Jump to content
tasedano

In 2010, jumatate din tineri se vor droga

Recommended Posts

Consumul de droguri printre tinerii de 14-21 de ani din Bucuresti a devenit organizat si stabil, in scoli, licee sau acasa. Pana in 2010, jumatate din ei vor deveni consumatori ocazionali de droguri, in special cele usoare.

Pana in 2010, intr-o familie cu doi copii, unul va ajunge sa foloseasca droguri, arata un studiu al Fundatiei pentru Apararea Impotriva Abuzurilor Statului (FACIAS). Jumatate din tinerii cu varste cuprinse intre 14 si 21 de ani vor fi consumatori ocazionali de droguri, in Bucuresti. Studiul arata ca

distributia drogurilor in scolile si liceele din Capitala a devenit "institutionalizata, organizata si stabila" si ca nu mai exista discrepante intre scolile de top si cele de cartier decat in ce priveste calitatea si pretul drogurilor.

Sondajul FACIAS, realizat pe un esantion de 1.000 de tineri, elevi si studenti din Bucuresti carora nu li s-a cerut numele, arata ca 40% dintre acestia considera drogurile un mijloc de recreere. 35% din intervievati au consumat droguri, iar un sfert din ei ar dori sa incerce. 30% nu au raspuns acestor doua intrebari. Drogurile usoare, cum ar fi marijuana sau hasisul, ar trebui legalizate in opinia a 41% din respondenti, iar 31% nu au dorit sa raspunda la intrebare, in timp ce 57% dintre acestia nu se tem de dependenta. Tinerii intervievati au indicat ca principale motive pentru consumul de droguri anturajul (32%), depresia (21%) si inconstienta (15%). 41% din tinerii intervievati de FACIAS spun ca au prieteni care consuma droguri constant, iar 27% nu au vrut sa raspunda la intrebare. Chestionati daca drogurile conduc spre o moarte sigura, parerile au fost impartite aproape egal: 41% au spus da, 42% nu.

FACIAS observa ca refuzul de a raspunde la intrebarile sensibile, denumit "efectul tacerii", a atins la acest sondaj 10-15 procente, ceea ce inseamna ca rezultatele

ar putea inclina mai mult spre o pozitie favorabila drogurilor.

Sursa :Romania Libera

Link to comment

PS: cel mai mare drog va devenii internetul .. daca nu a devenit deja :comp1: :comp2:

Are legatura mare cu ce se discuta aici

Asa se va intampla aproape toata lumea consuma in ziua de azi droguri care nu provoaca dependenta ...

Link to comment
Guest n00bletzel

Stau in ferentari de 7 8 ani si nici nu stiu ce gust au drogurile nu ca nas fi avut ocazia sa iau sau nas fi gasit.

Deci e ff prost sondaju asta nu cred asa ceva.

Link to comment

un grup de cersetori suedezi estimeaza ca pana in anul 2015 cornul si laptele pentru clasele primare va fi inlocuit cu o doza de heroina sau cocaina ( in functie de stocul disponibil ) injectarea dozelor se poate face in parc, la recreatie sau chiar in sala de clasa daca ploua afara. Fumatul ramane interzis in scoli si spatii publice.

Sursa: electrolucs.ro

@on topic

:crazy: ma cum sa crezi asemena magarii ?

Link to comment

un grup de cersetori suedezi estimeaza ca pana in anul 2015 cornul si laptele pentru clasele primare va fi inlocuit cu o doza de heroina sau cocaina ( in functie de stocul disponibil ) injectarea dozelor se poate face in parc, la recreatie sau chiar in sala de clasa daca ploua afara. Fumatul ramane interzis in scoli si spatii publice.

Sursa: electrolucs.ro

:rofl1: :rofl1: :coffee::coffee:

e un sondaj f prost...de unde stiu aia asta? poate se schimba lumea...

vrajeala curata .. :))

Link to comment

pana in anul 2015 cornul si laptele pentru clasele primare va fi inlocuit cu o doza de heroina sau cocaina

Guvernul Romaniei a dat deja un comunicat prin care informeaza ca programul "Cornul si laptele" va fi inlocuit cu programul "Jointul si biluta" din toamna asta.

In 2010, jumatate din tineri se vor droga

Iar in septembrie 2012, 99,99% din tineri se vor droga.

In octombrie 2012, oricum vine preconizatul sfarsit al lumii asa cum arata studiile cercetatorilor in astrologie antica azteca (sau maiasa, sau incasa, nu mai stiu).

Ultimului tanar ramas nedrogat in oct.2012 ii va reveni sarcina sa stinga lumina.

Link to comment

La mine in scoala exista unul singur care e posibil sa se drogheze. Altcineva nu exista.

Da de unde stii tu? ai stat dupa toti tot timpul ca sa vezi ca nu se drogheaza?

Aseara am fumat iar un joint, si am descoperit ca unul dintre prietenii mei, care puteam sa jur ca nu a folosit in viata lui un drog, fumeaza mai des has decat mine.

Nu ai cum sa iti dai seama care dintre tineri sunt fumatori ocazionali.

Si de unde stiti voi ca nu e corect sondajul (oricum nici eu nu cred), dar orice e posibil, eu am stat cu fratele meu timp de 1 an in acelasi camin, si nu stia ca eu fumez iarba, da-poi ca fumam odata la 2 zile!!!

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...