Jump to content
Heini

Extrateresti !

Recommended Posts

Nu vad legatura, esti complet pe langa subiect, nu vorbim aici de basme sau de imaginatia unui poet oarecare.

Vorbim de lucruri simple si logice, hai sa merg mai incet...ce ai invatat la scoala ? unde este apa este viata, asa-i ? sunt sigur ca te-ai convins si tu de asta. Ok...si deci ? pai simplu, avem universu, galaxii...milioane de planete/stele...TERRA e singura planeta cu apa ? :dooh: chiar daca raspunsul este DA, un microorganism se poate adapta si fara apa, depinde doar de cativa factori (nici nu cunostem toate resursele existente in univers, ce sa mai vorbim de combinatii si legaturi complexe intre TOATE elemente).

Daca stau si ma gandesc serios, posibilitatile sunt NELIMITATE si ma depasesc la cate sunt deja cunoscute...

Raspunsul este garantat ca exista extrateresti care sunt cu mult peste noi sau cu mult sub noi din punct de vedere tehnologic.

uite care e treaba.. am zis-o ironic.. cat despre sphinx, nu e creatia niciunui poet.. in fine.. nu am chef sa discut despre asa ceva.. cred ca ar fi trebuit sa citesti un post de mai sus de al meu, pe aceeasi pagina si sa nu comentezi asupra acestuia.. ;) cat despre ultima parte: nimic nu e garantat ;)

Link to comment
Share on other sites

stii? crezi ca o ecuatie ca aia poate demonstra ceva? poate ca "viata" nu este peste tot tinuta de aer, mancare si apa.. poate ca alienii aia nu se imnultesc prin fecundatie.. si stii care e paradoxul? ca oamenii, care nu au vazut asa ceva niciodata, care cica studiaza acest tabu, isi permit sa isi dea cu parerea, sa se autointituleze experinti in asa ceva, cand defapt habar nu au.. parca e asa.. urat sa spui ceva despre un lucru, despre care nu ai habar si nu ai cum sa ai habar.. adica e ca si cum oamenii din antichitate ar fi zis ca centrul pamantului este o stanca.. si ar fi incercat prin nujce metode sa demonstreze asta ca ei ar fi ferm convinsi.. de ce? pentru ca la suprafata pamantul este solid.. si daca sapi e din ce in ce mai greu.. ar fi fost o logica, dar nu ar fi insemnat ca este adevarat.. ala a fost doar un exemplu de al meu ca nu aveam la ce sa ma gandesc.. dar in fine.. ecuatia aia nu demonstreaza nimic.. nu mi se pare nimic atat de filosofic si complicat.. daca stii ceva engleza si citesti putin acolo e normal sa fie logic asa ceva.. bine.. asta daca stii sa numeri.. in plus "varsta" universului este de asemenea estimata, si atat se crede asta nu inseamna neaparat ca e chiar atat de "batran", sau ca e mai "tanar" sau chiar mai "batran", cat despre suprafata.. oamenii nu au echipament destul de performant sa ajunga la un "capat" al universului.. poate ca defapt e un string, sau poate ca intr-adevar e infinit.. who knows? adica e usor sa te joci cu cifrele, dar nu inseamna ca ai si dreptate.. eu sincer cred ca exista, si stii de ce? cred ca "inceputul timpului nu exista".. nu cred ca dumnezeu a facut lumea, cred in teoria stringurilor, cred ca noi avem "vieti" doar din intamplarea de a ne afla pe terra.. cred ca sufletul e o unda, cred ca totul poate fi explicat de fizica si orice lucru are o "forma fizica".. si cred ca asa cum noi suntem din intamplare poate mai sunt si "altii" ca noi.. si cred ca am zis prea mult..

le: care vrea sa comenteze, va rog cititi de 2 ori, vedeti unde vreau sa bat, cititi o data teoria stringurilor si abia apoi apasati pe add replay.. multumesc!

Teoria stringurilor doreste sa unifice toate fortele cunoscute de catre noi intr-una singura intr-un singur concept, model. Momentan este doar un concept matematic din care printre altele rezulta ca universul are 11 dimensiuni celelalte dimensiuni sunt curbate asa de mult incat noi nu le percepem. Defapt matematica care se foloseste in aceea teorie este foarte complexa iar pentru a reuni toate fortele cunoscute de noi intr-un singur model este nevoie de 11 dimensiuni pentru a realiza acest lucru.

Oricum are multe inconsistente si momentan este doar un concept matematic.

Adevarata sau nu o sa vedem pe parcurs cand se va si proba aceasta teorie oricum este nevoie de multa energie sa ajungi la stringul tau :)

Si eu chiar sunt curios . Abia astept sa zica ca exista un monopol magnetic , abia astept ca sa gaseasca particula care corespunde campului grativational dar momentan totul ii doar teorie.

Acuma ca tot veni de vb de teoria stringurilor aceasta teorie accepta multi universuri asa ca deja probabilitatile sa exista viata si in alta parte deja creste.

Formula lui drake enuntata pe aici tine mult de teoria probabilitatilor nimic concret. Asa ca sa va dea de gandit teoria probalilitatilor cam zice asa : daca ei un zar si il arunci ai 1/6 sanse sa iasa cifra 1 de ex. Prin extensie daca arunci zarul de 6 ori ar trebui ca macar odata sa iti iasa cifra 1 dar se poate intampla sa nu iasa deloc aceea cifra. Chiar si cu aceea formula a lui drake exista posibilitatea sa nu mai existe viata in alta parte. Insa pe mine logica nu ma lasa sa cred ca in vastul univers chiar am fi singuri.

Sunt de parere ca exista viata sub alte forme unele mai avansate altele mai nasoale ca si noi.

Acuma cateva mii de ani oamenii credeau ca fulgerul este o unealta a zeilor

Acuma cateva sute de ani oamenii credeau ca noi suntem in centru universului

Acuma o suta de ani am ajuns sa vedem universul si la dimensiuni macroscopice si microscopice

Acuma 50 de ani am aflat ca nu electronul are cea mai mica sarcina electrica si ca universul este inca in expansiune.Cam tot atunci am aflat ca universul este format si din antimaterie. Particule opuse ca caracteristici celor care ne formeaza pe noi.

Nu se stie ce ne rezerva urmatorii ani.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chaos-Sm3ch3rU

exista mah :) si in anul 2020 or sa vina pe pamant si o sa ne omoare pe toti :gun: ^:^)^

Link to comment
Share on other sites

Nu prea imi vine sa cred ca exista , nu stiu de ce am impresia asta . :-?

Si chiar daca ar fi , toti spun ca extraterestrii sunt mai evolutia in toate , de ce , probabil ca ei sunt doar la epoca de piatra :| , nu ? NU avem de unde stii sigur daca nu vedem unu intr-un Cadillac si cu 50cent in spate . :)

Link to comment
Share on other sites

Nu prea imi vine sa cred ca exista , nu stiu de ce am impresia asta . :-?

Si chiar daca ar fi , toti spun ca extraterestrii sunt mai evolutia in toate , de ce , probabil ca ei sunt doar la epoca de piatra :| , nu ? NU avem de unde stii sigur daca nu vedem unu intr-un Cadillac si cu 50cent in spate . :)

:blink: tu vezi ce scrii cand scrii? daca exista extraterestri <extra- in afara/ terra- pamant> nu inseamna neaparat ca exista doar intr-un singur loc si toti sunt la fel.. universul e mare dudeee.. adica uite sa intelegi o spun pe un sens usor de inteles, si anume pot fi mai multe civilizatii extra-terestre.. unii sa fie in nano age, altii in evul mediu, altii in epoca de piatra samd..

iara treaba cu 50cent si cadillacu sa mor de inteleg o iota..

Link to comment
Share on other sites

eu am facut acest topic ca lumea sa'si exprime opiniile .... dar vad ca uni, nu toti doar ce'i care se simt iti bat joc infine ... este interesul fiecaruia poate maine va treziti ca nu suntem singuri in Univers .....[ ma refer la ce'i care i'au asta in ras] atunci ce pareri o sa aveti ? :) ... mc anticipat .. am vazut multe raspunsuri interesante .. multumesc :P .

Link to comment
Share on other sites

Mai nu cred ca este cineva 100% ca exista cu adevarat extraterestrii, sau ma rog asa cred eu. Lumea este si pro si contra, tinzand insa sa fie mai mult pro. Miciile dubii apar probabil de la tot felul de teorii conspirative care ne tot amesteca gandurile, care ne dau tot timpul mai mult de gandit si care ne fac sa ne indoim de anumite lucruri. Probabil ca majoritatea persoanelor cred ca exista extraterestii dar doar din punctul lor de vedere.

Link to comment
Share on other sites

OK, nu am avut rabdare sa citesc toate posturile (doar primele 2 pagini si asta) si am vazut si posturi interesante. Acum eu sunt unul dintre aia care a citit si vazut ecranizari , documentare etc... (peste 30 DVDs cu documentare) pe teme pe care foarte multi le-ar considera cretinatati, blasfemii, etc ... dar cunosc si variantele acceptate in acelasi timp!

Acum la inceput cateva chestii:

Exista D-zeu , ce/cine este D-zeu? (o entitate superioara, divina nu neaparat in contextul cunoscut de 99% din noi, biblic - numai geneza este in proportie de cel putin 30% in contradictoriu cu ce cunoastem azi - DA, am citit Biblia de 2 ori, Vechiul Testament de 3 ori, in tinerete :D ). Probabil exista dar nu asa cum il stiu toti (D-zeu, Allah, Buda, ....) probabil chiar apartine unei civilizatii superioare si undeva in trecutul indepartat a influentat civilizatia noastra, divinizat si mai apoi ajuns in formele cunoscute, mentionate mai sus. Geneza spune clar D-zeu a facut animalele (lei, tigri, elefanti, etc - atat stiau si ei pe atunci, dar mai sunt 4 miliarde de ani de evolutie pana aici).

Cine este Iisus, verificati istoria dinaintea lui cu cel putin 3500 ani inainte, si aflati cine n-a fost Iisus.

Religia, parerea mea, cel mai avansat mijloc de control in masa, pana la televizor :D ...

Omul in toate stadiile de Homo pana la Homo Sappiens (acum 100 000 ani) era o maimuta nimic deosebit la el fata de ruda sa apropiata si dintr-odata BUM s-a desteptat, inca se cauta veriga lipsa, dar poate veriga lipsa consta intr-o interventie din alta parte, nu de pe pamant ...

Ceea ce intelegem noi azi prin civilizatie se rezuma la ultimii 5-6000 de ani dar acum cca 15000 de ani erau alte civilizatii poate la fel de evoluate ca egiptenii care au disparut in urma ultimei glaciatiuni de acum 10000 de ani (ex. desenele uriase din desertul Nazca, Peru care se intind pe distante mai mari de 500km, vizibile doar de la mare altitudine; Atlantida; aztecii si egiptenii dinainte de civilizatiile cunoscute de mai toata lumea; Sfinxul din Egipt nu in forma cunoscuta de noi astazi, baza are peste 12500 de ani, a fost remodelat ulteriori de egipteni, dar prea putine documentare pe tema asta si prea multe pe tema piramidelor din Giza). Si sa ajung iarasi la subiectul nostru de unde BUMul tehnologic la civilizatiile pierdute, prea dintr-odata au stiut ei sa faca prea multe... Posibil au fost ajutati.

Roswell, huge hoax, toata campania mediatica. Chiar daca a fost ceva in nici 1 caz nimic din ceea ce a fost dat (scapat) publicitatii...

Concluzia:

Cum au spus majoritatea, universul e vast, sunt extraordinar de multe galaxii de care nici habar nu avem si nu cred ca noi am putea fi singurele forme de viata din univers (cunoscute, pe baza de carbon si dezvoltate in prezenta apei, sau necunoscute chiar fiinte in stare gazoasa, etc). Parerea mea, daca exsita viata undeva in nici un caz nu are nimic in comun cu noi, cap, 2 maini, 2 picioare (inca este considerat, o mare minune, mersul biped la om, una din cele mai firave specii dominante pe Terra, compenseaza prin BRAINS, insa din ce in ce mai rar)...

Daca ne-au vizitat vreodata fiinte superioare? Zic eu, foarte posibil, dar undeva in trecutul indepartat, in prezent chiar daca o fac o fac "de dupa coltz" ...

Cam atat, as avea foarte multe de spus si mult mai detaliat, dar am zis sa imi expun parerea pe scurt si pe intelesul tuturor!!! :readthis:

O zi buna tuturor! HF

Link to comment
Share on other sites

Sansa ca rasa umana sa fie singura in infinitul Univers este mai mult decat ridicola de mica .

Quote :

" Despre Nibiru

Ce se ştie despre aceasta planetă? Unde este ea acum? De unde va ajunge în sistemul nostru solar?

I se spune Planeta cu 50 de nume, tocmai fiindcă se regăseşte în tradiţiile sumeriene, akadiene, babiloniene, mesopotamiene, indiene, chineze şi ale altor popoare. Nibiru, Marduk, Planeta crucii, Regele cerurilor, Casa mărilor strălucitoare, Cel care aruncă foc, A douăsprezecea planetă, Planeta zeilor, sunt doar câteva dintre denumirile mai mult sau mai puţin metaforice ale acestui corp ceresc. La care se adaugă şi un nume modern, un index de catalog, 2003 UB 313, care indică anul târziu al înmatriculării şi care preia în mod uimitor particula UB întrebuinţată de sumerieni în clasificarea sa printre corpurile cereşti [206,282]. Nibiru are între 7 şi 12 sateliţi şi e cu atât mai greu să treacă fără efecte printre celelalte planete. Are o orbită eliptică extrem de alungită, ciclează în jurul Soarelui nostru în 3600 de ani tereştri. La trecerea (shar în limba sumeriană) prin sistemul nostru solar poate pierde sau capta dintre sateliţii planetelor pe langă care evoluează. Trece printre Marte şi Jupiter. In urmă cu mai multe treceri a dezintegrat o planetă, Tiamat, care evolua pe o orbita stabilă în zonă. Aşa a apărut cunoscuta centură de asteroizi.

Cum ne influenţează trecerea acestei planete, dacă se va dovedi că într-adevăr ea există.

La fiecare trecere în sistemul solar se dezvoltă mari perturbaţii ale câmpurilor electromagnetice şi gravitaţionale. Plăcile tectonice ale planetelor solare, dar ne interesează în special ale Pământului, intră in derivă generând cutremure puternice. Planetele îşi pot schimba parametrii de evoluţie, vitezele de rotaţie şi de revoluţie. Inevitabilele coliziuni generează praf meteoritic care poate întuneca lumina Soarelui. Praful intră apoi în atmosferă, este antrenat de precipitaţii şi se depune la sol. La începutul lunii martie 2006 televiziunile au transmis cum la Moscova a nins cu zăpădă rozacee spre roşu. Populaţia era speriată, atribuind fenomenului conotaţii fataliste în conexiune cu plăgile suferite de egipteni în timpul exodului biblic. Atunci apele ploilor erau de culoare roşie, apele Nilului erau roşii, Marea Roşie păstrează şi astăzi aceasta denumire, primită după culoarea apelor sale din acele timpuri.

Cel mai mult se transformă clima. Mai întâi are loc o încălzire progresivă, precum constatăm în zilele noastre, pe care o atribuim în mod eronat unor tehnologii terestre, dar prin această etapă s-a trecut şi la ultima evoluţie a lui Nibiru, tradiţiile chineze au imortalizat în spaţii largi şi în numeroase texte fenomenul de supraîncălzire, arşiţă şi caniculă [7,191], cu toate că atunci tehnologia nu fusese declanşată. Încălzirea provoacă topirea gheţarilor şi chiar a calotelor polare. Tot în luna martie 2006 posturile de televiziune transmiteau cum în sudul extrem al Patagoniei, Argentina, gheţarii dintr-o rezervaţie naturală se dislocau şi se prăvăleau în mare spre uimirea patagonezilor. Topirea gheţii va determina creşterea nivelului oceanului planetar şi inundarea ţărmurilor pe distanţe greu de estimat. Oceanul planetar îşi va modifica astfel şi salinitarea nu numai întinderea ceea ce va influenţa circuitul de suprafaţă şi de profunzine al curenţilor marini, aşa numitul motor termosalin al planetei.

Fenomenele evoluează lent dar în ultimul timp pare că s-au exacerbat. Astfel va începe o nouă glaciaţiune, ce va fi resimţită cel mai drastic pe ţărmul de vest al Europei respectiv pe coasta de est a Americii de nord, încălzite în prezent de cunoscutul Golf Stream. Mediul biologic va avea mult de suferit şi va fi profund afectat. Deja primele efecte ale apropierii Planetei zeilor sunt resimţite de locatoarele extrem de sensibile şi precise ale păsărilor migratoare, ale balenelor sau ale porumbeilor călători. Vor fi desigur afectaţi apoi sateliţii de telecomunicaţii.

Dată fiind înclinaţia axei pământului accentuată de la 23 la 29 de grade este posibilă schimbarea polilor magnetici ai planetei, fenomen care s-a produs şi la trecerile anterioare şi a fost consemnat în multe din scrierile sacre şi tradiţionale [233,132]. Informaţiile cele mai abundente se găsesc pe sute de plăcute sumeriene în ENUMA ELISH, epopeea sumeriană a creaţiei, de unde au fost preluate în Biblie dar şi în scrierile egiptene, incaşe, în Vedele sanscrite, în mitologia greacă şi romană. Toate planetele sunt zeificate şi personificate [206,217]. Sunt cunoscute şi studiate sute de documente străvechi, extrem de precise care prezintă schimbarea punctelor cardinale şi a configuraţiei constelaţiilor pe bolta cerească [233,134]. Consemnările sistematice şi îndelungate ale egiptenilor amintesc o succesiune de patru astfel de evenimente [233,125].

Schimbarea polarităţii magnetice a globului pământesc se desfăşoară într-o durată estimată la 3-4 zile, timp în care “debusolarea” navigatorilor va fi cel mai neînsemnat prejudiciu. Fiinţele vor percepe fenomenul ca pe o acţiune de ştergere a creierului, cunoaşterea acumulată fiind pierdută. Animalele până atunci sălbatice vor deveni blânde şi ascultătoare.

Cine studiază aceste evenimente, care este atitudinea oamenilor de ştiintă?

Dată fiind relaţia directă cu planeta creatorilor noştri cele mai interesate şi îndreptăţite să ia atitudine sunt feţele bisericeşti de la Vatican. Religia a avut din start misiunea de a intermedia relaţia dintre zeii creatori şi oameni. Primii preoţi iniţiaţi, leviţii, cei care aveau printre altele şi harul levitaţiei, nouă ne-au comunicat doar termenul. Apoi cercul iniţiaţilor s-a mai extins, desigur tot sub controlul zeilor, ceea ce le-a mai diluat statutul şi prerogativele. Desigur embargoul total asupra domeniului, menţinut cu străjnicie de milenii prin intermediul religiei a fost spart de câteva secole, nu multe, dar inerţia se manifestă în continuare. Ştiinţa şi-a croit greu şi cu multe victime drum, savanţii au fost sacrificaţi sau marginalizaţi, bibliotecile incendiate ritmic, tehnologiile întârziate sau dosite. Papa Ioan Paul al XIV, cu circa un an înainte de a se stinge acceptase să vorbească despre extratereştri ca despre ale fiinţe din Univers. În numele religiei atot puternice până nu demult Vaticanul a adunat şi pus la loc de veci, în renumitele sale pivniţe, cele mai mari taine ale cunoaşterii. Acum lucrează cu specialişti de prima mână nu numai în aprofundarea dogmei dar şi în cercetarea ştiinţifică. Mă refer doar la specialiştii de marca antrenaţi în astronomie, astrologie. La Tucson în Arizona, SUA, Vaticanul deţine unul dintre cele mai moderne observatoare astronomice. Dar perşii se mândreau cu observatorul astronomic a lui Ulubek la anii 1200!

Sunt de asemenea foarte cunoscute şi citite, încă din secolul trecut lucrările unor cercetători Immanuel Velikovski [233] apoi Zecharia Sitchin [182], [184], [206], [220]. Ca să nu mai vorbim de reputaţii sumerologii S. N. Kramer [244] şi Vojtec Zamarovsky [245].

Din păcate înclinaţia firească spre adevăr şi rigoare ştiinţifică se transformă sistematic în controversă, neîncredere, suspiciune. Autorii sunt discreditaţi, cum s-a întâmplat cu I. Velikovsky sau marginalizaţi ca în cazul lui Z Sitchin, cercetători care au adunat cantităţi enorme de mărturii documentare din toate tradiţiile popoarelor. Şi asta în secolul XX! Insă în secolul XXI lucrurile s-au mai schimbat. In august 2006 la Praga a avut loc un congres al astronomilor, care după două săptamâni de dezbateri au retrogradat planeta Pluton la rangul de planetoid. Ca să nu le mai iasă socoteala cu Nibiru a douăsprezecea planeta!

Apoi NASA, universităţile, oamenii de ştiinţă, cercetătorii din întreaga lume.

Cei de la NASA ce ştiu despre această planetă?

Intrebarea este absolut fundamentată, NASA este etalonul de încredere şi potenţial al lumii moderne pragmatice, materialiste, tehnologizată. Probabil cei de la NASA ştiu mult mai multe decât lasă să se înţeleagă. Fac intense cercetări şi experimente. Intâmpinarea cu foc a unui asteroid la 130 milioane de km de pământ, în zona planetei Marte, pare însă a fi un test mai necesar zeilor pământeni decât oamenilor. Dar şi oamenii şi-au primit răsplata publicitară cuvenită pentru efortul depus, de vreme ce interceptarea s-a produs cu succes, chiar în data de 4 iulie 2005, de ziua naţională a SUA. NASA dezvoltă programe spaţiale interplanetare, dar le prezintă în maniera hoolywoodiană.

Pentru a nu face notă discordantă NASA continuă să-i sfinţească şi să-i împărtăşească pe cosmonauţi. E adevărat că postul şi rugăciunile prind bine, iar dacă proiectele sunt bine executate şi verificate, misiunile chiar se termină cu succes. În martie anul acesta NASA a lansat în mare grabă şi cu destule ghinioane o rachetă spre Pluton pentru a capta cât mai repede informaţii direct de la sursă despre Nibiru care e deja acolo. În 1999, NASA anunţa cu nedumerire că sondele sale Pioneer care străbat sistemul solar întâmpină o presiune inexplicabilă la înaintare, ceea ce le încetineşte viteza de parcurs !!!

Războiul stelelor este mai degrabă un program vital intratereştrilor încartiruiţi pe Terra, încă de la coborîrea annunnakilor (an-nun-na-ki, cei 50 care au coborît pe Pământ din Cer [206,342]) de pe Nibiru, decât popoarelor belicoase de pământeni, care până la urmă pot fi aduse uşor la masa tratativelor cu un blid de pilaf. Războiul fiilor luminii - zeii plecaţi - contra fraţilor lor, fii întunericului - zeii rămaşi pe pământ - este în plină desfăşurare. Patriarhul Enoh ne menţionează în cartea sa, eliminată de şapte secole din Biblie - ca dintr-un almanah în care fie că introduci, fie ca scoţi tot almanah rămâne - numele şi specializările profesionale ale acestor îngeri [6,VII;VIII]. În scenariu oamenii au un rol neesenţial dar îşi mai rezolvă unele interese locale şi temporare, în schimbul resurselor terestre pe care le exploatează.

Despre ce resurse poate fi vorba?

În primul rând despre aur. Unde este aurul pământenilor? El nu se corodează, nu se consumă, se trece cu atenţie din mână în mână pentru a nu se toci pe muchii, se exploatează de milenii, dar nu se găseşte depozitat nicăieri în munţi de lingouri. Toate ţările se zbat în datorii sau îşi cresc permanent TVAul şi impozitele pentru a strânge cât mai mult aur, după care aurul trece din bancă în bancă, până dispare. Unde dispare? Răspunsul este scris peste tot în Biblie! Chiar din pagina a doua, aflăm că Domnul, după ce a asigurat cele necesare traiului îndestulător al omului, l-a pus imediat la treabă pentru a extrage aur. Din ce alt motiv ar fi fost necesară informaţia atât de devreme, în istoria zbuciumată a omenirii?

(Geneza 2,10) “Un râu ieşea din Eden şi uda grădina; şi de acolo se împărţea şi se făceau patru braţe. Numele celui dintâi este Pison; el înconjoară toată ţara Havila, unde se găseste aur. Aurul din ţara aceasta este bun; acolo se găseşte şi bdelium şi piatră de onix.”[2].

Abia apoi au urmat formalităţile prin care omului i-au fost prezentate, plantele şi animalele pe care Domnul i le hărăzise. Şi ca sa nu fie nici un dubiu în ce priveşte destinaţia aurului şi cum se mai poate procura el, tot din Biblie află:

(Hagai 2,8) “Al Meu este argintul şi al Meu este aurul, zice Domnul oştirilor” [1].

(Iosua 6,19) “Tot argintul şi tot aurul, toate lucrurile de aramă şi de fier, să fie închinate Domnului, şi să intre în vistieria Domnului.”

(Exodul 25,2) “Vorbeşte copiilor lui Israel: Să-Mi aducă un dar; să-l primiţi pentru Mine dela orice om care-l va da cu tragere de inimă. Iată ce veţi primi dela ei ca dar: aur, argint şi aramă.”

(Exodul 3,21) “Voi face chiar ca poporul acesta să capete trecere înaintea Egiptenilor; şi, când veţi pleca, nu veţi pleca cu mânile goale. Fiecare femeie va cere de la vecina ei şi dela cea care locuieşte în casa ei, vase de argint, vase de aur, şi haine, pe cari le veţi pune pe fiii şi fiicele voastre. Şi veţi jăfui astfel pe Egipteni.”

Despre circuitul aurului în natură, pe piaţa bancară şi în cosmos sunt efectuate numeroase alte analize [170,128], [200,196].

O plăcuţă sumeriană menţionează interesul zeilor pentru

[206,340] “piatra albastră care aduce boală”

Noi îi spunem uraniu.

Lucraţi într-o editura, sunteti un om al cartilor, sunteti credincios? Ce atitudine adoptaţi faţă de aceste informaţii, vi se par demne de luat în considerare?

Da, sunt foarte credincios, numai că, pe cât sunt de credincios pe atât sunt de însetat de cunoaştere. În această epoca credinţa noastră trebuie să fie cunoaşterea. Mesajele sacre ale religiei trebuie citite cu multa atenţie şi receptivitate. Credinţa e mistică, ne învaţă să fim atenţi doar la majusculele cu care se scrie Numele Domnului, ştiinţa ne conduce spre conţinut. De prea multă vreme religia şi ştiinţa sunt într-un antagonism interminabil.

De pe poziţii voit discretizate îşi dispută supremaţia şi prioritatea în a descifra tainele lumii, înainte ca lumea actuală să dispară, ca şi cele de până acum. Zeii sunt desăvârşiţi în abilităţile lor manageriale şi ţin religia şi ştiinţa într-un echilibru precar. Nici una nu câştigă, nici una nu pierde lupta, aşa încât controversa să se prelungească atât cât e nevoie. De fapt fiecare încearcă cu mijloacele proprii să-i explice celeilalte unde este adevărul. Pentru aflarea adevărului este însă nevoie să înţelegi ambele limbaje. În plus, este nevoie de o abordare holistică, globală, generală a problemei. Ultimele descoperiri ale ştiinţei şi tehnologiei moderne se pot regăsi în noianul de metafore, pilde, alegorii, povestioare ce fac deliciul tradiţiilor şi textelor sacre.

De altfel şi sciziunea dintre poeţi şi tehnicieni a făcut ravagii. În loc să ia în serios enunţurile tradiţiilor populare, să le dezvolte pe măsura ce ştiinţa evoluează, savanţii preferă să le redescopere, îşi ignoră înaintaşii ca să-şi proclame prioritatea. De fapt nu aveau altceva de făcut decât să actualizeze limbajul păstrând neschimbată esenţa. Să aducă informaţia la zi, să o updateze, cum am zice noi. Fizica cuantică modernă şi-a regăsit cu surprindere principiile de structurare a materiei în versetele taoismului sau ale poeţilor de limba sanscrită ai Bhagavad-Gitei, care nu le-au descoperit în ciclotroane, ci le-au aflat de la zei:

[92,225] “Când aşezi partea lângă întreg, vezi că partea umple întregul şi în acelaşi timp îl cuprinde în ea însăşi” .

Noi numim aşa ceva hologramă, dar cui îi pasă! "

Link to comment
Share on other sites

Insa pe mine logica nu ma lasa sa cred ca in vastul univers chiar am fi singuri.

Sunt de parere ca exista viata sub alte forme unele mai avansate altele mai nasoale ca si noi.

Eu cred in lumii paralele

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...