Jump to content
tasedano

Marsul homosexualilor, contestat in instanta

Recommended Posts

Asociatia "Provita pentru nascuti si nenascuti" a cerut instantei sa anuleze autorizatia emisa de Primaria Capitalei pentru organizarea marsului homosexualilor, programat sambata, in Capitala, informeaza NewsIn.

Cauza se va judeca in regim de urgenta, vineri, la sectia a IX-a, Contencios Administrativ, a Tribunalului Municipiului Bucuresti, se precizeaza intr-un comunicat de presa remis agentiei NewsIn de asociatia neguvernamentala.

Asociatia isi motiveaza cererea adresata instantei prin "necesitatea protejarii minorilor de efectele propagandei homosexuale".

"Din experienta anilor trecuti, organizatia noastra considera ca parada homosexualilor are caracter obscen si provocator si ca scopul acesteia nu este cel declarat, <<promovarea tolerantei si diversitatii>>, ci propaganda in favoarea relatiilor sexuale intre persoane de acelasi sex", spune presedintele asociatiei "Provita pentru nascuti si nenascuti", Bogdan Stanciu.

In acest an, evenimentul Gay Fest, organizat pentru promovarea tolerantei si diversitatii, se va incheia sambata, 24 mai, cu un mars intitulat "Aceleasi drepturi!". Marsul, programat in intervalul 17.00-19.00, va avea ca punctul de plecare intersectia bd. Decebal - str. Nerva Traian si se va desfasura pe traseul Bd. Decebal - Piata Unirii - Piata Constitutiei - bd. Libertatii - parcul Izvor.

In replica la manifestarile din cadrul GayFest 2008, asociatia "Noua Dreapta" va organiza, tot sambata, un mars pentru promovarea normalitatii, peste o mie de politisti si jandarmi fiind mobilizati pentru prevenirea eventualelor incidente. Potrivit Jandarmeriei, marsul este programat sa se desfasoare intre orele 11.30-13.15 si va avea urmatorul traseu: intre orele 11.30 - 12.00 va avea loc adunarea participantilor in Piata George Enescu, iar intre orele 12.00 - 13.15 va fi programat marsul pe traseul: Piata George Enescu - Calea Victoriei - Piata Natiunile Unite - B-dul Natiunile Unite - B-dul Libertatii - Piata Constitutiei - Piata Unirii - Mitropolia Romana, unde se va stationa pana la orele 13.15.

In 2007, marsul din cadrul Gay Fest s-a soldat cu incidente in urma carora cinci dintre cele peste o suta de persoane retinute de Politie s-au ales cu dosar penal pentru ultraj contra bunelor moravuri, iar alte 50 de persoane au fost amendate. La marsul de anul trecut au participat aproximativ 500 de persoane, sase dintre acestea reclamand ca au fost agresate.

Sursa :Romania Libera

Link to comment

mi se pare absolut normal.. sincer sunt impotriva gay-lor.. nu am sa fiu deacord niciodata cu asemenea cretini.. si bine daca n-ai ce sa le faci ii tolerezi na, insa sa mai faca si marsuri, sa incerce sa-i atraga si pe alti.. deja e nesimtire curata!

Link to comment

erm...nu am nimic cu ce fac ei acasa in dormitor...

dar mi se pare condamnabil sa iesi pe strada, si sa te falesti cu asta.

noi(heterosexuali)de ce nu facem un mars,dandune mari ca ne-o punem cu barbati cu femei ? :|

Link to comment

Nu fiti atat de acizi si nu sariti aiurea pe oameni . Partial sunt de acord , partial sunt impotriva . Si acum sa spun si de ce (si as ruga si voi sa veniti cu argumente cand spuneti ceva si sa imi spuneti daca am dreptate sau nu) . Nu am nimic cu homosexualii si nici cu lesbienele . Din partea mea fiecare face ce vrea , nu? Daca unuia ii plac baietii nu inseamna neaparat ca trebuie sa il maginalizam . Personal am cunoscut homosexuali si pe cuvant ca nu iti dai seama ca e homosexual . Nici macar nu faci diferenta intre un om "normal" si el . Ba chiar de multe ori sunt mult mai intelegatori si poate mult mai destupati la minte decat multi alti indivizi .

Ce ma dereanjeaza... oarecum si prostia homosexualilor . Daca vezi ca nu esti dorit si ca oamenii nu apreciaza (desi nu e un cuvant potrivit... mai degraba nu se obisnuiesc cu ideea ca exista) acest tip de parade ... oprestete si renunta la ele . Sunt facute pentru a iesi in evidenta si nu sunt de acord . Asa cum nu sunt de acord in general cu paradele de orice fel .

Link to comment

nici eu nu sunt deacord.. si uite ca sa nu fiu nesimtit nu am sa apelez la scuze de genul "noi suntem un stat cu majoritate ortodoxa si nu permitem asa ceva", deoarece eu nu sunt religios, insa oricum as parea pe forum in realitate sunt chiar un om cu anumite limite ale bunului simt.. pur si simplu eu nu pot sa tolerez asa ceva: sa merg cu prietena pe strada si sa ii vad pe doi (baieti sau fete) sarutandu-se, deci chiar imi strica toata ziua.. tin minte asta vara mergeam prin durau, in drum spre cascada si am vazut doi barbati sarutandu-se.. pur si simplu mi-a venit sa vars si vorbesc foarte serios..

stiu eu.. poate ca peste cativa ani le vor legaliza si la noi casatoriile si adoptiile pentru gay.. oare poti fi sigur ca acestor copii cretini care sunt asa de usor influentat nu li se va parea un trend sa fii gay? oare cum se va simti copilul ala care nu ii va avea acasa pe monica si pe razvan, ci pe marcel si pe ionut? el nu va lua nici un caracter complet de la mama si nici unul complet de la tata.. eu nu cred ca un copil care are parinti gay poate fi normal, poate avea relatie cu o persoana de sex opus..

deci pur si simplu in romania o minoritate deranjeaza majoritatea, si culmea minoritatea este avantajata si sustinuta.. eu nu pricep ce trebuie sa aiba o parada? ca sa ne atraga si pe noi aia cu mai mult de juma de cerebel? ca sa ne faca sa le dam vreun drept in plus? sincer eu dau destul de bine si cu stanga ;) daca tot zic ei ca sunt bine-primiti in franta, olanda samd sa plece frate acolo si sa ne lase pe noi in pace.. eu chiar i-as tolera dar daca vor sa faca ceva sa faca la ei in casa, sa nu se mediatizeze atat, sa nu aiba nicio parada, sa nu ceara dreptul la casatorie si la adoptie (adica protectia copilului ce mai face daca si indivizii astia cu probleme mentale au dreptul de a adopta copii?).. adica pe scurt atata timp cat eu nu-i vad nu am nicio treaba cu ei ;)

hai sa-ti zic eu altfel: stii? copiii incearca sa fie in `trend`.. si din cate stiu eu tu ai 18 ani.. peste 10 ani sa zicem ca ai sa ai primul copil.. cand acesta face 15ani vine acasa sa-ti prezinte prietenul.. si pfai: afli ca este atras spre `dark side` ^^.. zi-mi ce ai sa faci?

Link to comment

nici eu nu sunt deacord.. si uite ca sa nu fiu nesimtit nu am sa apelez la scuze de genul "noi suntem un stat cu majoritate ortodoxa si nu permitem asa ceva", deoarece eu nu sunt religios, insa oricum as parea pe forum in realitate sunt chiar un om cu anumite limite ale bunului simt.. pur si simplu eu nu pot sa tolerez asa ceva: sa merg cu prietena pe strada si sa ii vad pe doi (baieti sau fete) sarutandu-se, deci chiar imi strica toata ziua.. tin minte asta vara mergeam prin durau, in drum spre cascada si am vazut doi barbati sarutandu-se.. pur si simplu mi-a venit sa vars si vorbesc foarte serios..

stiu eu.. poate ca peste cativa ani le vor legaliza si la noi casatoriile si adoptiile pentru gay.. oare poti fi sigur ca acestor copii cretini care sunt asa de usor influentat nu li se va parea un trend sa fii gay? oare cum se va simti copilul ala care nu ii va avea acasa pe monica si pe razvan, ci pe marcel si pe ionut? el nu va lua nici un caracter complet de la mama si nici unul complet de la tata.. eu nu cred ca un copil care are parinti gay poate fi normal, poate avea relatie cu o persoana de sex opus..

deci pur si simplu in romania o minoritate deranjeaza majoritatea, si culmea minoritatea este avantajata si sustinuta.. eu nu pricep ce trebuie sa aiba o parada? ca sa ne atraga si pe noi aia cu mai mult de juma de cerebel? ca sa ne faca sa le dam vreun drept in plus? sincer eu dau destul de bine si cu stanga ;) daca tot zic ei ca sunt bine-primiti in franta, olanda samd sa plece frate acolo si sa ne lase pe noi in pace.. eu chiar i-as tolera dar daca vor sa faca ceva sa faca la ei in casa, sa nu se mediatizeze atat, sa nu aiba nicio parada, sa nu ceara dreptul la casatorie si la adoptie (adica protectia copilului ce mai face daca si indivizii astia cu probleme mentale au dreptul de a adopta copii?).. adica pe scurt atata timp cat eu nu-i vad nu am nicio treaba cu ei ;)

hai sa-ti zic eu altfel: stii? copiii incearca sa fie in `trend`.. si din cate stiu eu tu ai 18 ani.. peste 10 ani sa zicem ca ai sa ai primul copil.. cand acesta face 15ani vine acasa sa-ti prezinte prietenul.. si pfai: afli ca este atras spre `dark side` ^^.. zi-mi ce ai sa faci?

Ii arat frumos unde e usa si sa se duca cu el de manuta . Nu am zis ca ii tolerez... am zis ca ii ignor si nu sar la gatul lor . Si am si precizat ca in general nu sunt de acord cu ORICE fel de parada . Pentru ca parada = a iesi in evidenta ... Ceea ce mie nu imi place .

Link to comment

Nagasaky' date='May 26 2008, 11:54' post='2807718']

Ii arat frumos unde e usa si sa se duca cu el de manuta . Nu am zis ca ii tolerez... am zis ca ii ignor si nu sar la gatul lor . Si am si precizat ca in general nu sunt de acord cu ORICE fel de parada . Pentru ca parada = a iesi in evidenta ... Ceea ce mie nu imi place .

astazi ma trezisem asa cu chef de cearta si imi era aiurea sa o sun pe monica sa ii zic sa ma inveseleasca.. merci ca m-ai facut sa zambesc :) dar acum sincer: daca copilul tau ar fi gay (tocmai datorita faptului ca i se pare lui ca acei oameni cu juma de creier is cool) doar atat ai face? i-ai mai ignora? ti-ar mai veni sa treci pe strada pe langa doi barbati care se saruta fara sa ti se faca scarba (daca nu ti se face deja)? eu sincer cred ca nu.. daca copilul meu ar fi gay eu l-as interna la socola si vorbesc serios ;)

Link to comment
Guest MarBoss07

mi se pare absolut normal.. sincer sunt impotriva gay-lor.. nu am sa fiu deacord niciodata cu asemenea cretini.. si bine daca n-ai ce sa le faci ii tolerezi na, insa sa mai faca si marsuri, sa incerce sa-i atraga si pe alti.. deja e nesimtire curata!

Ce s-ar intampla cu Pamantul daca toti am fi lesby si homo ??!!!!!

Asta ar trebui intrebati.

Eu ii consider CRIMINALII planetei.

Link to comment

Nici eu nu am nimic cu ei ...da' totusi e foarte ciudat sa vezi 2 barbati care se saruta. Si multumesc lui Dumnezeu ca nu am vazut ..

Am un "tovaras" gay la bloc care mai povesteste relatiile lui de o noapte :(( ... "L.am luat pe ala si l.am facut cu spume" ...ok frate da tine.o pentru tine nu ma intereseaza ... Multi zic ca o face pentru bani .... da eu nu cred .... daca esti heterosexual poti sa mori si de foamne nu te ...^_^

Daca ar fii dupa mn i.as da afara din tara.

Link to comment

Cand ies pensionarii in strada sau muncitorii vreunei uzine sa protesteze pentru un salariu mai bun, nu mai zice nimeni nimic? Va doare in banana ca altii au salarii de mizerie si muncesc in conditi jalnice, dar vi se decojeste cand altii isi folosesc o gaura in plus. Ipocriti la maxim.

Link to comment

Pai capcaunilor, va plac cand vedeti 2 femei lingandu-se ? a ? normal .. asa ca gura

Si pe mine ma enerveaza la culme poponarii dar ce vrei, asta e ... asa a ajuns lumea.

daca vorbesti serios da-ti o palma.. NU! nu imi plac cand doua ***** se ling! cred ca am fost destul de clar..

ps: vei ca tocmai i-ai jignit ( "poponarii" )

Cand ies pensionarii in strada sau muncitorii vreunei uzine sa protesteze pentru un salariu mai bun, nu mai zice nimeni nimic? Va doare in banana ca altii au salarii de mizerie si muncesc in conditi jalnice, dar vi se decojeste cand altii isi folosesc o gaura in plus. Ipocriti la maxim.

uite ce e frate:

1. gandeste inainte sa scoti o vorba

2. mi se rupe mie ca ei se *** in casa la ei.. iti ziceam ca poate avea pur si simplu un efect negativ asupra mea manifestarea lor in public (poate ca my kid o sa fie gay doar ca i se vor parea aia `cul`-- da bine logic c-am sa am grija de el si numai o faza ca asta sa-mi faca daca vrea sa ramana in casa 2ani ^^ .. bine mai e mult pana atunci).. si atata timp cat eu, cel ce fac parte din majoritate sunt oarecum distriminat bineinteles ca am sa comentez: zi-mi 2lucruri

a.

stii? copiii incearca sa fie in `trend`.. si din cate stiu eu tu ai 18 ani.. peste 10 ani sa zicem ca ai sa ai primul copil.. cand acesta face 15ani vine acasa sa-ti prezinte prietenul.. si pfai: afli ca este atras spre `dark side` ^^.. zi-mi ce ai sa faci?

b. de ce sunt eu obligat sa suport sa ii vad pe aia sarutandu-se pe strada? e normal? e drept? NU!

si da ma "doare la basca" de aia care au salarii de mizerie si mi se "decojeste cand altii isi folosesc o gaura in plus", si stii de ce? pentru ca nu fac parte din prima categorie, nu am nicio treaba cu ei, nu ma afecteaza cu nimic salariul lor, insa actiunile acestor `freaks` ma afecteaza.. cred ca e destul de clar..

Si da chiar sunt total impotriva faptului (si aici subliniez) de a ascunde aceasta boala mentala si chiar a accepta-o .. frate daca au drepturi in tarile calde sa se duca naibii acolo sa nu ma mai **** pe mine la cap.. dupa cum am mai zis eu prima data cand am vazut doi barbati sarutandu-se mi-a venit sa vars.. pur si simplu.. auzi sa aiba dreptul sa se casatoreasca.. si apoi sa aiba dreptul si sa infieze copii.. adica bietul copil care nu are descernamant nu este discriminat? nu i se distruge viata in mana acestor cretini? ce drepturi mai are el? cum se va simti el printre ceilalti copii? romania nu este pregatita sa-i accepte, sper sa nu fie niciodata!

o ultima chestie pentru cei care au deja copii: imaginati-va (doamne fereste!) ca o sa muriti intr-un tragic accident rutier, si o sa ramana copilul pe drumuri.. o sa ajuga la un orfelinat.. si de acolo il infiaza o familie de gay? oare va convine asa ceva? eu sincer nu prea cred ;)

noua dreapta ftw! I hate gays.. I always will!!

edit:

@Diabolik_01 cica is cer drepturi frate.. daca ar fi dupa mine le-as da niste stangi de ar fugi mancand pamantul.. pacat ca nu-s superman..

stii si tu bancul ala: un gay american se intalneste cu un gay roman

am: buna ma! voi cum stati?

ro: pai bine.. luptam..

am: bun asa.. sa nu incetati.. si noi am luptat pentru ca relatiile noastre sa fie legalizate, pentru ca sa ne putem casatori, pentru ca sa putem adopta copii.. si inca mai luptam..

ro: si dupa ce aveti toate astea pentru ce mai luptati "draga"?

am: ca sa fie obligatoriu ;)

libera exprimare: I hate gays!!

Link to comment

Libera exprimare: SILENER IS NOOB!

@Silner esti cel mai mare spammer din cati am vazut, il depasesti pe eleodorcs...

@@Nush ce aveti cu homalaii sunt si ei oameni, v-au facut voua ceva? In loc sa va bucurati pentru ei ca li se dau si lor drepturi voi sariti cu gura =))

@@Poate ca veti zice "Mayhem e gay?" Nu, nu sunt =)) dar cand va vad asa....

Link to comment

Problema generatiei noastre, a tinerilor in general ca marea majoritate am crescut abandonati in fata televizorului, sau mai nou, in fata calculatorului si tot ceea ce stim despre viata reala si despre ce este "normal" stim de la EMPTYV sau de pe net. Dupa parerea mea, nimeni nu stie ce inseamna sa fii homosexual, cate probleme poate sa aiba un adolescent din cauza ca e pe "invers", cum poate sa traiasca o viata intreaga intr-o ignoranta totala. Bineinteles, cand este vorba de mars, si eu sunt putin socat de ceea ce se intampla la ora actuala. O astfel de "petrecere" nu inseamna altceva decat faptul ca sunt si in grupul homosexualilor oameni naivi(sa nu zic retardati sau prosti) care cred ca pot beneficia de aceeasi drepturi ca si oamenii heterosexuali...sa fim seriosi ;).

@SilenR, fi si tu putin obiectiv, si lasa dracului la o parte povestirile tale. Nu trebuie sa ne convingi ca tu esti un baiat destept, deoarece nu e locul potrivit. E ok daca ai o parere pe care reusesti s-o descrii in maxim 10 propozitii...restul oricum nu-l citim :).

Link to comment
Guest SilenR2

Erm, am zis eu ca sunt destept? Sunt doar un spammer de 2 bani si vreau sa fac cat mai multe posturi ca sa imi maresc rank-ul... erm, si apropo eu il iubesc pe bella... suntem 2 homalai care ne iubim.

Link to comment

Am ramas uimita ce gandire inchisa are tineretul Romaniei asa cum a fost exprimata in acest topic... am invatat ca a fi gay e o "boala mintala", am invatat ca acei oameni sunt niste inadaptati care pervertesc mintile tineretului... RUSINE SA VA FIE!! va comportati ca niste neanderthali... mie mi-ar fi rusine si sa gandesc ce am citit pe aici, nu sa si expun idei din astea.

Sunt oameni, sunt fiinte inteligente, ce treaba aveti voi? au dreptul la libera exprimare ca oricare dintre voi. Ia mai scoateti capul de sub fusta bunicii si mai luati o gura de realitate.

SilenR: libera exprimare e "libera" in masura in care nu prejudiciaza pe nimeni. Ai o reactie extraordinar de agresiva, homofoba chiar. Stii ca homofobia e un simptom al homosexualitatii latente, nu?

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...