitimitatii necesare pentru gasirea unei solutii de durata”.

La solicitarea Romaniei, subiectul relatiilor UE cu Republica Moldova se va afla si pe agenda summit-ului european din 15 si 16 octombrie, de la Bruxelles.

sursa : Cronica Romana

Sunt sigur ca se vor baga rusii prin zona..au interes maxim cu Moldova..si nu cred ca le-ar conveni sa o scape de sub dominatie..cel putin Transnistria e a lor..poate nu si pe hartie dar in realitate asa e..si oricum la conducerea Moldovei is niste imputiti de rusi care asculta ordinele de la Moscova..

Link to comment

Faza e ca s-a dorit si aderarea Rusiei la UE,dar nu au vrut tovarasii...

Ar fi fain sa adere Moldova la UE,am putea sa ne unim...

:) cam greu cu unitul..daca se uneste moldova cu romania cred ca izbucneste al 3 lea razboi mondial..tinand cont ca rusii trag spre ei bucata asta de pamant care tot noua ne apartine de drept <_<

# oricum la ce putere militara e Romania da'ti seama..rupem tot :rofl2:

Link to comment
Guest stefteo21

Nu ne trebuie o uniune cu Moldova. Cred ca ar fi cel mai rau lucru posibil ce i se poate intampla Romaniei la ora actuala. Motive sunt multe :

1) In Moldova e o saracie lucie, nu au nici de unde sa bea apa oamenii de la sate.

2) Pentru bucatica aia de pamant nu merita sa stricam relatiile care exista cat de cat intre Rusia si EU.

3) Ar fi invazie de moldoveni, va dati seama ce dezastru ar fi in moldova noastra ? din Romania? ( Eu sunt din Iasi, foarte aproape si deja va spun am 1 rus 2 moldoveni si 1 ucraineanca in clasa )

____________________________________

Cam atat ar fi de spus, nu vrem Moldova sa se uneasca cu noi, nu are ce sa ne ofere. Parerea mea.

Link to comment

Uniunea se poate realiza pe cale pasnica.Tin minte cand a fost Iliescu la Kremlin si a vorbit cu Putin despre asta.Rusii si-au dat acordul unirii,doar daca populatia din Moldova era de acord.Moldovenii nu au vrut,fiindca na,dupa 90' aveau si ei tara lor.Mai tarziu in 99 au vrut sa se uneasca,dar n-am vrut noi,fiindca aveam acorduri cu NATO si UE semnate.

Link to comment
Guest stefteo21

Rusii in general spun una si fac alta. Drept dovada cu ostilitatile din Georgia. Conform tratatului ala de pace incheiat de Nicolas Sarkozy, Rusia l-a pus in aplicare abia dupa cateva saptamani si asta cu foarte mare greutate. Probabil a vrut sa demonstreze ca pana la urma fac ce vor.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...