Jump to content
tasedano

Hackerii romani fraudeaza cardurile de alocatii ale americanilor

Recommended Posts

Un atac de tip phishing, care se presupune ca ar fi fost lansat din Romania, a avut ca tinta utilizatorii unor carduri bancare din Pennsylvania. Prin aceste carduri autoritatile din statul american vireaza alocatiile pentru copii si ajutorul de somaj.

Mesajele electronice vizau obtinerea de informatii personale si date bancare ale clientilor cardurilor de tip Eppi Card. Mesajele par legitime, dar contin o serie de linkuri care duc spre site-uri ilegale, anunta ziare.com citand editia electronica a Pittsburgh Tribune Review.

Cardurile cu pricina sunt utilizate in alte 14 state americane pentru virarea de fonduri de stat. Oficialii americani i-au avertizat pe utilizatorii Eppi Card sa nu divulge nici o informatie.

Acesta este primul atac de acest gen care vizeaza utilizatorii Eppi Card, iar autoritatile nu au primit deocamdata sesizari privind eventualele victime ale acestor fraude.

Site-urile false au fost blocate, insa infractorii nu inceteaza si construiesc altele. Pe acest tip de carduri primesc ajutoare aproximativ 50.000 de familii

Sursa: Romania Libera

Link to comment

Si cum stim ca americanii sunt oameni inteligenti si isi dau seama imediat de orice fel de frauda (not) ... Va dati seama ca sunt de multe ori chestii de genul "Woooow I found a new shirt... great... I give them the money now and they should send it in a few days" . Retards!

Link to comment

Americanii merg pe ideea ca "imi iau ceva, nu se intampla nimic, mi-l trimit in cateva zile" ..ei nu-s invatati cu romanii nostri. Nu-s prosti, dar nu sunt experimentati in asa ceva, daca o sa vada cum sta treaba or sa se schimbe treburile un pic.

Din categoria "Si eu am fost furat in Romania" © ApropoTV

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...