Jump to content
tasedano

O italiancă de 75 de ani a transformat în sclavă o româncă

Recommended Posts

Consulatul de la Milano era ocupat cu organizarea unui forum şi a aflat de la ziaristul de la Gândul despre incredibilul caz petrecut joi

O italiancă de 75 de ani a transformat în sclavă o româncă

"O bătrână din nordul Italiei şi-a redus practic la sclavie îngrijitoarea româncă, care a fost eliberată în cele din urmă de forţele de ordine", relata ieri agenţia italiană de presă ANSA, citată de Rompres. Potrivit presei italiene, cea care o angajase pe româncă, o pensionară de 75 de ani, o obliga pe aceasta să locuiască într-un subsol, îi dădea foarte puţină mâncare şi îi permitea să facă baie, numai cu apă rece, doar o dată pe lună. Mai mult, bătrâna montase camere de filmat la uşile din casă pentru a-i controla mişcările şi nu o lăsa să iasă din casă cu nici un chip. Potrivit publicaţiei Il Giorno, bătrâna nu i-a făcut acte şi nici nu a plătit-o vreodată pe românca în vârstă de 54 de ani, văduvă şi mamă a doi copii, care venise în Italia de aproximativ un an.

La reclamaţiile altor români, conaţionali ai femeii care nu mai ştiau nimic de aceasta de câteva săptămâni, carabinierii s-au deplasat la locuinţa bătrânei şi au eliberat-o pe “sclava” îngrijitoare. Carabinienii au arestat-o la domiciliu pe bătrână şi au povestit că au avut impresia că se găsesc în faţa “unui amestec de răutate, ignoranţă şi rasism”, notează Il Giornale. Femeia le-a povestit că era mereu ameninţată că va fi denunţată ca fiind “clandestină” şi expulzată din Italia, ea neştiind că este cetăţean comunitar, după intrarea României în Uniunea Europeană, notează şi Corriere della Sera. Drama româncei s-a întâmplat la Lainate, un mic orăşel la nord de capitala lombardă, Milano, precizează ANSA.

AUTORITĂŢILE, ALERTATE DE G?NDUL

Consulatul român din Milano nu ştia, vineri după-amiază, despre păţania româncei, salvată joi de carabinieri. Secretara instituţiei a precizat suprinsă că, în pofida faptului că pe la dânsa trec toate “comunicările” (fax, telefon etc.), nu a primit această informaţie. În plus, a povestit că toţi angajaţii Consulatului sunt ocupaţi cu organizarea unui forum care începe mâine, a adăugat aceasta. Ofiţerul de serviciu de la Consulat a aflat şi el de la Gândul că o româncă a fost făcută sclavă în regiunea Milano şi a dorit să verifice “informaţia” cu propriii ochi pe pagina online a Rompres.

Din motive de “infrastructură” însă, nu a reuşit să vizualizeze ştirea în timp util, pentru că Rompres-ul (agenţia naţională de ştiri ? n.r.) poate fi accesat doar dintr-un singur birou şi cu parolă. Ne-a cerut să revenim în decurs de două ore cu încă un telefon, această perioadă fiind necesară atât pentru “verificarea” ştirii, cât şi pentru alertarea ataşatului de interne, care ar trebui să ia legătura cu autorităţile italiene pentru a da de urma româncei.

La ora 19, noul purtător de cuvânt al Ministerului de Externe, Cosmin Boiangiu, ne-a cerut ? tot telefonic - un răgaz de o oră pentru a putea vorbi la Consulatul de la Milano în legătură cu situaţia creată la Lainate. O oră mai târziu, oficialii români de la Milano fuseseră solicitaţi să ia măsuri urgente să se informeze la autorităţile române în legătură cu soarta româncei.

UPDATE:

Autorităţile române s-au mobilizat abia spre seară. Potrivit purtătorului de cuvânt al MAE, consulul român la Milano a luat legătura cu autorităţile italiene. Potrivit sursei românca sechestrată este sub tutela procurorilor italieni care investighează cazul. Consulatul a luat legătura şi cu familia femeii, de altfel fiica acesteia fiind cea care a alertat carabinierii. Oficialul promite că MAE va acorda maximă atenţie acestui caz.

Sursa :Gandul

Link to comment

baba aia nu e singura tampita...majoritatea italienilor au impresia ca romanii(si nu numai ei) sunt sclavii lor.

Daca intrebati pe cineva care a avut grija de un mos sau o baba pe la italieni, sunt sanse foarte mari sa va spuna ca erau tratati ca niste sclavi de catre bosorogi.

Link to comment

Mai zic si eu, na instalezi camere de supraveghere in casa ca sa vezi daca face ceva rau, daca fura..dar nici chiar sa o tii in subsol, o lasi sa se spele o data pe luna si-i dai si mancare putina. E incredibil cum gandesc unii oameni.

Link to comment

baba aia nu e singura tampita...majoritatea italienilor au impresia ca romanii(si nu numai ei) sunt sclavii lor.

Daca intrebati pe cineva care a avut grija de un mos sau o baba pe la italieni, sunt sanse foarte mari sa va spuna ca erau tratati ca niste sclavi de catre bosorogi.

i agree

Link to comment

baba aia nu e singura tampita...majoritatea italienilor au impresia ca romanii(si nu numai ei) sunt sclavii lor.

Daca intrebati pe cineva care a avut grija de un mos sau o baba pe la italieni, sunt sanse foarte mari sa va spuna ca erau tratati ca niste sclavi de catre bosorogi.

Da asa e :)

Cand s-a intors mama prima data in tzara ( bine ca nu a avut parte de mosii dinastia :) ) , povestea o femeie, ( in Romania, respectiva fusese asistenta ) cum era tratata de mosul la care muncea.Respectivul era vaduv, dar era atat de nesimtit , incat isi face nevoiile in mijlocul camerei si dupa o chema pe romanca sa stranga dupa el.

Link to comment

A deviat de rau povestea italieni vs. romani.

Mizeriile alea de macaronari isi bat joc de noi cu toate ca 99% din romanii de acolo sunt oameni cinstiti.

Am rude si prieteni acolo si mi-au povestit cum sunt priviti chiar daca ei muncesc pe branci pentru banul lor.

Cea mai de cacat natie din lume.

Link to comment

A deviat de rau povestea italieni vs. romani.

Mizeriile alea de macaronari isi bat joc de noi cu toate ca 99% din romanii de acolo sunt oameni cinstiti.

Am rude si prieteni acolo si mi-au povestit cum sunt priviti chiar daca ei muncesc pe branci pentru banul lor.

Cea mai de cacat natie din lume.

uita-te si tu cum erau vazuti italienii in franta acum cateva decenii si ai sa intelegi ;)

Link to comment

Pentru un an si patru luni, o romanca angajata ca menajera nu a iesit din casa. De frica, din cauza ignorantei sau pentru ca a fost sechestrata. Toate trei sunt variante sustinute de catre cei implicati in cazul "sclavei din Italia".

Angela Paduraru din Margineni a venit in Italia in luna ianuarie 2007, ca sa munceasca si sa stranga bani pentru fiul ei, Maximilian, condamnat in Romania pentru omor din culpa. Fiica ei, Felicia, aflata de aproape 10 ani in Peninsula, nu i-a oferit nici un fel de sprijin cand a aflat de venirea mamei sale. Astfel, neavand unde sa stea, a apelat la sprijinul unei biserici care i-a oferit si cazare. Acolo a venit italianca Vincenza Rizzi, ca sa caute o ingrijitoare si i-a fost recomandata Angela. Dupa un an si patru luni, carabinierii o "elibereaza" pe Angela din casa italiencei, in urma unui denunt al Feliciei.

Un caz incredibil, pe care "Adevarul" l-a urmarit cu atentie. Potrivit declaratiilor carabinierilor din orasul Rho (la 20 de km de Milano), romanca de 54 de ani a fost constransa sa traiasca in conditii inumane timp de 16 luni. Pentru a face lumina in acest caz, "Adevarul" a stat de vorba cu amebele parti implicate in acest caz, romanca si fiica ei pe de o parte si "temnicera" cu avocatii ei, de cealalta.

Sclava din Italia se numeste Angela Paduraru, si am intalnit-o la o structura pentru straini a primariei din Milano. Imbracata modest, cu privirea in pamant, timida si cu miscari controlate, Angela a iesit din camera numarul 5 sa ne intampine.

"Se afla intr-o stare avansata de tulburare", situatie creata, zice fiica ei, de loviturile in cap pe care le lua de la "patroana" Vincenza Rizzi (75 de ani). Italianca sufera de o tumoare la san, a fost operata de mai multe ori si manifesta multe "crize de nebuneala", asa cum ne povesteste Angela. Din cauza durerilor, ea se razbuna pe toata lumea si lovea tot ce intalnea in cale.

"Ca suntem mizerabili, asa zicea despre romani. Ii veneau valuri de caldura si nebunie", povesteste femeia. "Mancarea mi-o arunca in scarba, toate pastele cadeau din farfurie pe masa. Imi era frica sa fug, ca nu eram cu acte in Italia.

Pasaportul era la ea de la inceput, mi l-o dat cand am plecat din casa. Nu am stiut ce inseamna consulat romanesc pana acum si ca cineva poate sa ma ajute", isi aminteste printre lacrimi romanca. "Ieri (n.r. marti) au fost aici niste domni de la Consulat. Le-am zis, cand m-o pus sa scriu, ca m-o batut cu oala in cap, ca mi-a dat cu pumnii in cap si in spate. Nu m-au lasat sa scriu tot, au spus ca pot sa spun si din gura dupa aia", continua Angela.

Fiica "sechestratei", atac la consulat

Aici intra in scena fiica sclavei, Felicia (31 ani), care sustine ca "domnii de la Consulat", ar fi venit sa o determine pe mama ei sa semneze o declaratie prin care sa o "scoata nebuna". "Consulatul vrea sa imi bage bete in roate, pentru ca ei sunt interesati sa se aiba pe bune cu italienii. Consulul mi-a spus sa nu spun minciuni in televiziune. tratat foarte de sus, nici nu ii pasa", sustine fiica, Angelei.

Sursa: Adevarul

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...