Jump to content
tasedano

Eclipse INTUIT: Telefonul care indrageste statul la soare

Recommended Posts

Yanko Design ne uimeste din nou cu un super concept: Eclipse INTUIT, un telefon care se incarca stand la soare!

Realizat de catre designer-ul Eddie Goh, Eclipse INTUIT seamana destul de mult cu iPhone (am inceput sa uram comparatiile dintre orice telefon cu iPhone, dar de data asta chiar seamana), avand o suprafata ceramica ce contine celule solare capabile sa incarce terminalul prin simpla lui expunere la soare.

INTUIT poseda o camera de 5 megapixeli si un software complex de editare foto on-board. Telefonul este un slider pe orizontala cu o suprafata touchpad ce poate deveni tastatura sau display auxiliar. Display-ul principal ocupa aproape in totalitate partea frontala a dispozitivului.

Nu putem contesta faptul ca Eclipse INTUIT chiar arata bine si promite multe. O singura problema se ridica. Traind in niste vremuri in care telefonul sta adanc in buzunar si de cele mai multe ori si cu mana in acelasi buzunar, cand mai are timp sa se incarce? Poate acasa, la lumina emisa de monitor..

Umbla vorba prin targ ca si Apple ar lucra la un asemenea telefon, care sa-si incarce acumulatorul la soare. Si daca lucrurile tot stau asa, atunci trebuie sa recunoastem ca Eclipse INTUIT are toate sansele sa se bucure de succes daca cineva ar decide construirea lui. Poate chiar Apple, cine stie..

http://img75.imageshack.us/my.php?image=27k9060822333fi9.jpg

Sursa: PlugIn

Link to comment

interesant si chiar util.. sincer atata timp cat e telefon nu ma intereseaza camera, cate n culori are, ce fel de sunete mpx scoate samd, ci claritatea cand vorbesti cu cineva, semnalul si bateria..

si cei din Alaska ce se fac?

locuiesti in alaska? ce? tu crezi ca daca in japonia nu ai cum sa mergi cu viteza mare nu mai are rost sa se produca masinile gen lamburghini?

inca ceva: se incarca repede sau stau 2zile cu el pe casa? (bine nici chiar 2zile.. am exagerat) asta conteaza mult ^^

Link to comment

eu cred ca ar trebui sa va ganditi la situatii-limita, cand ai nevoie sa suni pe cineva sau la un serviciu si nu poti baga telefonul in priza ca sunt inundatii si tu esti pe casa.. si tocmai a venit soarele si odata cu el si sursa-ti de energie ;) (am dat un exemplu banal)

Link to comment

Nu putem contesta faptul ca Eclipse INTUIT chiar arata bine si promite multe. O singura problema se ridica. Traind in niste vremuri in care telefonul sta adanc in buzunar si de cele mai multe ori si cu mana in acelasi buzunar, cand mai are timp sa se incarce? Poate acasa, la lumina emisa de monitor..

se pare k soarele e singurul incarcator.... :D

Link to comment
Guest Kamikaze

locuiesti in alaska? ce? tu crezi ca daca in japonia nu ai cum sa mergi cu viteza mare nu mai are rost sa se produca masinile gen lamburghini?

nu ai inteles sarcasmul din vorbele mele...dar multumesc oricum pentru remarca tampita.

ps: lamborghini

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...