Jump to content
tasedano

Pirateria de software din Romania a atins in 2007 o rata de 68%

Recommended Posts

Procentajul de software piratat din Romania este in scadere in 2007, rata pirateriei fiind de 68%, insa pierderile cauzate de software-ul piratat sunt in crestere datorita dezvoltarii pietelor emergente, ajungand pana la 96 de milioane de euro, releva raportul anual realizat de IDC pentru Business Software Alliance (BSA).

Pirateria de software din Romania a atins in 2007 o rata de 68% Anul trecut rata pirateriei a fost in scadere cu 1% fata de 2006, pana la valoarea de 72 de milioane de euro, iar fata de 2005, aceasta a scazut cu patru procente, de la 72%, la 70 de milioane de euro, conform BSA.

Romania are acelasi nivel al pirateriei ca si media regiunii central si est europene pe 2007 si se afla pe a unsprezecea pozitie in topul tarilor cu cea mai ridicata rata a pirateriei din Europa Centrala si de Est, la egalitate cu Bosnia, Bulgaria si Macedonia.

In urma cu trei ani, insa, Romania era cotata cu o rata de piraterie printre cele mai ridicate din lume, ocupand a treia pozitie in Europa de Est, dupa statele CSI, Ucraina si Rusia.

Europa Centrala si de Est este fruntasa pe plan mondial in ceea ce priveste pirateria software, cu pierderi de pana la 4.03 miliarde euro in 2007, fata de 2,6 miliarde euro, cat s-a inregistrat in 2006.

Pirateria este un fenomen raspandit in societatea romaneasca, drept pentru care Microsoft Romania isi propune sa transforme campania de educare impotriva pirateriei, recent lansata, intr-o cauza pentru toate industriile afectate de nerespectarea dreptului la proprietatea intelectuala.

“Rata pirateriei in Romania la sfarsitul lui 2007 demonstreaza atat fatul ca s-au facut pasi importanti in combaterea acestui fenomen, cat si acela ca mai avem de lucru, inclusiv in constientizarea valorii proprietatii intelectuale de catre utilizatorii de programe pentru calculator. Proprietatea intelectuala este proprietate privata si trebuie respectata ca atare”, sustine Magda Popescu, avocat reprezentant BSA in Romania.

Sursa: Wall-Street

Link to comment

Hai toată lumea să "dăm jos de pe net" de pe "torente". Devine uber... oare de ce anumite jocuri nu se lansează pe PC... deoarece e pirateria prea mare... să fim serioşi... cine mai cumpără jocuri de la "magazinu' aITi de vizavi"... zomg...

Link to comment

Pai pirateria a ajuns sa se produca mai mult din inertie exista si software free de exemplu in loc de windows ne putem instla linux in loc de microsoft office ne putem instala open office etc iar cu banii economisiti ne putem cumpara filme jocuri etc.

Link to comment

Hmm aici este vorba de nivelul de trai . E normal sa fie asa . Am mai dat exemplul asta si o sa il dau de cate ori este nevoie . Aici ai un salariu de 300 euro iar un joc e 30 ... Are alta valoarea . Pe cand dincolo de hotare Ai salariu 900-1000 de euro (ma refer la tarile cat de cat dezvoltate nu la Congo sau Nigeria) si un produs licentiat e 20-25 de euro . Destul de simplu de inteles , nu?

Link to comment

Software?

Da

De ce?

- NU exista in Romania de cumparat After Effects CS3, ca daca ar fi, m-as duce imediat sa imi iau

- Ar costa dublu,si daca nu s-ar vinde, ....ohoo...

Personal, majoritatea jocurilor care le am eu sunt originale, cum a spus si un angajat VALVE:

Q: How much is piracy a concern for Valve?

Doug Lombardi: Well, Steam allows us to eliminate "Day Zero" piracy - which is between gold and when the game's on the store shelves - and that's when all the real piracy, the damaging piracy happens.

Gamers are generally good people, right? They're pretty intelligent, you know, they usually have a job. They're not derelicts out on the street, looting and robbing all of the time. But when they've been hyped up on a project and they really want to play this game and they can't wait to play it...Maybe they bought a new computer or console just to play it, and it shows up on a torrent site and it's not at the store...Temptation's going to come into play.

But with Steam you can't, right? We tell you to pre-load the game, regardless of where you're going to buy it. Download it now so you're ready to play it the day it comes out. The disc that we send out is useless until we turn it on on launch day. So we don't have the problem of sending the disc to replication and having some punk grab it and put it on a bit torrent site and take the sales away from us.

Daca as putea lua orice program online, cum iau jocuri pe Steam...sigur...

Link to comment

Pirateria nu o sa moara niciodata ,de ce sa cumperi un lucru cand poti sa-l iei gratis ?

Nu mi se pare corect pentru firmele care fac acele jocuri...acele programe...dar mi se pare corect pt noi.. B)

Desi in Romania bani nu sunt ,pirateria nu ajunge la o rata asa de mare ca in alte tari...cu nivel mai mare de trai.

si daca as castiga 200 de mil pe luna...sa zicem ca as lua cateva joace tari ,care merita luat jocu original,dar de ce sa dau banii pe unele jocuri care sunt la fel si luate de pe torrent :)

Link to comment

asa si platesc 200 RON pe un joc pe care il iau gratis de pe net...sa fim rezonabili nu as lua un joc de 200 nici cu 10 ron (ei poate cu 10 da) dar relativ...vorba lui ZBK* daca as lua 200 mil pe luna da as cumpara asa...

Link to comment

credeti ca doar in romania e asa ceva ? rushii si polonezii si slovacii eu pun capu jos ca au 95% minim :) , pe orice joc online care intrii , server asa zis pirat , eu garantez ca 50% is rushi sau polonezi ;)

Ce profit mai fac saracele companii ? :rofl1: Pirateria va fi mereu in floare. :crazy:

Link to comment

Hai toată lumea să "dăm jos de pe net" de pe "torente". Devine uber... oare de ce anumite jocuri nu se lansează pe PC... deoarece e pirateria prea mare... să fim serioşi... cine mai cumpără jocuri de la "magazinu' aITi de vizavi"... zomg...

Cand o sa am salar de 50 60 mil si ceva bani in banca am sa ma duc in magazin sa-mi iau filme muzica,jocuri si filme pana atunci torent & odc rulz

Link to comment

' date='Jun 10 2008, 15:17' post='2834688']

programele,dupa un trial,iti tre licenta

eh, pentru astea se gasesc crack-uri ori something else. :-j

#Nu am mai urmarit ritmul cresterii/scaderii jocurilor pe PC(dvd/cds) dar cred ca mereu va fi "lin". Jocuri tot apar,setea banilor exista. :crazy:

Link to comment
Guest Blaidy

Jocuri tot apar,setea banilor exista

Sete mare ... daca a ajuns un joc sa coste 45euro e grav.

Jocurile sunt scumpe, salariile sunt mici. Concluzia : pirati pe fibra optica :rofl1:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...