Jump to content
oldman

Idei de vacanta

Recommended Posts

^ hello pretty :>

O excursie prin zonele inundate ale Romaniei, vei avea multe lucruri interesante de vazut.

Ar mai fi si cartierele de casoaie cu turnuri ale rromilor, dar nuprea poti face poze ca poate te trezesti cu un mustacios cu sabia dupa tine.

Link to comment
Share on other sites

Du-te la Obarsia Lotrului, iti garantez ca n-o sa regreti. E langa Petrosani...O sa ramai uimit, sunt multe peisaje :D . Drum ingust, se circula si cu masina...salbaticie la propriu ..dar vezi ca e foarte periculos, sunt stanci mari...apropiate de sosea

Link to comment
Share on other sites

e mai sus de voineasa :D

daca ai masina -> Olanesti ->Calimanesti -> valea oltului (pana la brezoi)poti vizita manastirea cozia si turnu (in rm vl sunt cele mai multe manastiri pe km2)-> barajul de la bradisor ->voineasa -> obarsia

then go balea lac

sau poti incerca o saptamana in delta ;)

Link to comment
Share on other sites

e mai sus de voineasa :D

daca ai masina -> Olanesti ->Calimanesti -> valea oltului (pana la brezoi)poti vizita manastirea cozia si turnu (in rm vl sunt cele mai multe manastiri pe km2)-> barajul de la bradisor ->voineasa -> obarsia

then go balea lac

sau poti incerca o saptamana in delta ;)

valcea rullz B)

Ai ce vizita daca te duci pe valea oltului.Pana sa ajungi la Cozia si la Turnu poti sa te duci si la Manastirea Ostrov care e foarte frumoasa :D

Alta varianta ar mai fi Nordul Moldovei :P :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa vii in Gorj ai ce sa vezi :

1) Operele monumentale ale lui Constantin Brancuşi de la Targu-Jiu (Coloana infinitului, Masa tacerii, Poarta sarutului).

2) Manastirile Tismana şi Polovragi, schitul Lainici.

3) Defileul Jiului, cheile Olteţului, Sohodolului

4) Peşterile Polovragi, a Muierilor

5) Statiunea montana Ranca

:photo:

Link to comment
Share on other sites

eu ti-as recomanda asa

1. durau- aici imi place cel mai mult.. nu trebuie sa ai hotel de 5stele ca sa te simti bine..

2. sovata si imprejurimile

3. vatra dornei

4. brasov cu imprejurimile..

depinde si cu cine mergi.. in fine cam pe aici imi place mie.. aaa.. apoi lacu rosu, busteni.. merge pentru 2-3zile..

Link to comment
Share on other sites

daca ai masina -> Olanesti ->Calimanesti -> valea oltului (pana la brezoi)poti vizita manastirea cozia si turnu (in rm vl sunt cele mai multe manastiri pe km2)-> barajul de la bradisor ->voineasa -> obarsia

exact pe unde am mers anu asta cu cortu(+herculane,sibiu,paltinis, si transfagarasan la intoarcere)

foarte foarte frum zona , o recomand din toata inima! :D

Link to comment
Share on other sites

e mai sus de voineasa :D

daca ai masina -> Olanesti ->Calimanesti -> valea oltului (pana la brezoi)poti vizita manastirea cozia si turnu (in rm vl sunt cele mai multe manastiri pe km2)-> barajul de la bradisor ->voineasa -> obarsia

then go balea lac

sau poti incerca o saptamana in delta ;)

+1 Si eu am fost la Calimanesti Olt, super Manastirea Cozia(acolo e inmormantat Mircea cel Batran si mama lui Stefan cel Mare) + mai sunt multe manastiri in munti dar nu cred k se poate ajunge cu masina peste tot :) .

Sau viziteaza Deva, cel mai curat oras pe care l-am vazut.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...