Jump to content
Heini

Extrateresti !

Recommended Posts

Chiar daca ar exista nu avem cum sa ne intalnim cu ei, pentru ca sunt prea departe.Chiar si cu viteza luminii dureaza milioane de ani ca sa iesim din calea lactee.

te gândeşti prea departe, "noi" abia am reuşit să explorăm luna, şi puţin Marte cu acei 2 roboţi, nici nu am ieşit din sistemul solar, şi mai sunt atatea de explorat, şi te deja te gândeşti să părăsim galaxia?

şi ăla de mai sus cu bacteriile lui: Hatelord cine a fost pe alte planete ca să vadă apa de pe alte planete?, nu a fost nimeni se doar bănuieşte că pe Marte cândva ar fi fost râuri, şi Satelitul Europa care se spune ca ar fi acoperit de gheaţă şi dedesupt sar putea afla apă lichidă. în rest tu visezi, întradevăr s-au studiat multe planete în jurul la mulţi sori din jurul nostru, dar erau doar planete moarte adică prea aproape se soare sau prea departe şi nu aveau cum să susţină viaţa, sau planete gazoase. galaxia noastră este mult mult mai mare decât vedem noi, ce vedem noi cred ca nu este nici 1% din galaxie, deci sunt f multe şanse să mai existe planete "M class" :D

Link to comment
Share on other sites

serios? lucrează taicătu la NASA? dacă nu-s sori atunci ce îs? stele? steaua ce e? nu-mi spune şi tu ca mama mea când am întrebato şi a zis că îs bolovani :)) stelele îs corpuri cereşti cu lumină şi căldură proprie, că altefel nu ar avea cum să se vadă de la atâtea zeci, sute, mii poate milioane de ani lumina. cu excepţia unor planete din sistemul nostru solar care îs f aproape de noi,

Link to comment
Share on other sites

Termenul STEA este numele ca obiect al unui corp cerescce produce lumina si caldurasi are o atractie gravitationala mare. si rocile alea care zboara prin spatiu ai sa le zici ASTEROIZI nu Haleyii

Mai invata

Nu trebuie sa fi la NASA ca sa sti asemenea banalitati de baza

Link to comment
Share on other sites

na spus bine se spune stea, o stea poate fi numita soare atunci cand in jurul ei orbiteaza niste planete ;)

Tu ai spus-o ca nu e bine din punct de vedere gramatical, mai ales cand ai zis "100 de Pamanti". E bine spus "sori" din punct de vedere gramatical. Fie ai lasat impresia gresita, fie o intorci ca la felul 14 :).

Link to comment
Share on other sites

Termenul STEA este numele ca obiect al unui corp cerescce produce lumina si caldurasi are o atractie gravitationala mare. si rocile alea care zboara prin spatiu ai sa le zici ASTEROIZI nu Haleyii

Mai invata

Nu trebuie sa fi la NASA ca sa sti asemenea banalitati de baza

Acuma daca tot esti la punctul asta termina fraza. Sunt 3 feluri de stele din punctul de vedere al caldurii emanate . Se prea poate ca persoana de mai sus sa se fi referit la "sori" ca stele asemanatoare Soarelui nostru . Sa nu uitam ca Soarele este o stea galbena pitica . Daca era rosie ori alba , albastra nu era chiar asa de roz situatia .

Mai sunt o groaza din cate stiu eu sisteme solare in galaxia noastra si din cate cunosc oamenii mai stiu si de inca vreo 3 parca sau 4 Galaxii pe langa a noastra mai mari sau mai mici ca marime . Chiar daca suna a SF insa ca fiinta umana nu prea poti face calatorii interplanetare fara existenta unui fel de gaura de vierme sau un mod de teleportare pe distante incredibil de lungi .

Link to comment
Share on other sites

Mai mult ar fi util decat fun . Si chiar si pe Pamant teleportarea ar fi un pas urias in reducerea poluarii si calatoria cat mai rapida si usoara . Stiu ca e o ideea inspirata din filmele SF ati zice insa si filmele SF sunt inspirate de undeva .

Ar fi interesant insa nu cred ca va exista un astfel de mijloc de transport secolul asta , sau chiar daca se va inventa nu cred ca va fi facut public atata timp cat exista o criminalitate atat de mare .

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...