Jump to content
Lancelot

Artist sau om ancorat in realitate ?:D

Recommended Posts

toti cunoastem cum sunt artistii..picteaza..compun..canta..sunt cu capul in nori..tot timpul au un motiv de fericire..nu se pot lauda cu mari realizari in viata dar nici nu prea au griji

cei realisti..cei care sunt mult mai materialisti..tot timpul par stresati de girjile cotidiene..tot timpul au un tel precis..de obice ei sunt cei care acumuleaza..au realizari cu care pot iesi in fata..

So?:) care parte va atrage mai mult?

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt mai realist...imi fac griji pentru toate chestile,uneori minore la care nu trebuie sa`mi bat capu / nu sunt cu capu in nori.Zic eu,sunt cam cu picioarele pe pamant...cat de cat la varsta mea :)

@zBk - nu multi reusesc sa combine aceste 2 chestii... :)

LE: aici mai depinde si de varsta ,nu ?

Link to comment
Share on other sites

Guest sasparilla

visez tot timpul, non stop, 24/7. imi pasa de lumea materiala doar atat cat sa nu-i supar pe cei apropiati mie, in rest si-asa sunt prea multi oameni realisti in lume, n-au nevoie de inca unul care sa le fure painea...

Link to comment
Share on other sites

toti cunoastem cum sunt artistii..picteaza..compun..canta..sunt cu capul in nori..tot timpul au un motiv de fericire..nu se pot lauda cu mari realizari in viata dar nici nu prea au griji

cei realisti..cei care sunt mult mai materialisti..tot timpul par stresati de girjile cotidiene..tot timpul au un tel precis..de obice ei sunt cei care acumuleaza..au realizari cu care pot iesi in fata..

nu e prea reusita comparatia, se vede ca a fost scrisa de un realist materialist :P . Shakespeare va fi intotdeauna mai "in fata" decat bill gates.

in rest, visele cele mai frumoase au apus deja. grijile cotidiene imi mananca existenta din ce in ce mai mult. lipsa de caracter i-o zice sau destin de muritor in zilele noastre?

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ca e o mare calitate sa stii sa vezi cat mai des posibil partea buna a lucrurilor. Jumatatea aia plina a paharului coloreaza mai mereu viata in roz. Si daca a fi realist inseamna a sta cu capul bagat in mocirla, a te umple de nervi vazand in jur numai incompetenta, rautate, dusmanie si multe alte "calitati" indoielnice ale firii omenesti, atunci chiar cred ca e de 1000 de ori mai bine sa fii macar un pic deasupra norilor. Un suflet senin atrage seninatate in jurul lui.

Si tot o calitate e si aceea de a fi detasat de instinctul posesiei, atat de des intalnit la realisti: masina MEA, casa MEA, serviciul MEU, sotia MEA, bla bla bla. Atunci cand nu esti asa ancorat, nici n-ai dupa ce sa plangi prea mult cand pierzi.

Anyway, una peste alta, mi se pare gresit sa consideri ca artistii sunt mereu fericiti. Ca au un suflet mai boem e una, dar sufera cel putin la fel de mult ca si ceilalti. Noi ne plangem ca nu ne intelege nimeni, da nu stiu de ce am impresia ca pe unii din ei chiar e foarte posibil sa nu-i inteleaga nimeni. Ma rog, aici e de povestit 100 de ani.

Bottom line: votul merge catre Artist.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...