Jump to content
Luci

Bulgaria şi România sunt cele mai sărace state din Uniunea Europeană

Recommended Posts

Bulgaria şi România sunt cele mai sărace state membre ale Uniunii Europene, în timp ce Luxemburg şi Irlanda sunt cele mai bogate, potrivit Biroului pentru Statistică al Uniunii Europene (Eurostat).

Bulgaria are cea mai redusă cotă a Produsului Intern Brut pe cap de locuitor, doar 38 de unităţi, urmată de România cu 41 de unităţi şi Turcia, stat care aspiră să adere la UE, cu 42 de unităţi.

Luxemburg rămâne de departe cel mai bogat stat al Uniunii Europene, urmat de Irlanda, care nu reuşeşte să obţină decât jumătate din PIB-ul pe cap de locuitor al acestuia.

Statistica Eurostat arată că în ceea ce priveşte puterea de cumpărare, PIB-ul pe cap de locuitor al Luxemburgului, înregistrat anul trecut, a fost de trei ori mai mare decât media Uniunii Europene, 276 de unităţi.

Paritatea puterii de cumpărare este un instrument artificial care elimină diferenţa preţurilor dintre state.

Eurostat a anunţat că rezultatele Luxemburgului sunt amplificate de numărul mare de muncitor transfrontalieri, care lucrează în acest stat şi ajută la creşterea PIB-ului dar nu locuiesc acolo, reducând în acest mod numărul de persoane la care se împarte PIB-ul.

Irlanda, unul dintre marii beneficiari ai fondurilor Uniunii Europene, a reuşit să obţină 146 de unităţi pentru PIB pe cap de locuitor. Pe locul trei s-a clasat Olanda cu 131 de unităţi şi pe patru Austria, cu 128.

Italia, care are cea de-a treia economie ca mărime din zona euro, este aproape de media europeană cu 101 unităţi, în scădere cu două unităţi faţă de 2006. Italienii au pierdut din avantajul faţă de Spania, a patra economie a Uniunii, care a atis 107 unităţi pentru PIB pe cap de locuitor în 2007, în creştere cu 2 unităţi faţă de 2006.

Franţa s-a menţinut la 111 unităţi, iar Germania a scăzut cu un punct faţă de 2006, la 113 unităţi.

sursa :mediafax

E strigator la cer ...suntem o tara cu multe resurse pe care refuzam sa le exploatam.

Lasam turismul in paragina,la fel si agricultura ...si multe altele

Oare parlamentarii nu se gandesc si ei ca daca ar face ceva pentru tara asta ,ea imbogatindu-se ...ar putea sa fure si mai mult :|?

Link to comment

E strigator la cer ...suntem o tara cu multe resurse pe care refuzam sa le exploatam.

Lasam turismul in paragina,la fel si agricultura ...si multe altele

Oare parlamentarii nu se gandesc si ei ca daca ar face ceva pentru tara asta ,ea imbogatindu-se ...ar putea sa fure si mai mult :|?

mai ales agricultura :| o fi fost Ceausescu cum era el , dar stia sa faca ceva ptr tara ... [ cunoscatorii stiu la ce ma refer - mai nou propietatile lui Porumboiu ]

Link to comment

Romania e saraca ca e plina de hoti nu ma refer la astia ce fura din magazine etc corupti din Guvern si toti cei din politica din bani publici isi procura masini de lux terenuri nush unde si tot asa in loc sa faca ceva pt tara isi umfla buzunarele.. romanu nare coloana vertebrala (uni) cand vezi cai voteaza pentru niste mici si bere iti vine sai bati

Link to comment

romanu nare coloana vertebrala (uni) cand vezi cai voteaza pentru niste mici si bere iti vine sai bati

nu sunt majoritari , dar la vot , se pare ca ei sunt cei majoritari =))) s`a dus interesul pentru tara . multi zic in stanga si dreapta , critica pe X-ulescu ca nu a facut nimic , dar nu iau nici o decizie sa schimbe , si asa cei care decid viitorul sunt cei de care zici ca voteaza pentru niste mici si bere ...

Link to comment

E strigator la cer ...suntem o tara cu multe resurse pe care refuzam sa le exploatam.

Lasam turismul in paragina,la fel si agricultura ...si multe altele

Oare parlamentarii nu se gandesc si ei ca daca ar face ceva pentru tara asta ,ea imbogatindu-se ...ar putea sa fure si mai mult :|?

eminescu este vesnic prezent:"muntii nostrii aur poarta,noi cersim din poarta in poarta.."

Link to comment

Romania e saraca ca e plina de hoti nu ma refer la astia ce fura din magazine etc corupti din Guvern si toti cei din politica din bani publici isi procura masini de lux terenuri nush unde si tot asa in loc sa faca ceva pt tara isi umfla buzunarele.. romanu nare coloana vertebrala (uni) cand vezi cai voteaza pentru niste mici si bere iti vine sai bati

Hotia nu are nimic de-a face cu faptul ca noi nu producem nimic. :dontknow:

Link to comment

producem si noi dar am vazut la tv ca nu s-au dat niste bani pentru ceva rachete anti grindina iar acceasta a distrus culturiile de nsh unde. oricum nu suntem chiar asa de saraci doar prosti. Uita-te pe strata cate masini tari vezi ? asta ne intereseaza : sa ai cat mai multi cai sub capota. Asta ne e mentalitatea si o sa fie fff greu sa ne-o schimbam

Link to comment

Suntem cei mai saraci din Uniune si ni se cere sa bagam aer conditionat la vaci , absolut superbe directivele astea Europene care nu ai nici o legatura cu realitatea. Tot ma intreb ei nu vad ca Romania e doar cu numele in UE?

Link to comment

Daca era Ceausescu ce?Cumparam zahar orez etc cu cartela si steateam 6 ore la coada sa cumparam oase sa mancam....Suntem saraci ca suntem prosti Bine fac italienii cand ii spurca pe romanii din italia...

Noi am scapat pe unguri de comunism si akum ne fac de ras in ue..

Datorita noua nu se roaga lui Allah de 6 ori si nu vorbesc turca..

Lista poate continua......

Iam ajutat si akum ne fac de rusine ne fac hoti si tigani.......

Am fost off-topic nu mam putut abtine...

Orce ar fi facut Ceausescu nu trebuia executat deasta ne pedepseste dumnezeu akum....

Link to comment

dar luxemburg de ce e asa bogata? ca sunt si putini locuitori

inflatie mica, rata somajului mica, banci foarte dezvoltate.

pe scurt: Luxemburg a stiut sa foloseasca toti banii (visul meu de cativa ani incoace e sa locuiesc acolo :D)

Link to comment

Bulgaria este peste noi , nu vedeti la stiri , romani isi petrec vacanta in Bulgaria.

Polonia care a fost sub dominatia comunistilor , au avut armata langa ei , patrulau pe strazi tancuri , lumea murea de foame in comparatie cu Romania si totusi acuma Polonia este cu mult peste noi la toate capitolele.

Link to comment

Bulgaria este peste noi , nu vedeti la stiri , romani isi petrec vacanta in Bulgaria.

Polonia care a fost sub dominatia comunistilor , au avut armata langa ei , patrulau pe strazi tancuri , lumea murea de foame in comparatie cu Romania si totusi acuma Polonia este cu mult peste noi la toate capitolele.

Poi poate se duc acolo pt k fiind sub noi, e mai ieftin sau chestii de genu` asta...

Tzara noastra este la randul ei destul de vizitata... Vin multzi straini, care chiar au ce vedea... :P

Link to comment

poi din cate stiu eu zicea ca o s-o ducem rau inca cativa ani si dupa aia o sa fim boieri ! inclin sa cred ca avea dreptate. a platit aproape toate datoriile la alte state si probabil ca si asta a contat in executia lui

ajunsesem creditori + incepusem sa producem arme in masa + rafinarie buna + agricultura buna + serviciu secret bun ... tu ce crezi ca a fost ? Lovitura de stat sau revolutie ?

Link to comment

saraci?unde? :-?? pe strazi, pe la periferii? :-? daca a fi sarac inseamna sa poti numara daciile dintr`o parcare, daca sarac inseamna a numara romanii care se muta de la apartament la vila, daca sarac inseamna a avea telefoane cat mai smechere, daca sarac inseamna ca seara la ora 7 cauti un loc pe la terase sa bei si tu un suc atunci chiar ca suntem saraci... :(

cica am domiciliul stabil intr`un oras pe care guvernantii il considera cam cel mai sarac...sincer,mai deunazi auzii ca orasul in care stau e supranumit orasul Q7, pentru ca raportat la la mia de locuitori sunt cele mai multe Q7 din tara....la periferie e plin de vile...si pe unde am umblat am vazut ca e la fel...si am umblat putin...

nu suntem saraci, suntem doar prosti ca ne lasam condusi de ei...si intr-adevar, conform statisticilor suntem saraci...si poate si conform realitatii...dar saracia nu se mai numara acum in functie de numarul de someri si in functie de numarul de cersetori...somerii muncesc la negru in afara si isi fac case si isi iau masini, cersetorii profita de mila noastra si`si fac case si`si iau masini... :blink:

Link to comment

Suntem si vom fi in continuare niste oameni saraci care nu au atitudine , degeaba ne dam cu parerea pe forum , guvernului il doare-n cot (nici acolo) . Ar trebui luate masuri drastice , iesiri in strada cu pancarde , cum au facut ungurii impotriva gay-ilor ceea ce sunt total de acord cu ei . In biblie scrie clar sa nu facem astfel de chestii iar noi (unii) incurajam astfel de chestii si + le facem si congrese , pentru ce ? Pentru nici copii ratati cu boli mintale .

Link to comment

Suntem si vom fi in continuare niste oameni saraci care nu au atitudine , degeaba ne dam cu parerea pe forum , guvernului il doare-n cot (nici acolo) . Ar trebui luate masuri drastice , iesiri in strada cu pancarde , cum au facut ungurii impotriva gay-ilor ceea ce sunt total de acord cu ei . In biblie scrie clar sa nu facem astfel de chestii iar noi (unii) incurajam astfel de chestii si + le facem si congrese , pentru ce ? Pentru nici copii ratati cu boli mintale .

da, si cine ar iesi? :( cine care zice k iese ar iesi intr`adevar?si yo cu gura pot sa zic multe, dar sa fac putine....daca nu e unitate, degeaba...daca toata lumea se complace in situatie, iar degeaba...cei care au au uitat de unde au plecat(mare parte) si cine nu s`a realizat, se complace si`si plange de mila :sef: :kar:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...